Megindult az erózió a Fideszen belül

Az, hogy a Simicska Lajos befolyása alatt álló, jobboldali Magyar Nemzet is beállt a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nevével fémjelzett gazdaságpolitika bírálói közé, a Fideszen belüli egyre hevesebb belharc jele – állítja az ellenzék. Szerintük ez újabb bizonyíték arra: Orbán eddig követett gazdaságpolitikája megbukott, fordulatra van szükség.

2011. augusztus 27., 13:21

Mint arról

beszámoltunk, a napokban neves – köztük jobboldali – közgazdászok is élesen bírálták az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját. Zdeborsky György azt mondta, a gazdasági szabadságharc (és vele az egykulcsos adó) elbukott, Mellár Tamás úgy látja, azonnali radikális gazdaságpolitikai fordulatra van szükség, míg Chikán Attila szerint a jelenlegi gazdaságpolitika megvalósíthatatlan. Az ellenzék szerint a kabinetnek jól felfogott érdeke, hogy figyelembe vegye a kritikákat.

Gyurcsány: Az orbáni gazdaságpolitika kudarcot vallott

A volt kormányfő Facebook-oldalán emlékeztet, egyre több jobboldalinak tekintett közgazdász mondja ki a verdiktet: Orbán eddig követett gazdaságpolitikája megbukott, fordulatra van szükség. "It’s fine – mondanák nemzetközi körökben. De mit is javasolnak a jobboldal szakértői? Azt mondják, hogy legyen progresszív a személyi jövedelemadó. De hát mi is ezt mondjuk. Meg azt javasolják, hogy vezessük be a vagyonadót. De hiszen ezt mi akartuk, a jobboldal meg hevesen szembeszállt. Hozzáteszik: egyezzünk ki a külföldi tőkével! No csak, hiszen ellenünk éppen az volt a vád, hogy sokat engedünk a külföldnek, és kurucosan azt ígérték, hogy ők majd megvédik a magyar érdeket. Ezek szerint az lenne a magyar érdek, hogy meg kell egyezni a külfölddel. De akkor mi ebben az új? Ja, van itt még valami. Azt sürgetik, hogy a mezőgazdaságban legyenek szövetkezetek. Hát ki a csuda verte azokat széjjel? Vagy ellenkezőleg: ki szervezte meg a TÉSZ-eket (Termelési és Értékesítési Szövetkezeteket) és adott nekik támogatást, hogy integrálják a kistermelőket? Mi voltunk. Eközben a jobboldal a családi gazdaságok mítoszát építette. Hát itt tartunk" – írja szombati bejegyzésében.

Gyurcsány Ferenc szerint nehéz és kegyetlen dolog nyitott piacgazdaságban élni. Sokan, nagyon sokan azt hiszik, hogy megspórolható az alkalmazkodás. A naivak a baloldal szélén, a jobboldalon viszont a centrumban helyezkednek el. "Veszíteni fognak. Sajnálatos, de nincs varázsszer. És most nem csak a politikusokról beszélek. Emberek millióinak kijózanodására van szükség. Ha ez megtörténik, akkor felemelkedhetünk. Ha nem, akkor örökös küszködés és belső harc lesz a sorsunk. A katarzis még várat magára" – írja.

Katona Tamás: Megindult a Fideszen belüli erózió

Több jobboldalhoz köthető gazdasági szakértő után már a kormánypártinak tekintett Magyar Nemzet hasábjain erősen bírálja a kormányzat eddigi gazdaságpolitikáját - mondta a Népszavának Katona Tamás. A volt pénzügyi államtitkár szerint feltűnő, hogy Mellár Tamás, jobboldalinak tartott közgazdász szerint is úgy véli: a kormányzatnak gazdaságpolitikai fordulatot kell végrehajtania. Úgy véli: a jobboldali közgazdászok egymás után megjelenő, kormányt bíráló nyilatkozatai jelzik, hogy megindult a Fideszen belüli erózió. Mind többen hajlandóak a szakmai tisztességükre hallgatva kimondani, hogy Matolcsy György, illetve a kormány hibás döntéseket hozott, s ez a jövőre nézve is súlyos következményekkel jár majd. Emellett egyre erőteljesebben hangoztatják már a kormánypárti szakmai és politikai körökben is, hogy a gazdasági miniszter nem csak a gazdasági növekedést gátló lépéseket tett, hanem alapvetően rossz célokat is határozott meg. A szocialista szakpolitikus emlékeztetett arra, hogy az egy kulcsos személyi jövedelem adó bevezetése, a döntések előtti szakmai egyeztetések teljes körű mellőzése, a dolgozók jogfosztása, a magánnyugdíj-pénztárakban felhalmozott ezer milliárdok elkobzása, majd elherdálása, a közmunka program leállítása és még számtalan más kormányzati intézkedés mind-mind visszavetette gazdaságot és jelentősen rontotta az emberek életkörülményeit. Ezeket a döntéseket az Orbán-kormány hozta, így a Fidesz ma már nem mutogathat az elődeire, és nem okolhatja mindenért a külső gazdasági körülményeket - hangsúlyozta Katona Tamás.

A volt államtitkár hozzátette: az Orbán-kormány megkezdte az önkormányzatiság szisztematikus szétverését, s ez óriási feszültségeket keltett a kormánypárton belül is. Az már külső szemlélők számára is egyre inkább látszik, hogy a Fideszen belül hatalmas érdekcsoportok feszülnek egymásnak. Ez pedig szemmel láthatóan rányomja a bélyegét a jövő évi költségvetésre is. A készülő tervezet ugyanis a belső érdekharcok miatt lassan készül, és látszik rajta a teljes koncepciótlanság. A szakma számára - a jobboldali körökben is - egyébként az is teljesen világos, - fűzte hozzá szocialista politikus - hogy a Széll Kálmán Terv néven emlegetett megszorító csomag nem éri majd el a céljait, csak az embereket hozza majd a mostaninál is nehezebb helyzetbe – mondta Katona a

Népszavának nyilatkozva.

LMP: Életképtelen a kormány gazdaságpolitikája

Az LMP szerint a kabinetnek jól felfogott érdeke, hogy figyelembe vegye azoknak "a Fidesz-holdudvarhoz" tartozó közgazdászoknak a véleményét, akik "éles kritikával illetik, sőt egyenesen életképtelennek ítélik a kormány gazdaságpolitikáját". Vágó Gábor, az LMP szóvivője, országgyűlési képviselő és Szabó Zsolt, a párt választmányi tagja, fejlesztéspolitikai szakszóvivő az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében idézi Mellár Tamás közgazdásznak, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnökének a Magyar Nemzetben megjelent pénteki írását a kormány által alkalmazott gazdaságpolitikáról, miszerint az megbukott.

Ad hoc, szakmailag igazolhatatlan döntésekről, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter megvalósíthatatlan elképzeléseiről nyilatkozott a napokban Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere is, korábban pedig Bod Péter Ákos volt jegybankelnök és Széles Gábor vállalkozó "kongatta meg a vészharangot" - sorolta a két ellenzéki politikus, hozzátéve: pártjuk korábban is határozottan állította, hogy a jobb módúaknak nyújtott adócsökkentés nem fogja felpörgetni a gazdaságot. Az LMP szerint "a kormánynak ideje lenne leszállni a magas lóról, és belátni, hogy azonnali irányváltásra van szükség". A párt bízik abban, hogy a kabinet az államháztartás és a gazdaság összeomlásának elkerülése érdekében hajlandó lesz tárgyalásokat kezdeni a parlamenti pártokkal egy válságkezelési csomag összeállításáról - közölte Vágó Gábor és Szabó Zsolt.