Ligetvédők: ilyen volt és így néz ki most a Városliget
A Ligetvédők nevű mozgalom egyik tagja elszomorító fotót posztolt a Városliget pusztulásáról, miután tegnap nagy dérrel-dúrral átadták a Néprajzi Múzeumot a Városligetben.
2020 végén indult a Liget projektnek az a része, amit a Rondót érinti: a 2020. decemberében megjelent egyik Magyar Közlöny szerint a kormány a Liget Budapest projekt keretében megvalósuló Néprajzi Múzeum, valamint a Magyar Zene Háza épületei környezetének parkfejlesztésére 3,9 milliárd forintot biztosított. Az összeg a rondó átépítésére és a Zene Háza közelében kialakítandó játszótér megépítésére szolgál. A közbeszerzési kiírásból kiderül, hogy a Rondónál felszámolják a kedvelt virágkiültetéseket, a belső kör sima gyepfelületet kap. Visszaállításra kerülnek a köríves utak, a belső körív gyepes felülete mellett nagy összefüggő, tojásdad alakú zöldfelületi egységeket hoznak létre, melyek között stabilizált szórt burkolatú sétatér rendszer kerül kialakításra. Az egységeket Nebbien eredeti tervei alapján homogén fajtákkal ültetik be, ami viszont hosszabb távon a kedvelt platánok lecserélését jelenti. A kiírásban szerepel is, hogy az elöregedett példányokat nem kell majd pótolni. A Ligetbe járók már érzékelhették két éve, hogy a Rondónál a platánok alá fenyőket ültettek, ez már ennek az új koncepciónak az első telepítése volt – írta akkor a Városliget.info oldal.
Garay Klára, aki annak idején a Ligetvédőkkel tiltakozott a fák kivágása ellen, kiposztolta, hogyan nézett ki az építkezések előtt a Rondó:
Ez történt tehát a parkfeljlesztésre szánt majdnem 4 milliárdból. (Összehasonlításképp: a Városliget beépítésének összköltségét már 2020-ban is körülbelül 350 milliárd forintra, azaz a százszorosára becsülték.)
A Liget Projekt oldalán hosszasan írnak arról egyébként, mit terveznek a Rondóval. A Ligetvédők már 2017-ben tiltakoztak a Városliget és a Rondó beépítése ellen. A Rondó történetéről itt olvashat egy érdekes cikket.
(Kiemelt képek forrása: Garay Klára/Ligetvédők/Facebook)