Lapajánló – Ki jön?

Egy köztársaság elnököt keres. Ki jön? A 168 Óra címlapján Kövér László, Áder János, Martonyi János és Pálinkás József látható. Ez a lapzártakor ismert kínálat, de elemzők azt mondják: olyan ember jelölésére számíthatunk, aki megközelíti majd Schmitt Pál aláírási hajlandóságát. Nincs kétség: nem a nép, hanem a hatalom elnöke jön. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2012. április 11., 12:49


A Sándor-palota őrségváltásáról cserélnek eszmét a lap internetes vitafórumának résztvevői is. Egyikük úgy véli: ezt a posztot saját magának nézte ki Orbán, de a váltáshoz még nem jött el az idő.

„A félelem országa” – ez a címe Lengyel László írásának, amely a félelem bérét így jellemzi: „Hallgatással hozzájárulni ahhoz, hogy fölszámolják mellettünk az alkotmányos rendszert. Csak a hallgatók nyomására összehívni az egyetemi szenátust, és rettegni, ha az tisztességes határozatot hoz. Arról nyavalyogni és szónokolni, hogy miért nem fog össze a Rendszer ellenzéke, miközben mi sem fogunk össze senkivel.” Lengyel úgy gondolja, hogy „a megfélemlített és megalázott haza akkor bukkan föl a mélyből, amikor az ország gazdaságilag alászáll.” Próféciának nem túl bíztató.

Vitázó interjú készült a Fidesz alelnökével, Kósa Lajossal, akit arról kérdeztünk: szerintük végül is hibázott-e Schmitt Pál vagy nem hibázott. Miért van szájzár a fideszes képviselőkön, miért fogyott a szavazótáboruk, miért hagyta el a Fideszt menetközben egymillió szavazó?

Bemutatunk egy bátor kereszténydemokratát, Szalma Botondot, a KDNP budapesti elnökét, akiről párttársai a keresztvizet is leszedték, fegyelmi eljárás indult ellene, mert a köztársasági elnök plágiumbotrányával kapcsolatos nyilatkozatai szembementek a KDNP hivatalos állásfoglalásával. Most azt mondja: „Nem a párt szúrt hátba, csak néhány hangadó.”

Schmitt Pál 2011-es újévi köszöntőjében így fogalmazott: „A sors játéka, hogy minden Európában lévő magyar egy fennhatóság alá kerül.” A 168 Óra írásából kiderül, hogy ma már egyre több külhoni nemzettársunk érzi úgy: ebben a nemzeti sorsjátékban csak veszíteni lehet.



  • Foglalkozik a 168 Óra azzal, hogy miért kell költöznie jelenlegi helyéről a Politikatörténeti Intézetnek, egy másik riport meg arról szól: miért akarják államosítani a budakalászi zeneiskolát?

  • Interjú készült a Miskolci Nemzeti Színház direktorával, Kis Csabával, aki arról beszél, miként kíván alkotó szigetet teremteni a kultúrpolitikai hullámverésben.

  • A költészet napja alkalmából készült a beszélgetés Parti Nagy Lajossal, aki határozottan állítja: „Kultúra nélkül nincs szabadság!” Meg azt is mondja: „A fülkeforradalom nem tudja megerőssebbkutyázni a művészeteket.”

  • Szubjektív nekrológban búcsúzunk a most elhunyt kiváló tudóstól, Kopp Máriától. Régi írásait felidézve emlékezünk két éve elhunyt barátunkról, Popper Péterről.

Aczél Endre a Glóbusz rovatban az amerikai elnökválasztással foglalkozik.Ha visszalapoznak a tartalomjegyzékhez, ott olvashatják egymondatos kommentárunkat az elmúlt hét belpolitikai botrányáról: „Fölösleges interjúban kérdőre vonni azt a jobbikos képviselőt, aki mocskos antiszemita hadoválással állt elő a parlamentben, mert az ilyen alakoknak nem nyilvánosság jár, hanem nagykoalíciós közmegvetés és közös kitakarítás a közéletből.”