L. Simon: Márki-Zay Péter masszívan küzdi le magát
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója volt a keddi KeljFelJancsi című műsor vendége.
Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a keddi Keljfeljancsiban volt vendég:
- Orbán Viktor évértékelői egy állandó meghívott szemével,
- mi a szerepe egy profi politikusnak / hogyan teljesít Márki-Zay Péter,
- Ungváry Krisztián „hűségesküje”,
- A Gyurcsány-kormány minden idők leg…
- A Magyar Nemzeti Múzeum és a közéleti konszenzus
Február 12-én, szombaton, tartotta évértékelőjét Orbán Viktor miniszterelnök, amit a fotók alapján a helyszínen követett.
A Fidesz régóta épít hátteret, és egyre színesebbet. Eleinte művészetekkel, kultúrával foglalkozó embereket is felkerestek. Én az első pillanattól a meghívottak listáján vagyok, és általában el is mentem. Az idei a huszonnegyedik volt… nem, a huszonharmadik, mert a tavalyi elmaradt. Tévedhetek, nem vagyok miniszterelnök-jelölt.
Van limit? Hányszor tévedhet egy miniszterelnök-jelölt egy hónapon belül?
Inkább azt kérdezem, hogy miért kell mindennap megmagyaráznia valamit. Ez már-már komikus. Márki-Zay Péter masszívan küzdi le magát. Csökken az a népszerűsége. A személye iránti nyitottság és érdeklődés. A várakozás, ami egyébként is irracionális volt. Képesnek tűnt arra, hogy elhitesse az ellenzéki választókkal: ellenzékváltás is történhet. Ez egyébként nonszensz, hiszen ugyanúgy Gyurcsány Ferenc fog továbbra is bent ülni a Parlamentben. De mégis adott egy illúziót, és sikerrel mozgósította az embereket. Ez foszlik most szét. Számomra nem érthető a magabiztossága. A küldetéstudata, talán… Egy hivatásos politikus ilyen szerepet visz, csakhogy én nem gondolom őt profinak.
A miniszterelnök évértékelője társasági esemény, akárcsak a kötcsei piknik?
Igen. Ráadásul van átfedés a két meghívotti kör között. De most Kötcse is kezd kicsit fellazulni, mert minden képviselő be akar jutni, holott a képviselőknek fenn van tartva a háromnapos frakcióülés évente minimum kétszer, ahol a miniszterelnök zárt körben tart évértékelést.
Aki most Márki-Zay Pétert kritizálja, az óhatatlanul a Fidesz szekértolója?
A választásokig több-kevesebb gonddal el lehet evickélni, ahogyan Márki-Zay csinálja, de azután kormányozni kellene. Parlamenti többség nélkül munkához sem tud látni.
Ungváry Krisztián Bencsik Gábor Facebook-posztja alatti vita egyik pillanatában azt írta: „én eldöntöttem. MZP minden kritikát érdemlő megnyilvánulásával is jobb, mint ez a romlott erkölcsű tolvajbanda.”
Nem értek egyet Ungváry Krisztiánnal! Ha egyetértenék a jelenlegi kormányoldal kritikájával, akkor is tudnivaló, hogy nem egyedül kormányozna, ha az ellenzék nyerné meg a választást. Nem értem, hogyan lehet minden idők legkorruptabb kormányázását – Gyurcsány Ferencről beszélek – zárójelbe tenni. Úgy tenni, mintha ő és társai, akik most a Városházát akarták eladni, nem Márki-Zay Péter mögött lennének. Értem: Ungváry Krisztián szerint Márki-Zay Péter alatt jobb lesz a kormányzás, de egyedül fog kormányozni? Megússza a nemrégen még teli szájjal zsidózó Jobbikkal való együttműködést? Miről beszélünk?
A Fidesz hibalistája sem rövid…
Nem állítottam az ellenkezőjét. Ez a mindenkori ellenzék dolga. De ne feledkezzünk meg arról, hogy tavaly július 31-e óta nem vagyok politikus. A Magyar Nemzeti Múzeum kinevezett főigazgatója vagyok. Ebben a pozícióban pedig nem napi politikával foglalkozom, hanem elsősorban olyan történelmi ügyekkel, amelyek összekötnek minket. A Nemzeti Múzeum új koncepciójával kapcsolatban egyértelművé tettem, hogy olyan történeti kiállításra van szükség, amely a nagy nemzeti sorsfordulók megítélésében történészi, tudományos elveket vall. Amennyiben közéleti viták tárgyává válik, a végén akkor is közéleti konszenzusra kell jutnunk. Nem lehet megúszni súlyos történelmi kérdéseket. Nem lehet „elsunnyogni” a holokausztot, a kuláküldözést vagy az egyházak 50-es évekbeli szétverését. Mindezt úgy kell megjelenítenünk, hogy elkerüljük a méltatlan vitákat, amelyek elterelhetik a figyelmet a lényegről, magáról a gyalázatról.
Visszatérve a miniszterelnök évértékelőjéhöz, megkérdezhetem, hogy miért nem viseltek maszkot?
Ezen én is csodálkoztam. A bejáratnál mindenkinél kértek védettségi igazolványt – ennek biztos van pszichológiája –, én előbb felvettem a maszkot, majd később, amikor szembesültem, hogy a többségen nincs, én is levettem. Akadt mentségem, volt büfé, ott levettem, aztán nem vettem vissza.
Szokások… a közelmúltban sajtóreggelin látott vendégül újságírókat. Az első alkalommal kifejezetten kérte, hogy az eseményen elhangzottak ne kapjanak publicitást. Most mi történt?
Most a kollégáimra bíztam. Ha jól értettem őket, azt mondták, nem lesznek cikkek az eseményről, hanem olyan informális háttérbeszélgetés lesz, amelyben későbbi cikkekhez ad muníciót. Ezt azután vagy én értettem félre, vagy az újságírók, mert végül születtek cikkek, amit nem bánok, mert az összkép nem lett rossz. Sok dolog elhangzott a Nemzeti Múzeum koncepciójáról.
Ma, február 15-én 14 órakor a Magyar Nemzeti Múzeum és a Várkapitányság Nonprofit Zrt. között létrejövő együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására kerül sor. Mit tartalmaz ez?
A Várkert Bazárban, a déli palotában egy nagyszabású, világszínvonalú kiállítás valósult meg Schmidt Máriáék rendezésében, amely több mint öt éven át volt látogatható. A háromszintes, I. világháborús tematikájú kiállítást nyáron le fogják bontani. Megürül a tér. Új tartalom kell. És mi örömmel működünk együtt a Várkert Bazárral és a Várkapitánysággal. Új időszaki kiállításokat fogunk rendezni. Az első a Világkiállító magyarok lesz, amely a magyar nemzet kiemelkedő tagjainak, intézményeinek, szervezeteinek megjelenését dolgozza fel a Világkiállítások történeti keretében.
(Kiemelt kép: L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója (b) Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára társaságában írói jubileumi ünnepségén a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2021. december 20-án. Fotó: MTI / Kovács Attila)