Médiaháború: súlyos sebet kapott Szalai

Miközben a miniszterelnök szóvivője szerint az új médiatörvény az elmúlt évek gyakorlatával szemben működőképes rendszert hoz létre, amely "támogatja a tisztelet kultúráját", addig a Washington Post Fehéroroszországgal hasonlítja össze Magyarországot szerkesztőségi írásában az új médiatörvény miatt. Úgy látszik, Szalai Annamária az internetezők első számú közellenségévé vált: mocskolódó honlap jelent meg vele kapcsolatban.

2010. december 29., 08:01

Szijjártó Péter az MSZP keddi sajtótájékoztatójára reagálva, közleményében megismételte: a médiatörvény "ízig-vérig európai jogszabály", legfontosabb pontjai mind megtalálhatók más európai uniós tagállamok médiatörvényeiben. A szóvivő ezért azt ajánlotta a szocialistáknak és az ebben az ügyben nyilatkozóknak, hogy olvassák végig a törvényt. A miniszterelnök szóvivője szerint az új törvény védi az emberi méltóságot és a gyermekek jogait, megteremti a közmédiumok átlátható és takarékos gazdálkodásának feltételeit.

Sokszínű tiltakozás

Kiáltványt fogalmazott meg és ultimátumot tette közzé a médiatörvény ellen tiltakozók egy csoportja. A legnagyobb internetes közösségi portálon indult szerveződésnek várhatóan hamarosan saját internetes oldala lesz. Azt kérik a kormánytól, hogy helyeztesse hatályon kívül az országgyűléssel a december 21-én elfogadott és szerintük alkotmányos alapjogokat sértő médiatörvényt. Az ultimátum megszövegezői szerint, ha ez nem történik meg, akkor a törvény hatályba lépése előtt polgári engedetlenségi akciót indítanak.

A Facebook közösségi portálon szerveződött csoportok összességében jelenleg körülbelül 50 ezer tagot számlálnak. Babarczy Eszter filozófus, művészettörténész, a tiltakozók egyike a Független Hírügynökségnek azt mondta, hogy a csoportnak nincs külön vezetője, szóvivője. A tagok olyan emberek, akik szerint állampolgári jogok és az emberi méltóság és a tájékoztatás sokszínűsége sérül a médiatörvény hatályba lépésével. Várják minden ember támogatását - legyen bármilyen pártszimpátiája - akik egyetértenek kiáltványukkal.

Az ultimátum és a polgári engedetlenség kapcsán Babarczy Eszter azt mondta, hogy pontosat ezekről nem lehet tudni, de vannak olyan csoportok, akik készülnek tiltakozásra. Tiltakozásra már volt példa, ilyen a rádiós Mong Attila esete, aki egy perc hallgatással tiltakozott a közrádió egyik műsorában a médiatörvény ellen. A tiltakozás a határidő lejárta után be nem jelentett tüntetés, vagy más formában is jelentkezhet, várják a média dolgozóinak csatlakozását a megfelelő internetes fórumokon.

Nem szólalt meg a szakértő

Tegnap a Kossuth Rádióban a meghívott szakértő, Jászberényi Sándor közölte, egy percig nem szólal meg, mert így fejezi ki szolidaritását a két felfüggesztett rádióssal, és így tiltakozik a sajtószabadság korlátozása ellen.

Jászberényi Sándor a 168 Óra Online-nak elmondta: a reggeli akcióját az élő adásban szigorúan magánemberként követte el. Nem akarta kínos helyzetbe hozni a műsor készítését, ám úgy érezte, de igazi demokratának minden platformon ki kell állnia a sajtószabadság mellett. Szolidaritást vállalni felfüggesztett újságírókkal és tiltakozni az új médiatörvény ellen jelenelg sokkal fontosabb, mint arról beszélni, hogy Csernobil megnyílik a katasztrófaturisták előtt - tette hozzá.

Jászberényi Sándor csernobili élménybeszámolójára végül nem került sor, a műsorvezető ugyanis kitessékelte a vendéget a stúdióból.

Washington Post: Orbán bosszút forral az újságírók ellen

Anne Applebaum Pulitzer-díjas újságíró szerint a győzelem nem volt elég Orbánnak. A Washington Post-ban megjelent írás szerint a kormányfő az elmúlt nyolc évben bosszút forralt azok ellen az újságírók ellen, akik nem támogatták őt, azok ellen az társadalmi csoportok ellen, akik nem rá szavaztak, valamint korrupt és hozzá nem értő politikai ellenfelei ellen. Mióta elfoglalta hivatalát, létrejött az új alkotmány koncepcióját kidolgozó testület, megvonták a Költségvetési Tanácstól a működtetésére szánt pénzt, szűkítették az Alkotmánybíróság jogkörét, legújabban pedig a parlament megszavazta a médiatörvényt. Applebaum szerint “döbbenetesen rossz” a törvény, mely több ponton homályosan fogalmaz, és amelynek betartatása egy kizárólag a kormánypárt által delegált tagokból álló testület feladata.

A szerző a Petőfi-díj átvételekor Magyarországon járva Fidesz-támogatóktól több panaszt is hallott a nemzetközi sajtóban megjelentek miatt. Szerinte sem helytálló a kritikák egy része. Nem “fasizmusról” van szó: “az igazi probléma ezzel a kormánnyal az a megvetés, amit a ‘liberális elittel’ és a sajtóval szemben táplál.”

Pornós fricska Szalai Annamáriának

Az internetes közösség is kurucinfósodik: ismeretlenek lefoglalták a szalaiannamaria.net nevű weblapot, a tárhelyet külföldi szerveren helyezték el, hogy a médiahatóság ne tudja betiltani a honlapot. Ezek után a pornós montázst jelentettek meg a médiahatóság vezetőjéről "Nyugi srácok, külföldi szerveren mindent lehet!" felirattal.