Lázár elszólása diagnózis, csúnyát bukott a Fidesz ígérete
A Fidesz kommunikációját tekintve példátlan őszinteségi roham fogta el Lázár Jánost, amikor a héten , súlyos hiba volt gazdasági és szakmapolitikai okok miatt centrumokba kényszeríteni a betegeket.
A Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint szemléletváltásra van szükség az egészségügyben.
„Nagy érdeklődéssel és meglepetéssel olvastam, hogy Lázár János négy év után rájött arra, amit az ország lakossága négy éve a bőrén érez. El lehet képzelni, milyen állapotban van a magyar egészségügy, ha már a laikus Lázárnak is feltűnik, mekkora lehet a baj. Nagyon örülök, hogy az államtitkár a Fidesztől szokatlan önkritikus hangot ütött meg” – mondta a fentiekre reagálva Havas Szófia, a fővárosi MSZP szakpolitikusa.
Havas Szófia emlékeztetett rá, hogy 2010-ben „még a ciklus kezdetén, erős felindulásban” a Fidesz-kormány 300 milliárdnál is több pénzt vont ki az egészségügyi ágazatból. Az államosítások miatt pedig megszűnt az önkormányzatok tulajdonosi szerepe az egészségügyi intézményekben, ami egyben azt is jelentette, hogy a rendszerből eltűnt évi 100 milliárd forint, amit az önkormányzatok tettek be a fekvő- és járóbeteg-ellátásba – mondta. Arra is felhívta a figyelmet, hogy 2010-ben még korántsem volt akkora az egészségügyi intézmények adósságállománya, mint jelenleg.
„A pénzhiány generálja a jelenlegi, elképesztő várólistákat, 2-3 hónapot kell várni egy egyszerű mellkasröntgenre vagy laborvizsgálatra. Egy-egy bonyolultabb műtét 2-3 évig is elhúzódhat” – mondta az ellenzéki politikus, hozzátéve, többször előfordul, hogy a beteget gyakorlatilag halálra ítélik egy ilyen várólistával.
Az MSZP választási programjában a kórházi várólisták csökkentése szerepel, ami a szakpolitikus szerint pénzt és szervezési feladatokat igényel. Emellett le kell lassítani, majd meg kell állítani az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók elvándorlását. Évente ugyanis 1800-1900 orvos hagyja el az országot, viszont csak mintegy ezret képeznek az egyetemeken.
„Feltételezem, Lázár János sem gondolja komolyan, hogy valamennyi kisvárosi kórházban agyműtéteket végezzenek, mert ez sem szakmailag, sem műszakilag nem kivitelezhető. Orvosi centrumokra szükség van, de nem ilyen túlközpontosított módon. Még a rendszerváltás előtt sem volt tisztán állami egészségügy, akkor tanácsi kórházak működtek a nagy állami intézetek mellett” – mondta Havas Szófia.
Az MSZP szakpolitikusa az államosítás egy másik veszélyére is felhívta a figyelmet. Véleménye szerint később (a trafikok és a termőföldek után) a leromlott állapotú egészségügyi intézményeket „fillérekért lehet privatizálni a haveroknak”.
„Az MSZP–SZDSZ-kormány bukásának egyik legfontosabb tényezője volt az egészségügy. A Fidesz folyamatosan szervezte a tüntetéseket és a balhékat, ott volt a szociális népszavazás, ami a kétharmados bukás előszele volt” – mondta Havas Szófia, hozzátéve, hogy a Fidesz legnagyobb választási ígérete az volt, hogy rendbe hozzák az egészségügyet, amivel szemben 2010 óta soha nem látott mértékben zuhant a színvonal.