Micsoda gubanc: mit kezd ennyi tüntetővel Orbán?
Újabb tüntetést szerveznek a civilek a sajtószabadságért, január 27-én várhatóan Budapest mellett több vidéki nagyvárosban is lesz demonstráció. Az előzőn állítólag 10 ezer ember vett részt. A cél „letenni egy, a hatalom számára megkerülhetetlen civil mozgalom alapjait”.
Január 27-én, este hattól újabb tüntetést szerveznek a civilek a sajtószabadságért a budapesti Kossuth Lajos térre. A Népszabadság szerint nemcsak Budapesten, hanem várhatóan több vidéki nagyvárosban egyszerre lesz tüntetés a magyar sajtószabadságért. A Facebook közösségi portálon elindított „Egymillióan a magyar sajtószabadságért” oldal által meghirdetett múlt pénteki tüntetésen tízezer ember követelte a médiatörvény módosítását, a médiát felügyelő testületek politikai függetlenségének biztosítását, a közszolgálati hírszerkesztőségek függetlenségének helyreállítását. Budapest mellett várhatóan Szegeden és Pécsett is lesz demonstráció a sajtószabadság védelmében.
A sajtószabadság mellett a szociális jogok védelmében írt nyílt levelet 23 civil szervezet és több mint 50 magánszemély, köztük Kertész Ákos író, Krausz Tamás történész, Róna Péter közgazdász, Tamás Gáspár Miklós filozófus. Álláspontjuk szerint, „ha sikeres ellenállási mozgalomban gondolkodunk a sajtószabadság védelmében, akkor egyúttal a szociális jogok védelmét is vállalnunk kell. Ez az egyetlen garancia arra, hogy valóban demokratikus tömegmozgalom jöjjön létre, hogy meggátoljuk egy tekintélyuralmi rendszer végleges berendezkedését Magyarországon”. Az első tüntetésre 7 ezren jelentkeztek a Facebook-on, és olyan értelmiségiek jelentek meg, mint Závada Pál, Kukorelly Endre és Darvasi László. A civil tüntetés résztvevőinek rappelt Busa Pista, énekelt Bródy János, kiáltványt olvasott Gryllus Dorka.
"A tömeg erejével kívánunk nyomást gyakorolni a kormányra, hogy a január 1-től hatályos cenzúratörvényt vonja vissza és garantálja a sajtószabadságot Magyarországon." A szervezők szándéka, hogy párt- és politikai ideológiától mentes civil összefogással elősegítsék a médiatörvény alkotmányos felülvizsgálatát.
Az újabb, január 27-i eseményhez
itt lehet csatlakoznia Facebook-on. Az "Egymillióan a magyar sajtószabadságért"-csoport pedig itt található.Médiajogász: blődségeket írtak
– A törvény 150 oldalas és annyira bonyolult, hogy a végrehajtásában kulcsszerepet kapó két grémium, a Médiatanács és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) sem érti - kommentálta a
Népszabadságnakaz új médiatörvényt Polyák Gábor médiajogász, aki korábban az ORTT elnökjelöltje is volt. – Erre vall, hogy a tanács és a hivatal válaszolt a tüntetések követeléseire, és cáfolni próbálta azok igazságtartalmát, ám blődségeket írtak. Azt állították, hogy nem kell félni az újságoknak az önkényesen megállapított bírságoktól, mert a büntetéseket az arányosság és a fokozatosság elve alapján mérik ki. A törvény szövegében azonban nincs garancia erre, a részletszabályok ugyanis kidolgozatlanok és pontatlanok. A törvény – a Médiatanács válaszával ellentétben – a szankciók kiszabásánál nincs tekintettel arra, hogy mekkora a teherbírása egy médiavállalkozásnak, így arra sincs biztosíték, hogy egy bírság nem lehetetleníti el a szankcionált orgánumot. Nem igaz a Médiatanács és az NMHH azon állítása sem, hogy a két testület nem kötelezheti az újságírót informátora megnevezésére – a törvény alapján egyértelmű, hogy erre az újságíró rákényszeríthető, az adatszolgáltatás megtagadása 50 milliós bírság kiszabását teszi lehetővé.