Még két hétig tombol a járvány

Várhatóan március közepéig biztosan eltart a magyarországi influenzajárvány. Az Országos Tisztiorvosi Hivatal adatai szerint legtöbb beteget még mindig a főváros, Pest, Győr-Moson-Sopron, Szabolcs megyében regisztrálnak. Tapasztalat, hogy a vírus elleni vakcina védettséget ad annak, aki beoltatta magát. Az ok: a tudósok már tavaly megjósolták, milyen vírusvariáns éri el Európát, így a gyógyszergyártók is felkészülhettek a járványra.

2009. február 24., 15:19

Várhatóan még két hétig biztosan eltart az influenzajárvány. Szolnoki István, az Országos Tisztiorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezető-helyettese szerint Nyugat-Európában 6 hét alatt csitult a, Magyarországon 3-4 hete kezdődött a járvány. De sok függ az időjárástól is. – A napfény és a száraz idő hatására hamarabb elpusztul a vírus – magyarázza.

Szolnoki István elmondta: múlt héten nem emelkedett a megbetegedések száma, hozzávetőleg 40 ezren jelentkeztek influenza-tünetekkel a háziorvosuknál.

Továbbra is a főváros, Pest, Győr-Moson-Sopron, Szabolcs megye a legfertőzöttebb. A honi járványt okozó influenza a H3N2-es vírus egyik variánsa, amelyet először tavaly regisztráltak Ausztráliában. Ez a típus korábban még nem okozott megbetegedéseket Magyarországon. Tünetei azonosak a többi influenzaszerű megbetegedésekkel: hirtelen láz, fejfájás, rossz közérzet, hurutos száraz köhögés.

Szolnoki István szerint a tudósok már tavaly előre jelezték, hogy idén várhatóan a H3N2-es „A Brisbane/10/2007”-es variánsa fog megbetegedéseket okozni. Bejött a jóslat.

Az oltóanyagok az előrejelzés szerinti komponensből állnak, így hatásosak az idei járvány ellen. Idén az 1 millió 350 ezer térítésmentes oltóanyag 99 százaléka elfogyott, de keresettek voltak a receptre, pénzért kapható vakcinák is: a patikák mintegy 120 ezret értékesítettek.

A tavalyihoz képest 2009-ben hozzávetőleg 200 ezerrel többen, a lakosság 14-15 százaléka oltatta be magát, de ez az adat is elmarad a Nyugat-Európai statisztikáktól: ott a népesség több mint 50 százaléka vásárol az oltóanyagokból.

A vakcinák hatékonysága 60-70 százalékos. Szolnoki István szerint, aki beoltotta magát, védettséget kapott az idei influenzától. A tisztiorvosi szolgálatnak egyelőre nincs adata arról, hogy az idei járvány mennyi halálos áldozatot követelt, illetve hány esetben okozott bakteriális szövődményeket, fertőzést, például tüdőgyulladást.