Magyar oktatás: felújítás igen, működés nem?

Felemás tanév kezdődik kedden: a tanulók száma lassan csökken, a középiskolákban stagnál. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint az önkormányzati forráselvonások miatt sok helyen a közoktatási feladatellátás rohamos minőségromlását, több helyen ellehetetlenülését okozhatja. Ugyanakkor sok iskolát újítanak fel. Kedden kezdődik a 2009/2010-es tanév.

2009. augusztus 31., 09:05

A 2009/2010-es tanév újabb forráscsökkentéssel köszönt a közoktatásra - szögezi le a PDSZ közleménye. Miközben az Áfa növelését nem tudják kivédeni az intézmények és a fenntartók, a normatíva alapjául szolgáló összeg kevesebb lesz szeptember 1-től. Ennek következtében az évfolyamok túlnyomó többségében jelentősen csökkent az alaptámogatás.

Mivel az fenntartók saját forrásai is fogynak, és a tervek szerint újabb 120 000 000 000 Ft forráscsökkenéssel számolhatnak az önkormányzatok, ez sok helyen a közoktatási feladatellátás rohamos minőségromlását, több helyen ellehetetlenülését okozhatja. Az iparűzési adó beszedésének új szabályozása is sújtja a fenntartó önkormányzatokat, bizonytalanná téve saját bevételük tervezhetőségét. A PDSZ együttes fellépést ajánlott az önkormányzati szövetségeknek a fenti forráskivonás elleni fellépéssel kapcsolatban.

Ehhez képest a minisztérium egészen másról beszélt a tanévkezdés kapcsán. – Nyugodt, kiszámítható tanév kezdődik, jogszabályi változás nem nehezíti a munkát - mondta Arató Gergely, az Oktatási Minisztérium államtitkára Makón, a X. Pedagógiai Konferencia után. Az államtitkár kijelentette: az idei tanévnek fontos tényezője, hogy az oktatás szakmai színvonala tovább növekedjen, tartalma korszerűsödjön, illetve erősödjön az esélykiegyenlítés.

1 millió új diák

Kedden mintegy 1 millió 348 ezer tanuló számára kezdődik meg az új tanév. Az országos közoktatási és szakképzési tanévnyitó egyaránt ma tartják a fővárosban illetve Szentendrén. Az országos közoktatási tanévnyitót a budapesti Radnóti Miklós Gimnáziumban rendezik ma délután. A tanévet Hiller István szakminiszter nyitja meg - írta az MTI. Ezt megelőzően délelőtt lesz az országos szakképzési tanévnyitó, a szentendrei Magyar Honvédség Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskolában. Az ünnepségen Szekeres Imre honvédelmi miniszter köszönti a diákokat és a tanárokat, beszédet mond az oktatási tárca vezetője, Hiller István, s felszólal Herczog László szociális és munkaügyi miniszter is.

Az oktatási tárca tájékoztatása szerint az általános iskolákban 775.820 (tavaly: 788.639), a szakiskolákban 123.720 (123.865), a speciális szakiskolákban 9770 (9785), a gimnáziumokban 203.360 (203.602), a szakközépiskolákban 236.230 (236.518) diák ül be a becsült adatok alapján az iskolapadba.

Az első osztályt az általános iskolákban várhatóan 99 ezren kezdik meg, a szakiskolákban 31.700, a speciális szakiskolákban 2800, a gimnáziumokban 43.300, a szakközépiskolákban 46.300 elsős lesz.

Az Oktatási Hivatal nem végleges adatai szerint 58 intézmény szűnt meg, ezek közül egy jogutódlás nélkül, a többi jogutódlással, illetve 38 új intézmény jött létre.

A működésképtelenség határán?

Mivel az fenntartók saját forrásai is fogynak, és a tervek szerint újabb 120 000 000 000 Ft forráscsökkenéssel számolhatnak az önkormányzatok, ez sok helyen a közoktatási feladatellátás rohamos minőségromlását, több helyen ellehetetlenülését okozhatja - közölte a PDSZ lapunkkal. Az iparűzési adó beszedésének új szabályozása is sújtja a fenntartó önkormányzatokat, bizonytalanná téve saját bevételük tervezhetőségét. A PDSZ együttes fellépést ajánlott az önkormányzati szövetségeknek a fenti forráskivonás elleni fellépéssel kapcsolatban.

A szakszervezet közölte: ennek következtében egyrészt sok helyen már nem finanszírozzák a munkavégzéshez szükséges eszközöket, amit a pedagógusok jelentős számban saját zsebből pótolnak, másrészt a bérezést és a szolgáltatást illetően törvénysértő állapotok alakulhatnak ki.

Az Oktatási Minisztérium nagy feladatnak nevezte az idei tanévvel kapcsolatban, hogy az intézmények azokra a szakmai fejlesztésekre koncentráljanak, melyeket megpályáztak. Ezek közül kiemelendők azok az uniós támogatások, melyek a kompetencia alapú fejlesztésekre vonatkoznak. Ennek során az intézmények ahhoz kapnak támogatást, hogy új pedagógiai módszereket vezessenek be, javítsák az iskola és a szülők kapcsolatát, korszerűbb eszközöket használjanak. A program a magyar közoktatás szakmai megújításának átfogó programja - hangsúlyozta Arató Gergely, az Oktatási Minisztérium szakállamtitkára. Jelenleg ebben a körben 25 milliárd forintról szóló pályázatot bíráltak el és a legtöbb már a szerződéskötés szakaszában van; a következő években ezek összességében több mint 100 milliárd forintot tesznek ki.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete máshogy látja az iskolák helyzetét: szerintük már most is gyakorlat az, hogy a fenntartó jogszerűtlenül korlátozza a túlórák számát, amelynek közvetlen következménye az, hogy a dolgozó nem kapja meg a munkavégzésének megfelelő törvényes juttatást. Ez a folyamat a fentiek szerint erősödni fog. A törvénytelen állapot elleni fellépésnél a PDSZ képviseli az ezt kérő kollégákat.

Arató Gergely nem beszélt az iskolák működésképtelenségéről. Helyette közölte: Forrásokat biztosítanak az integrációs programokra és a hátrányos helyzetű diákokat nevelő intézmények fejlesztésére is.

– Mindemellett folytatódik az a munka, mely az oktatás rugalmassá tételét célozta meg. Ennek egyik fontos eleme, amely lehetővé teszi a kistelepüléseken a közös óvodák és bölcsődék megszervezését. A cél, hogy minél több gyereket vegyenek fel az intézmények, ha van hely és igény erre - tette hozzá Arató Gergely.

Egyre romló munkakörülmények

A dolgozók munka és életkörülményei nagy mértékben romlanak, egyrészt a fentiek, másrészt az új táppénzszabály és az egyhavi juttatás megszűnése miatt - közölte a szakszervezet.

Az új táppénzszabály szerint a táppénz a kereset 70%-áról 60%-ára csökkent, kórházi ellátás esetén 60%-áról 50%-ára. Ez azt fogja eredményezni, hogy a dolgozó szülők és közoktatási dolgozók nem mennek betegszabadságra. Ennek következtében a gyerekek egyre nagyobb részét engedik az oktatási intézménybe, akár betegen is, ami mind a pedagógusok, mind a pedagógusok munkáját segítő kollégák, mind a többi gyermek egészségét veszélyezteti. Az így kialakuló helyzetben – különösen az A(H1N1) vírus által terjesztett influenza miatt – elképesztő és elfogadhatatlan, hogy a kormány az ANTSZ által korábban többször fokozottan veszélyeztetettnek minősülő pedagógusok ingyenes védőoltását visszautasította.

Ezen túlmenően a kormány visszavonta a bruttó 180 000 Ft/hó fölött keresők keresetkiegészítését a második félévre, és végképp megszüntetnék a bruttó 155 000 Ft/hó fölött keresők keresetkiegészítését januártól. A szakszervezet szerint ez elfogadhatatlan.

Működtetés helyett felújítás

A 2009-2010-es tanév sok helyen az iskolaépületek felújításának éve - közölte az OM. A regionális fejlesztési programok keretében 105 milliárd forintot nyertek el az intézmények, 360 pályázaton. Ezeknél általános tapasztalat, hogy a gyerekek érdekében a kivitelezők gyors munkát végeznek. Másik tapasztalat, hogy az intézmények megtanultak pályázni. Ez igaz a makói kistérségre is, melynek csaknem másfél milliárd forintot sikerült megpályázni.

Az államtitkár a konferencián korábban elmondta: jövőre olyan költségvetést kell készítenie az országnak, melyben kevesebb a kiadás. Ennek elérésére egyik lehetőség a tárca költségvetések csökkentése, ami a pályázati pénzek csökkenését jelentheti, illetve az önkormányzati rendszer költségeinek csökkentése. Az MTI azon kérdésére, hogy az oktatási tárca hol tudná csökkenteni a költségeit, elmondta: ezt még nem tudni, de a fő cél, hogy az iskolák működését és a pedagógus álláshelyeket megvédjék.

A kistérség hétszáz pedagógusából több mint hatszázan voltak jelen az immár tizedik alkalommal megtartott ingyenes szakmai továbbképzésen.