Megkaptuk: fasisztáktól bűzlik Magyarország

Unket, Ungern. Ennél kínosabb jelzést aligha kaphattunk volna a svéd sajtótól karácsonyra. S távolabb sem kerülhetünk a derűs 'Underbara Ungern' kifejezéstől, mellyel gyakran illetett bennünket korábban, amikor az elvágott vasfüggöny, az irodalmi Nobel-díj és a fapados repülők révén Magyarország még szimpatikus asszociációkat keltett. Csodálatosból dohossá vált. Unket, Ungern – e lemondó címmel jelent meg állásfoglalás az Expressen című napilap karácsonyi számának szerkesztőségi oldalán, s valószínű, több millióan húzták kissé az orrukat, olvasván: "Valami bűzlik Magyarországon".

2010. december 28., 08:45

A svéd nyelv – de még a sajtó sem – kedveli a hirtelen és erős kiszólásokat. Ritkán tesznek felkiáltójelet a mondat végére. Óvatosan fogalmaznak: megfigyelnek, elemeznek, gondolkodnak. De aztán a kimondott véleményen csak sokára, ugyanolyan teljes meggyőződés után változtatnak, ha egyáltalán...

Az utóbbi hónapok budapesti, parlamenthez kötődő eseményei láttán kivárt a sajtó; hírt persze adott, de tárgyilagos maradt. Ám a december 25-i írás igen kemény hangú. Igaz, ad némi lehetőséget a rémálomból való felébredésnek – mert nehezen hihető... ami pedig az, aminek látszik.


Jeges szél fúj Budapest felől – folytatja a cikk –, s ez egyre csak növeli Európa aggályait: mi folyik ott egyáltalán politika gyanánt? Képes lesz-e Magyarország arra, hogy felelősséggel betöltse szerepét, a január elsején esedékessé váló EU-elnökség fél éve alatt?

A két évvel ezelőtti gazdasági mélyrepülésből az európai segélycsomag ellenére sem sikerült igazán felívelő pályára tenni, illetve ott tartani az országot az elhanyagolt reformok miatt. Azonban ennél is komolyabb aggályokat kelt a politikai-társadalmi helyzet. Noha az európai közösség más országaiban is nyomulnak idegengyűlölő csoportok – s ez alól Svédország sem kivétel: parlamentbe jutottak a nacionalisták –, ám a hangulat, amely Magyarországon az utóbbi időben eluralkodott, az egyik legelkeseredettebb és legvisszataszítóbb a kontinensen.

Az áprilisi választáson olyan párt került a magyar parlamentbe, s lett ott a harmadik politikai erő, mely a cigány- és zsidóellenes előítéletekből gyúr politikát. Nyíltan penget expanziós húrokat, s kontrázik a szomszédos országokban szeparatista hangokat játszó csoportoknak, miközben egyenruhás gárdával veszi körbe magát – klasszikus fasiszta hagyományok szerint...

A Jobbik, hála istennek, nem egyenlő Magyarországgal – olvasható a cikkben – ám hogy egy ilyen típusú párt része lett a politikai köztérnek – nem csak Magyarország számára kell, hogy figyelmeztető jel legyen, hanem egész Európának is: hiszen napokon belül egy fasiszta pártot a hatalomba emelt ország fogja vezetni az Európai Uniót.

Legalább ennyire aggályos az is, hogy a 'normálisnak' tekinthető kormánypárt, a FIDESZ sem enged abból, hogy ismételten kijátssza a nacionalista kártyát: magyar állampolgárságot lebegtet a szomszéd országok magyar nemzetiségű lakói előtt s nemzeti emléknapot hirdet az első világháborúban elvesztett területek gyászolására.


E felfogás és magatartás ellentétes magával az Európai Unió alapgondolatával. Ennek legfontosabb törekvése éppen az, hogy a kontinens országai és nemzetei között az idők során felgyülemlett ellentéteket megkísérelje feloldani egy közös egységben – egyszersmind eliminálva a revansista és soviniszta igényeket, illetve szándékokat.

Az alapvető európai felfogás éppen az ellenkezője a Jobbik gyűlöletbeszédének és nagyon más, mint a FIDESZ régi történelmi sérelmekhez való ragaszkodása.

Ha Magyarország nemzeti becsületét szeretné fényesíteni, ezt akként teheti meg, hogy modern európai demokráciaként, Európa egészének érdekeit szem előtt tartva vezeti az uniót. Ám, hogy esélye legyen ennek sikeres megtételére, az Orbán-kormánynak határozottan el kell távolodnia a Jobbiktól és fel kell hagynia a Nagy-Magyarországról szóló álmodozásaival.

Az Európai Unió többi országának joga van, hogy nyugodtan számíthasson arra: a magyar kormány a fasiszták követőinek, s a nacionalistáknak tett engedmények okozta botrányoktól mentesen látja el az irányítás feladatát.

Nem pusztán arról van szó, hogy a magyar elnökség olyan sikeres legyen, amilyennek lennie kellene. Hanem arról is, hogy megvédjük a világ előtt Európa jó hírét. S hogy kiálljunk legfontosabb elveiért – zárja állásfoglalását a lap.

Forrás:

Expressen
Fotó: Expressen, Reuters

Megjegyzés: unket - dohos, áporodott; underbart - csodálatos, gyönyörű; Ungern - Magyarország