Menekülnek a romák Gyöngyöspatáról
Közel 300 romát utaztattak el a rokonaik Gyöngyöspatáról, ahol péntektől kezdve kiképzőtábort tart a Véderő nevű szervezet - közölte a Roma Polgárjogi Mozgalom. A helyi alpolgármester az [origo]-nak megerősítette a cigány családok elutaztatását, de azt nem tudta megmondani, hány emberről van szó, és hová vitték őket. A településen maradt romák kitakarítják a falut.
Több cigány nőt és gyereket költöztettek el a rokonaik Gyöngyöspatáról, ahol péntektől kezdve önvédelmi és kiképzőtábort indított a Véderő nevű szervezet - közölte a Független Hírügynökséggel Farkas János, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos alelnöke. Azt nem mondta meg Farkas, hogy hová vitték őket, szerinte összesen 276 ember hagyta el a települést. A romák elkötözéséről beszámolt pénteken az AP hírügynökségre hivatkozva a Washington Post című amerikai napilap is. Az AP-nek szintén Farkas nyilatkozott.
Farkas az
[origo]-nak azt mondta, részben a magyar Vöröskereszt szervezi a kiköltöztetést. A Magyar Vöröskereszttől gyöngyöspatai civilek már kedden kérték, hogy a helyi nőket és gyermekeket vigyék el táboroztatni - mondta Selymes Erik, a szervezet főigazgatója az MTI-nek. A főigazgató szerint a vöröskereszt a hozzá érkező kéréseknek eleget téve szervezett tábort a gyöngyöspatai cigány nőknek és gyermekeknek.Farkas azt mondta, gyerekeik védelme érdekében szervezték az utazást, amely vasárnap estig tart. Azt nem akarta megmondani, hová vitték a kiköltöztetett embereket. Egy csoportot biztosan Budapestre, Csillebérce vittek. "El kellett jönnünk, mert megölnek minket" - mondta egy középkorú cigány asszony az [origo] tudósítójának a Csillebérci tábornál. A gyöngyöspatai romák - gyerekek és asszonyok - fél 12 körül érkeztek meg a táborhoz, és egy kétszintes épületben szállásolják el őket. Tudósítónknak többen azt mondták, hogy a Vöröskereszt szállította őket a táborba, hogy pontosan hányan vannak, azt egyelőre a tábor igazgatója sem tudta megmondani.
"Kirándulás is, és menekülés is"
A Gyöngyöspatán tartózkodó Mezei István, a cigány fociválogatott menedzsere az [origo]-nak azt mondta, három busz indult a roma nőkkel és gyerekekkel. Őket teljes ellátással a táborokban helyezték el. Az [origo] kérdésére, hogy a hirtelen távozás kirándulásnak vagy menekülésnek nevezhető-e, Mezei azt mondta: "kirándulás is, és menekülés is, de inkább az utóbbi".
Farkas szerint 170-180 cigány maradt a településen, nagy részük férfi, de vannak köztük gyerekek és nők is. Azt mondta, a férfiak azért maradtak ott, hogy a Föld napja alkalmából takarítsanak. A takarítást finanszírozó Datki Szabolcs az [origo]-nak azt mondta, a kirándulást az Amerikai Ház Alapítvány és a Vöröskereszt közösen szervezete. "Nem volt egy szemeteszsákuk sem, mindent be kellett szerezni, ennek költségeit álltam én" - mondta a takarításról. Datki az LMP kampányigazgatója volt tavaly, de azt állította, hogy az akcióban magánszemélyként vesz részt.
Az Amerikai Ház Alapítvány elnöke, Richard Field az [origo]-nak azt mondta, ők csupán közvetítőként játszottak szerepet az utazás megszervezésében, az egészet a Vöröskereszt magyarországi szervezete finanszírozta. A Vöröskereszt azután döntött a romák kitelepítése mellett, hogy tudomásukra jutott: a Véderő a hétvégén tábort tart a településen. Az Amerikai Ház Alapítvány elnöke azt mondta, nagyjából 450-en laknak a gyöngyöspatai romatelepen, közülök körülbelül 320-an utaztak el a buszokkal.
A cikk az
Origón folytatódik.