Környezeti katasztrófát jelentenek a fővárosi fakivágások
A Ligetvédők nevű civil mozgalom szerint a budapesti városvezetés legalább kétezer fa kivágását tervezi a közeljövőben. Csák Gergely, a mozgalom aktivistája szerdán a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt újságíróknak azt mondta, a fakivágások környezeti katasztrófával érnek fel.
A Fővárosi Közgyűlés két csoport csendes tiltakozása mellett kezdte meg munkáját. A Ligetvédők aktivistái egy, A belenyugvás a legnagyobb ellenségünk feliratú molinót, a CivilZugló Egyesület képviselői pedig egy Nem kellenek monstrumok a Városligetbe! tartalmú transzparenst feszítettek ki az ülésterem két oldalán.
Csák Gergely elmondta: elfogadhatatlannak tartják, hogy a Városligetben hat-nyolcszáz, a Római-parton ezeregyszáz, az Orczy-kertben pedig háromszáz fát terveznek kivágni.
A Ligetvédők képviselői a közgyűlés ülése előtt a Városliget levegőjét tartalmazó befőttesüvegeket osztottak ki a képviselőknek. Csák Gergely elmondta, ezzel arra a tűrhetetlen helyzetre kívánják felhívni a figyelmet, hogy a főváros levegőjének romlása miatt egyre többen betegszenek és halnak meg Budapesten.
Várnai László, a CivilZugló Egyesület képviselője szintén újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett, korábban húszezer aláírást adtak át a fővárosnak arról, hogy az ott élők nem szeretnék a Városligetbe tervezett beruházást. Egy reprezentatív közvélemény-kutatás szerint a budapestiek 75 százaléka nem akar új épületeket a ligetbe – emelte ki, majd hozzátette, kétszázmilliárd forintos építkezés helyett egy-kétmilliárd forintból kellene rendbe tenni a parkot, fák kivágása helyett pedig a városból hiányzó növényeket kellene pótolni.
Ezt követően Baranyi Krisztina, az Együtt ferencvárosi képviselője arról beszélt, hogy az Orczy-kertbe tervezett beruházás és fakivágás ellen tiltakozó négyszáz aláírást adott át Kocsis Máté önkormányzati és rendészeti tanácsnoknak, a VIII. kerület polgármesterének, aki arról tájékoztatta, közmeghallgatást terveznek a beruházásról, ahol majd válaszokat kaphatnak a tiltakozók.
Greenpeace: Magyarországon nagyon súlyos a légszennyezettség
A Greenpeace
levélküldő kampánytkezdeményezett a zöldterületek védelme érdekében. Céljuk, hogy a fővárosi képviselők nemmel szavazzanak a Római-partot, illetve a Városliget további sorsát érintő határozattal kapcsolatban.A szervezet tájékoztatása szerint szerdáig egyetlen nap leforgása alatt több mint négyezer-háromszáz levelet küldtek a budapestiek az őket képviselő döntéshozóknak. A kampány követelése: ne szülessen döntés a budapesti zöld területekről társadalmi egyeztetés nélkül, valamint ökológiailag és műszakilag egyaránt megfelelő alternatív tervek elkészülése és vizsgálata nélkül.
A Greenpeace felhívta rá a figyelmet: Budapest zöldterületeinek aránya messze alatta marad a régiós és nyugat-európai átlagnak, miközben Magyarországon nagyon súlyos a légszennyezettség: évente mintegy tízezer ember hal meg idő előtt emiatt. Lakosságarányosan nézve egyedül Kína helyzete rosszabb ennél.