Maróth Miklós ismét kitért a válasz elől, hogy volt-e egyáltalán baj az MTA kutatóhálózatával

2019. augusztus 5., 11:05

Szerző:

Maróth Miklós szerint már nyugvópontra jutott minden a Magyar Tudományos Akadémiától elszakított kutatóintézetek ügyében, ő pedig szeretné a politikai harcmezőről pedig kivezetné a tudományos kutatásról szóló közéleti vitát – derül ki az Eörvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) új vezetőjének Indexnek adott nyilatkozatából.

A jövőben az ELKH dönt a kutatási támogatások odaítéléséről, döntéshozó testületét többségben a kormány jelölte ki, köztük Maróth Miklóst is.

Maróth Miklós
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Maróth Miklós sorozatban adott interjúkat az eltelt bő egy hétben, amelyek egyikéből sem derült ki, hogy mi is volt tulajdonképpen a probléma az MTA kutatóintézeteivel, amely miatt az Orbán-kormány kierőszakolta az átalakításokat. Az ELKH vezetője az írásbeli válaszaiban is látványosan arra ügyelt, hogy semmi konkrétumot ne válaszoljon erre. Korábban azt nyilatkozta a 24.hu-nak, hogy

„a magyar munkaerkölcs érzékelteti hatását” az akadémián is,

de az Index világos kérdésére, hogy mégis mi volt a gond az MTA-val, egyszerűen arra hivatkozott, hogy nem volt pontos a neki feltett kérdés. Maróth egyébként a kormányoldalt képviselte az MTA átalakításáról szóló előzetes tárgyalásokon, tehát igencsak lehetnek pontos információi, még Orbán Viktorral is egyeztetett a kérdésről.

„A tudományban kialakuló nyugalmat nem akarják külső tényezők továbbra is megzavarni”

– válaszolta Maróth az Indexnek. Tehát eddig a szakmai kérdésekben annyi világos, hogy a kutatási pénzekről döntő testület elnöke nem beszél az átalakítandó területekről, nem beszél a vezetői koncepciójáról, homályosan célozgat a szerinte rossz munkaerkölcsű tudósokra és kutatókra, és a kritikák szerinte politikai természetűek, amit a nyugalom megzavarásának könyvel el.