Még a fideszesek is meglepődtek: Orbán ennyire bosszúra szomjazik?

– Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak, nem hagyjuk szó nélkül, ami 2006. október 23-án történt. A törvényes keretek között ezért felelnie kell mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel – jelentette ki tegnap a Fidesz–KDNP-frakció­szövetség alakuló ülésén Orbán Viktor kijelölt miniszterelnök. Azt is elmondta, első döntése lesz, hogy Balsai István személyében miniszterelnöki megbízottat nevez ki a tömegoszlatás kivizsgálására.

2010. május 7., 04:48

Ez egyértelmű üzenet Pintér Sándor leendő belügyminiszternek, aki hétfőn úgy nyilatkozott, hogy szerinte Gergényi Péter akkori budapesti rendőrfőkapitány nem követett el törvénysértést 2006-ban. Tegnap a Jobbik és az LMP mellett a Közhatalom Jogsértettjeinek Egyesülete is tiltakozott Pintér szavai miatt. Szerintük nála Kövér László vagy Áder János alkalmasabb belügyminiszter lenne.

A

Magyar Hírlapazt is megtudta, feltehe­tően nem Pintér tárcájához tartoznak majd a titkosszolgálatok.

Orbán: Nem hagyjuk szó nélkül, ami 2006. október 23-án történt

Balsai István személyében miniszterelnöki megbízott vizsgálja majd a 2006 októberében történteket - jelentette be a leendő kormányfő a Fidesz-KDNP-frakciószövetség alakuló ülésén az Országházban. Orbán Viktor hangsúlyozta: ez lesz az első döntés a kormány megalakulása után. - erősítette meg a hírt az

Inforádió.

A legsürgetőbb feladatok között az elszámoltatás és az ország gazdasági helyzetének javítása szerepel - mondta a Fidesz elnöke pártja és a KDNP parlamenti képviselőcsoportjának alakuló ülésén. Orbán Viktor hozzátette: a kormányzati struktúra megváltoztatása után fontosnak tartja a képviselők számának csökkentését és az önkormányzati törvény módosítását.

A Fidesz-KDNP első döntése, amint megkapja a kormányzati felhatalmazást, az lesz, hogy Orbán Viktor egy miniszterelnöki megbízottat nevez ki Balsai István személyében a 2006 októberében történtek kivizsgálására - közölte a leendő kormányfő.

"Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak, nem fogjuk szó nélkül hagyni, ami 2006. október 23-án történt. Ezért felelni kell, a törvényes keretek között, mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel" - fejtette ki.

A Fidesz elnöke arról is beszélt, hogy a kétharmados támogatást arra használják majd fel, hogy kiépítsék a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, amelynek első lépése egy új kormánystruktúra kialakítása, a továbbiakban pedig olyan törvényeken dolgoznak majd, amellyel csökkenhet az országgyűlési képviselők száma, elérhető az önkormányzati reform és az önkormányzati képviselők számának megfelezése. Orbán Viktor hangsúlyozta: fontos, hogy megakadályozzák a régi rendszer visszatérését és ezért mindent meg is tesznek.

Navracsics Tibor, a Fidesz leköszönő frakcióvezetője arról beszélt hogy az elmúlt négy év a demokrácia és a jogállam védelmével telt el Magyarországon. "Sikerült bebizonyítani, hogy egy olyan párt nem méltó az állampolgárok bizalmára, amely hatalmi gőgjével lenézi a választókat és a békés polgárok ellen erőszakosan lép fel" - hangsúlyozta.

Az alakuló ülésen Semjén Zsolt, a KDNP elnöke azt mondta, hogy a kétharmados többség a választópolgároknak köszönhetően alakult ki, nem úgy mint a korábbi MSZP-SZDSZ koalíciók, amelyeket politikai paktumok hoztak létre.

Meglepődtek a Fidesz vezetői Pintér Sándor véleményén

A Fidesz több vezetője is meglepődött az Orbán-kormány leendő belügyminiszterének első nyilatkozatán, Pintér Sándor szerint ugyanis Gergényi Péter nem felelős a 2006 őszén történt rendőri túlkapásokért. A nyilatkozat óta a párt több meghatározó politikusa is azt hangsúlyozta, hogy a rendőri túlkapások felelőseit számon kell kérni - közölte ugyancsak az Inforádió.

Pintér Sándor a parlamenti bemutatkozás után úgy nyilatkozott: nem gondolja, hogy Gergényi Péter, volt budapesti rendőrkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os oszlatások levezénylésénél, de az ügyészség feladata lesz ezt megállapítani. A Fidesznek fontos célja az akkori rendőri vezetők elszámoltatása. Erről beszélt Orbán Viktor kijelölt kormányfő is a Fidesz és a KDNP frakciók megalakulásakor.

A 2006 őszi rendőri túlkapások áldozatait képviselő jogvédő szervezet, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat szerint számos ügy még jelenleg is folyamatban van. Ahogy a szolgálat írja: nemrég sikerült egy perben kártérítésre kötelezni a Budapesti Rendőr-főkapitányságot egy 2006. október 23-án megvert fiatalember ügyében, eddig ilyenre nem volt hajlandó a BRFK, bár már hat jogerős ítélet van 2006 őszéről.

Bencze József országos rendőrfőkapitány februárban az InfoRádió Aréna című műsorában arról beszélt, hogy a 2006 őszi rendőrségi túlkapások miatti bocsánatkérését az motiválta, hogy ez szerinte a magyar rendőrség érdeke, a köztársaság, a demokrácia rendőrségének érdeke volt.

"Én azt gondolom, hogy ebben a tekintetben, aki a rendőrség intézkedései során jogtalan támadást szenvedett el, jogtalan sérelmet szenvedett el, azoknak szól, és csak kizárólag azoknak szól az, hogy kapják meg a tisztességes kártérítést, és nyilván megfelelő bocsánatkérést" - mondta akkor.

A Jobbik tiltakozó nyilatkozatot adott ki, amelyben azt állítja, hogy Pintér Sándor máris a rendőrterror fő felelőseinek mentegetésén dolgozik. A párt közleménye szerint a belügyminiszter-jelölt megengedhetetlen módon büntetőjogi felelősség tárgyában nyilvánított véleményt egy volt rendőri vezető ügyében és nem tudta leplezni, hogy volt üzlettársát védi a jogállamiság helyreállítása helyett.