Hat ellenzéki párt és több mint negyven civil szervezet csatlakozott a gyűlöletbeszéd elutasításához, az 1 Magyarország Nyilatkozathoz
Hat ellenzéki párt és több mint negyven civil szervezet csatlakozott a gyűlölet visszaszorítása, a józanabb, békésebb közélet érdekében kiadott 1 Magyarország Nyilatkozathoz - tudatta a Roma Sajtóközpont vasárnap.
A nyilatkozat aláírói vállalták, hogy ezentúl nyilvánosan elhatárolódnak a gyűlöletkeltő beszédtől, fellépnek a szervezett félelemkeltő akciók ellen, és minden megnyilvánulásukkal az ország társadalmi csoportjainak békés együttélését, az esetleges problémák feltárását és józan megoldását szorgalmazzák. „A történelem megtanította nekünk, hogy minden magyar, valamint az itt élő emberek egymásra vannak utalva, 1 Magyarország létezik, amely mindannyiunké és amelyben közösen kell megoldást találnunk a problémáinkra” – deklarálja a nyilatkozat. Pontról pontra erről van szó:
- I. Csatlakozunk a Választási Emberi Jogi Minimumhoz.
- II. Elvárjuk az államtól, hogy biztosítson feltétel nélküli jog- és törvény előtti egyenlőséget.
- III. A megfelelő fórumokon jelentjük a szélsőséges megnyilvánulásokat.
- IV. Nyilatkozatban határolódunk el a megtapasztalt gyűlöletkeltő beszédtől.
- V. Személyes és szervezeti lehetőségeinkhez mérten fellépünk az egyes lakóközösségeket megfélemlíteni szándékozó szervezett félelemkeltő akciók ellen.
- VI. Kiállunk az 1 Magyarország eszméje mellett, minden megnyilvánulásunkkal a ország népcsoportjainak békés együttélését, az esetleges problémák feltárását és józan megoldását szorgalmazzuk.
A Roma Sajtóközpont, a Polgár Alapítvány, az Autonómia Alapítvány, valamint a National Democratic Institute által hagyományteremtő szándékkal megszervezett 1 Magyarország Pikniken részt vett több mint negyven társadalmi szervezet, továbbá hat ellenzéki párt képviselője: a DK-tól Rónai Sándor, a Liberálisok részéről Bősz Anett és Sermer Ádám, az LMP-től Schmuck Erzsébet, a Párbeszéd részéről Kocsis-Cake Olivio, az MSZP-től Kunhalmi Ágnes és a Momentum részéről Fekete-Győr András.
A nyilatkozat aláírói vállalták még többek között azt is, hogy a megfelelő fórumokon jelentik a szélsőséges megnyilvánulásokat, és elvárják az államtól, hogy biztosítson feltétel nélküli jog- és törvény előtti egyenlőséget.