Mese a nokiás dobozról
Többnyire felmentést vagy enyhe, felfüggesztett börtönbüntetést kaptak a jobboldali közbeszédben évtizedekre rács mögé kívánt balliberális potentátok. A Fidesz a bíróságokat hibáztatja az ítéletek miatt, az ellenzék a szerintük kabinet által vezérelt ügyészséget ostorozza, mert az nem indított nyomozást kormánypárti ügyekben. A csütörtöki 168 Órában annak jártunk utána, vajon a nyomozóhatóság végzett rossz munkát, vagy a valóság állt távol a politikai leszámolásra szomjazók elvárásaitól?
– Politikailag érdekmotivált, előre megtervezett eljárás volt a Hagyó-ügy nyomozása. Ezt támasztja alá az ügyek időzítése, a nyomozószervek munkájának iránya, hogy nem a tények feltárása, hanem a terhelő bizonyítékok begyűjtése volt a céljuk – mondja a 168 Órának Kádár András, Hagyó Miklós ügyvédje.
Védencét nemrég nem jogerősen csupán egyetlen vádpontban találták bűnösnek: hivatali visszaélés miatt két év, négy évre felfüggesztett börtönt kapott. Tizenöt vádlottból kilencet ítélt a törvényszék pénzbüntetésre vagy felfüggesztett szabadságvesztésre, de azt, hogy a bűncselekményeket bűnszövetkezetben követték volna el, a bíróság nem találta bizonyítottnak.
Az ügyészség téves minősítés, törvénysértően enyhe büntetés miatt fellebbezett.
A Hagyó-ügy miatt a kormánypárt a bíróságokat, az ellenzék az ügyészséget ostorozza. A Fidesz az igazságügyi bizottságban vizsgálná a bíróságok ítélkezését, a szocialisták pedig ugyanezen testület ellenőrző albizottságában vennék górcső alá az ügyészség munkáját: vajon egyes ügyészek szakmai hibákat követtek el, vagy politikai megrendelést teljesítettek?
Borítékolható, hogy sem a bíróságok, sem az ügyészség munkáját vizsgáló testület ülése nem lesz határozatképes, hiszen nem valószínű, hogy az ellenérdekelt pártok egymás vizsgálódásait jelenlétükkel támogatnák.
Közben kiállt a kamerák elé Keresztes Imre főügyész is, hogy elmondja, semmilyen politikai nyomást nem érzékeltek munkájuk során. Kérdésünkre Keresztes elismerte, hogy az ügyészség követett el hibákat. „Voltak problémák a nyomozás és a vád előkészítése során„ – mondta, de szerinte azokat az ügyész cseréjével, illetve nyomozati cselekményekkel korrigálták.
Darák Péter, a Kúria elnöke közleményében természetesen a bíróságokért állt ki: „a tények ismerete nélküli véleménynyilvánítás nem tartalmazhat elvárásokat a bírósággal szemben. Különösen elvárható, hogy ettől más hatalmi ág képviselői tartózkodjanak.”
A 168 Óra csütörtökön megjelenő számában elemezzük a Hagyó-per vádpontjait, hogy miért nem fogadta el őket a bíróság, és azt is, hogy miért nem szívlelték a szocialisták Hagyó Miklóst.