Lelépnek az ápolók, veszélybe kerülhet a betegellátás
Majdnem harmincháromezer magyar költözött külföldre tavaly a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, az elköltözők többsége fiatal. Csak az ápolók közül hétszázan döntöttek úgy, hogy külföldön vállalnak munkát. Az egyik szakszervezet szerint összeomolhat az egészségügyi ellátás a nővérek elvándorlása miatt.
2015-ben egy városnyi magyar döntött úgy, hogy tartósan külföldre költözik – legalábbis a hivatalos adatok szerint, hiszen ennyien jelentették be szándékukat a hatóságoknak.
A
külföldre költözőmagyarok 40 százaléka 30 év alatti, háromnegyedük pedig még nincs 40 éves. A képzetlenebbek közül is többen mennek el, mint korábban, de főleg a képzettek döntenek az elindulás mellett, elsősorban Németországba, Nagy-Britanniába és Ausztriába.Az
RTL Klub Híradójábanelhangzott: soha annyi ápoló nem ment külföldre, mint tavaly. Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ szerint több mint hétszázan döntöttek így. Majdnem felük tapasztalt, 40 év feletti szakember. A Független Egészségügyi Szakszervezet szerint ha a kormány nem tesz valamit az elvándorlás ellen, összeomolhat az egészségügy. Dr. Soós Adrianna elnök a csatornának nyilatkozva elmondta: a szaktárcának rendeznie kellene a béreket, a munkaidőt, és elindítani egy, a rezidenstámogatási ösztöndíjhoz hasonló programot.Az Egészségügyi Államtitkárság a csatorna megkeresésére közölte: a kormány minden lehetséges eszközzel segíti, hogy emelkedjen az ápolók bére és javuljanak munkakörülményeik.