Mészáros Lőrinc-közelbe került a MediaWorks

Hivatalosan is bejelentették: elkelt a Népszabadságot is kiadó MediaWorks. A vevő Opimus Press „hajlandó a Népszabadság újraindításának lehetőségét komolyan megvizsgálni”, de az igazán kívánatos falat a tizenkét megyei lap. A MediaWorks igazgatóságába a Magyar Idők vezéreit ültették.

2016. október 25., 18:56

A Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent közlemény szerint az Opimus Group Nyrt. egyszemélyes tulajdonában lévő Opimus Press Zrt. megszerezte a MediaWorks Zrt. részvényeinek száz százalékát.

Az Opimus a pénzügyi csalás miatt bedőlt Buda-Cash nevű brókercég birtokosainak egykori ernyőcége – emlékeztet a 444.hu. A tulajdonosok az Opimus égisze alatt terelték egy helyre termelő cégeiket; decembertől kezdődően új tulajdonosok érkeztek a vállalathoz, menedzserként pedig megjelent Csík Zoltán, egykori rendőrségi nyomozó, akinek feltűnése nemegyszer jelezte előre Mészáros Lőrinc tulajdonszerzését.

Fotó: Bazánth Ivola Fotó: Bazánth Ivola

Csík bizalmi embere a polgármesternek, több Mészáros-érdekeltségben is vezető pozíciót tölt be.

Az Opimus Press márciusban jött létre – több új Opimus-céggel együtt –, zártkörű kötvénykibocsátásból hatmilliárd forint értékben forrás bevonásával.

A Világgazdaság azt írja, hogy az Opimus Nyrt.-nek három nagy tulajdonosa ismert: a Cariati Holding, illetve a TAC Investment, nigériai, illetve kajmán-szigeteki offshore cégek, és a Status Capital Befektetési Zrt.

A MediaWorks október 8-án, szombaton puccsszerűen, a szerkesztőség és az előfizetők becsapásával, gazdasági okokra hivatkozva, de nyilvánvalóan politikai okok miatt bezárta a Népszabadságot. Hivatalosan felfüggesztette a kiadását. Vannak egyébként olyan hírek is, hogy tényleg kiadják újra, csak éppen Liszkay Gábor, a Magyar Idők tulajdonosa vezetésével és a Magyar idők stábjával.

Ezt erősíti, hogy Liszkay bekerült az igazgatóságba. A Népszabadság szerkesztőségének Facebook-csoportja azt írta: „Mi sem mutatja jobban, hogy a Népszabadságot is tulajdonló MediaWorks kormányközeli tulajdonba került, hogy a vevő, az Opimus Press Zrt. két olyan személyt nevezett ki kedden a médiacég igazgatóságába, akik eddig a kormánypárti napilapot, a Magyar Időket igazgatták. Az adásvétel után bekerült az igazgatóságba Liszkay Gábor, a lap felelős kiadója és Lóczi János kiadóigazgató. Liszkay a Simicska–Orbán-szakítás, a tavaly februári G nap előtt a korábban szintén kormánypárti Magyar Nemzet főszerkesztője volt.”

nepszabadsag

A szerkesztőség megosztotta a MediaWorks tulajdonosa, Heinrich Pecina közleményét is, amely szintén a kormánypárti Népszabadság képét vetíti előre. Eszerint „a már korábban is számos érdeklődő részéről kinyilvánított vételi szándékra és különösen arra való tekintettel, hogy a Népszabadság kiadásának ideiglenes szüneteltetése kapcsán (amelynek megszüntetése egyszer sem merült fel reális opcióként) félrevezető és rosszhiszemű híresztelések láttak napvilágot, így a VCP a MediaWorks Hungary Zrt. mielőbbi eladása mellett döntött. A számos lehetőség közül azért az – ajánlatát a Népszabadság kiadásának felfüggesztését követően megtevő – Opimus Pressre esett a döntés, mert kinyilvánították azon szándékukat, hogy hajlandóak a felfüggesztett Népszabadság általunk tervezett újraindításának lehetőségét komolyan megvizsgálni. Őszintén reméljük, hogy az új tulajdonos sikerrel tovább tudja építeni a MediaWorks Hungary Zrt.-t és meg tudja oldani a Népszabadságnál pillanatnyilag fennálló nehézségeket is.”

Az Opimus honlapjára kitett közlemény szerint a cég a Népszabadság felfüggesztése után tett ajánlatot a MediaWorksre, „mivel úgy ítélte meg, hogy a befektetés már most is meglévő jelentős értéke tovább növelhető”. A közlemény szerint október 17-én állapodtak meg, a vásárlást pedig 25-én hagyta jóvá a GVH. Mindenesetre már nyáron is írtunk arról, hogy az Opimus (akkor frissen alapított) leányvállalata a MediaWorks megvásárlására készül.

A MediaWorks alig valamivel a Népszabadság bezárása előtt vásárolta meg a Pannon Lapok Társaságához tartozó megyei lapokat, így már  tizenkét megyében van jelen. Mivel az üzletet a GVH feltűnőn gyorsan hagyta jóvá, nem véletlen, hogy sokan azt gyanították: a jelenleg csalás vádjával Ausztriában vád alatt álló Heinrich Pecina magyarországi cége nem magának vásárolta meg a megyei lapokat.

A kiadó portfóliójába tartozik egyébként számos magazin mellett Orbán Viktor kedvenc lapja, a Nemzeti Sport és a Világgazdaság is.