Megmondjuk, ki a számlalottó nyertese
Sikersztori a számlalottó – sulykolja a kormányzati kommunikáció, sőt, az egyik kereskedelmi televízió is erről számolt be az egyik nap. Másnap viszont már az szerepelt a tévé honlapján, ami az ellenzéket igazolja: „megbukott a számlalottó”. No, most akkor mi a helyzet?
Nagyszabású játékra invitálta a kormány a lakosságot év végén: január 1-től mindenki kérjen számlát az igénybe vett szolgáltatás után. Ha ennek összege meghaladta az ezer forintot, küldje be a számla sorszámát sms-ben, email-ben, és részt vehet egy sorsoláson, amelyen havonta 10 szerencsés 1-1 millió forintot nyerhet.
– A gazdaság kifehérítéséhez a kabinet nemcsak átláthatóbb szabályozással és fokozottabb ellenőrzéssel, hanem ösztönző eszközökkel és szemléletformálással is hozzá kíván járulni. Ezért bízta meg a Szerencsejáték Zrt.-t a program kidolgozására és lebonyolítására – tudatta a Kormányszóvivői Iroda honlapunkkal. Kiemelték: hasonló program korábban sikerrel működött Japánban, Szerbiában és Horvátországban.
Az irodától kapott válasz szerint a program népszerűségét mutatja, hogy január 18-ig 14 405 pályázat érkezett be – többsége interneten, a www.szamlavalmilliokert.hu felületen keresztül. Mi több, egy nappal később a kereskedelmi tévé (RTL Klub) már 15 ezer jelentkezőről adott hírt. Újabb egy nap elteltével viszont rendre csupán 9 ezer érdeklődőről lehet olvasni…
– A Tiszta Haszon Program költsége éves szinten 180-190 millió forint, amit a Szerencsejáték Zrt. fedez, de nem a nyereményalapból, hanem az üzleti eredményből – jelezte a Kormányszóvivői Iroda. Hozzátették: a program eredménye, bevétele nem számszerűsíthető, hiszen a kormány célja a szemléletformálás, a számlaadási és számlakérési gyakorlat népszerűsítése. Ennek az lehet a haszna, hogy többen kérnek számlát azokról a lakossági szolgáltatásokról, amelyeknél eddig gyakran elmaradt a számlaadás.
Akadnak, akik úgy gondolják, szó sincs játékról. Ez egy „trükkös” ellenőrzés, hiszen így lehet vizsgálni a számla kiállítóját, de azt is, aki kapta. Mert ugye furcsa, ha valaki lelkesedésében akár sok százezer forintról szóló számlát küld be, amikor jó esetben is csak minimálbérre van bejelentve. Ezért őt is megkérdezheti az APEH, ugyan miből tudott ennyit vásárolni.
E felvetésünkre azt a választ kaptuk a Kormányszóvivői Irodától: a beérkezett információkat a Szerencsejáték Zrt. bizalmasan kezeli, nem adja át más szervnek, sem ellenőrzés, sem más célra. Az egyedüli ellenőrzés csak a nyertesekre vonatkozik, nekik a díj átvételéhez az eredeti számlát is be kell mutatniuk.
Többen viszont más problémát látnak a számlalottó kapcsán. Az emberek már így is rengeteg adót fizetnek, jócskán megnőttek a terheik. Így nem valószínű, hogy bárki is számlát kérjen a villanyszerelésért, vagy hasonló szolgáltatásért, mert így minimum 20 százalékkal, azaz az áfa mértékével drágább lesz a szolgáltatás. S az sem kizárt, hogy ennél nagyobb mértékben drágul maga a szolgáltatás, és ezt senki sem szívesen fizeti ki, miközben napról napra él.
No és arról se feledkezzünk meg, miként várhat el „felelősségteljes” gondolkodást a kormány a lakosságtól, miközben a parlamenti képviselők más példát mutatnak. Ők nem hajlandóak számlát kérni és gyűjteni, illetve elszámolni a költségeikkel. De kitalálták - csak maguknak - a legkisebb, a 15 százalékos adókategóriát. Így viszont mind a játék, mind az ellenzéki kritika hiteltelen…
RTL kétféleképp:
Siker: http://www.rtlhirek.hu/cikk/241854
Bukás: http://www.rtlhirek.hu/cikk/241692