Lakcímet tessék!
Hirtelen megnő tavasszal a 3-7 éves bejelentett gyerekek száma egyes településeken és fővárosi kerületekben, többnyire ott, ahol jó hírű oktatási intézmény működik. A magyarázat egyszerű, bár kissé szokatlan: ilyenkor kezdődik az óvodai, iskolai beiratkozás, s a korábbi gyakorlattól eltérően egyre több intézménybe csak olyan gyereket vesznek fel, aki – legalább papíron – a körzetben lakik. Van, aki üzletet lát a lehetőségben, s pénzért hajlandó lenne papíron gyerekeket befogadni.
Tóthék egy főváros-közeli településen élnek, két gyerekük van, az egyik kisfiú 5, a másik 3 éves. A nagyobbik egy jó hírű belvárosi óvodába jár, miután megfelelt a felvételin tavaly, minden gond nélkül bekerülhetett az intézménybe. A vezető ugyanis néhány hellyel maga gazdálkodott, ami azt jelentette, hogy a körzetben élő gyerekek mellé „kintről” érkezőket is felvehetett.
Tóthék a 3 éves kisfiúkat is ide járatnák szeptembertől, nem csak azért, mert így praktikus, hanem azért is, mert elégedettek az intézménnyel, az óvoda pedagógiai programjával. Ezúttal azonban nem olyan egyszerű a dolog. Jogszabályi változás miatt idén már csak a kerületben lakó, pontosabban oda bejelentett gyerekeket vehetik fel. Hiába az óvoda vezetőjének jó szándéka – zokszó nélkül felvenné a kisebbet is – , bejelentett lakcím nélkül semmit nem tehet.
– Jelentsék át a gyereket egy ismerőshöz néhány hónapra, mindenki ezt teszi ebben a helyzetben – tanácsolta a többi szülő, akik hasonló cipőben járnak.
Tóthék gondolkoztak, van-e olyan barátjuk a kerületben, aki „befogadná”, s akihez be is mernék jelenteni a három éves kislányukat. Furcsa volt a gondolat, hogy ha ebben az ideiglenes időszakban a gyerekekkel kapcsolatos hivatalos ügyet kell majd intézni, akkor a kicsinek az övékétől eltérő lakcímet, egy idegen család címét kell megadni.
Míg ismerősök és lehetőségek után kutakodtak kiderült, nem teljesen új jogszabály köti most a vezetők kezét. Legfeljebb néhány helyen az ott lakók érdekében most érvényesítik, mert sokszoros a túljelentkezés. Kiderült, hogy azokban a fővárosi kerületekben, vagy vidéki városokban, ahol színvonalas, jó hírű óvodák, iskolák működnek, egyáltalán nem szokatlan a gyerekek „átköltöztetése”.
A módszer nem szabályos, de nem is jogszabály ellenes, az élelmes szülők – és intézményi vezetők – teljesen jó szándékkal élnek egy bizonyos hézaggal. A megkötés ugyanis csupán annyi, hogy a gyereknek a beiratkozáskor kerületi – vidéken az adott településre bejelentett – lakcíme legyen.
Úgy tudjuk, néhány felkapott körzetben, önkéntes befogadók is lennének már, akik üzletet láttak a lehetőségben, s pénzt kérnének a bejelentésekért. Információnk szerint azonban a szülők óvatosak és bizalmatlanok, messze elkerülik a pénzes ajánlatokat.
Az érintett önkormányzatok némelyikénél azt mondják, ilyentájt valóban érezhető némi mozgás a gyerekek bejelentése körül, de egyáltalán nem beszélhetünk tömeges jelenségről. Az okmányirodákban pedig nem mérlegelik, hogy ki, milyen okból jelentkezik át egy másik lakcímre.