Megbuktak a német kormánypártok – a legnagyobb tartományban

Németország legnagyobb, 18 millió lakosú tartományában, Északrajna-Vesztfáliában a vasárnapi helyi választásokon súlyos vereséget szenvedett a szövetségi kormányt alkotó két párt, a CDU és az FDP. Az eredmény komoly figyelmeztető Angela Merkel kancellár ősz óta működő koalíciójának, súlyos gyakorlati következményekkel: az erőviszonyok módosulása miatt a két kormányzó párt elveszíti többségét a parlament Szövetségi Tanácsában – így a szociáldemokraták és a Zöldek megakadályozhatják a Merkel-kormány több fontos tervének megvalósítását.

2010. május 10., 08:05

Az első elemzések részben a helyi politikának, másrészt a berlini koalíció gyenge, vitákkal, ellentétekkel terhelt startjának tudják be a súlyos vereséget. Merkel és szabaddemokrata alkancellárja, Guido Westerwelle, FDP-pártelnök és külügyminiszter kezdettől ellentétbe került többek között a liberálisok által követelt nagyszabású adócsökkentések ügyében. Az utóbbi az FDP első számú választási ígérete volt 2009-ben, de hamar kiderült, hogy a válságos helyzetben ilyen lépésről nem lehet szó. Ugyanakkor sok választó rótta fel a kormánynak, hogy nem cselekszik az egyre súlyosabb pénzügyi krízis közepette egységesen, határozottan.

A felmérések szerint a többség ellenezte a Görögországnak nyújtott nagy német pénzügyi segítséget is, Az eddig a kormányfőt adó CDU több, mint 10 százalékot vesztett és a szavazatok 34.6 százalékát kapta, de mindössze 6.200 szavazat - többséggel így is a legerősebb párt maradt a 34.5 százalékot szerzett SPD előtt. A Zöldek megkétszerezték szavazataikat és 12.1 százalékot kaptak, az FDP 6.7 százalékot. Nem jelentéktelen fejlemény, hogy a Balpárt – várhatóan a szavazatok 5.6. százalékával - először került be a tartományi parlamentbe,

Így várhatóan az SPD alakít kormányt Északrajna-Vesztfáliában, ahol minden negyedik német választó é l- a kérdés csak a hogyan. A mandátumok száma a Zöldekkel kötött koalícióhoz nem elegendő. Egy nagy-koalíció a CDU -val kevéssé valószínű, az sem, hogy a CDU és az FDP szövetkezne a Zöldekkel. Marad tehát a szociáldemokraták, a Zöldek és a Balpárt hármasa. A CDU még a kampányban szélsőségesnek minősítette ezt a pártot, míg az SPD vezetése kitért az egyenes válasz elől, kész lenne-e adott esetben (amint erre már más tartományokban van példa) együtt kormányozni a marxistákkal.

A CDU/CSU és az FDP vezetői első nyilatkozataikban hangsúlyozták: szilárd elhatározásuk, hogy folytatják a közös munkát a szövetségi kormányban.