Kormányprogram: "frázisgyűjtemény", "közhelyparádé"
Új rendszer iránytűjének nevezte a kormányprogramot Orbán Viktor az Országgyűlés keddi ülésén. A kijelölt miniszterelnök hangsúlyozta: a dokumentum a közös célokról, nem az eszközökről szól. A Nemzeti Együttműködés Programját az MSZP részéről Mesterházy Attila "szimpla frázisgyűjteménynek" nevezte, a Jobbik és az LMP szintén a konkrétumokat hiányolta. A politikai elemző szerint a Fidesz minden mozdulatából látszik: a végleges irány kijelöléséhez még stratégiai döntések sora hiányzik.
Az Országgyűlés keddi ülésén megkezdődött és szerdán is tart a leendő Orbán-kormány programjának általános vitája. Eközben keddtől péntekig az országgyűlés 18 állandó bizottsága 30 ülésen hallgatja meg az Orbán-kormány 9 miniszterjelöltjét.
Orbán szerint véget ért egy korszak
A miniszterelnök-jelölt a kormányprogram keddi parlamenti vitájának kezdetén azt mondta: 2010 áprilisában véget ért az átmenet küzdelmekkel, megosztottsággal, válságokkal teli húszéves korszaka és új társadalmi szerződés született. A leendő miniszterelnök a Nemzeti Együttműködés Programja című dokumentumot ismertetve a parlamentben kiemelte: 2010 április 25-én a választók elsöprő erővel megdöntötték az átmeneti korszak rendszerét, és egyben lerakták a nemzeti együttműködés alapjait.
Orbán Viktor szerint a kormányprogram az "új rendszer iránytűje". Azt mondta: Magyarországnak egy új irányba kell elindulnia, ehhez kell egy biztos iránytű, amely nélkül "eltévednénk". A kormányprogram a közös célokról, nem az eszközökről szól - szögezte le.
Azt mondta: a kormányzásnak vissza kell fordulnia az emberek és a mindennapi élet felé, "a láthatatlan paktumok, láthatatlan kezek és láthatatlan pénzek ideje lejárt". A miniszterelnök-jelölt szerint a rendszerváltást követő hatodik parlament egyben alkotmányozó nemzetgyűlés, rendszert alakító parlament is.
Orbán Viktor szerint az állami bürokráciát minimálisra kell csökkenteni, mert "az ország ma hivatalos papírokból termeli a legtöbbet". Orbán szerint együtt kell működnie a gazdaságnak és a politikának a bürokrácia felszámolásában úgy, hogy a politika vállalja, meghozza a határozott intézkedéseket a bürokrácia radikális csökkentésére, az adózás egyszerűsítésére, ennek fejében pedig a gazdasági elit vállalja, hogy az állami szférából felszabaduló munkaerő számára munkahelyeket teremt, és komoly részt vállal átképzésében. (A beszédről bővebben olvashat
itt.)MSZP: a kormányprogram a nemzeti szemfényvesztés programja
Mesterházy Attila szerint a Fidesz kormányprogramja a nemzeti szemfényvesztés programja. A szocialista frakcióvezető a kormányprogram országgyűlési vitájában kedden úgy fogalmazott: az illuzionisták a cirkuszban szórakoztatóak, a parlamentben viszont életveszélyesek. Úgy látja: még mindig nincs kormányprogram. Lehet, hogy ez egy iránytű, de akkor a tű hiányzik belőle - utalt vissza Orbán Viktor expozéban elhangzott hasonlatára. Mesterházy szerint a beterjesztett írás egy "szimpla frázisgyűjtemény". A szocialista frakcióban nem rendeltek el kötelező szavazást a kettős állampolgárságról szóló törvényről, de a tagoknak azt ajánlják, voksoljanak igennel - tudta meg az MTI a képviselőcsoport keddi ülése után.
Arról, hogy a szocialista frakció támogassa-e az előterjesztést, nem volt egyetértés a keddi tanácskozáson, hasonlóan a képviselőcsoport pénteki ülésén történtekhez. Az MTI információi szerint a frakció döntő többsége igennel voksol majd, de Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és néhány képviselő már pénteken is jelezte, nem ért egyet a javaslat támogatásával.
Vona Gábor: közhelyparádé a kormányprogram
A Jobbik elnök-frakcióvezetője szerint unos untalan elismételt paneleket tartalmaz a leendő kormány programja, melyet "közhelyparádénak", "üres kívánságlistának" nevezett. A Jobbik vezérszónoka a kormányprogram keddi parlamenti vitájában kifejtette: az egész 85 oldalas program egy bevezető, melynek nincs tárgyalása és nincs befejezése. Kiemelte: a kormányprogram legsúlyosabb problémája, hogy nincsenek benne részletek, konkrétumok. "Mi nem iránytűt szerettünk volna kormányprogram gyanánt elolvasni, hanem szerettünk volna egy útitervet látni konkrétumokkal, eszközökkel" - fogalmazott.
Vona Gábor hangsúlyozta: a konkrétumok híján nem számon kérhető a kormányprogram, és szerinte ez az emberekben bizalmatlanságot ébreszt. Azt is megjegyezte, hogy a programban szembetűnő a forrásoldal elnagyoltsága.
A Jobbik elnöke szerint több minden kimaradt a kormányprogramból, ezek közül kiemelte: a gazdasági részben a Jobbik javaslata szerint szerepelnie kellene egyebek közt a multinacionális cégek megadóztatásának, valamint az államadósság újratárgyalásának.
Vona Gábor szerint itt az ideje annak is, hogy az ország átgondolja, mit nyert és mit veszített Magyarország az Európai Unióhoz való csatlakozással. Mint mondta, a kormányprogramnak az euróról is kellene mondania valamit.
Vona Gábor emlékeztetett rá, Orbán Viktor felszólalásában alkotmányozó nemzetgyűléssé alakulásról beszélt, "én azonban nem szeretnék Gyurcsány Ferenccel együtt alkotmányozni". Hozzátette: az a Jobbik javaslata, hogy az egykori MSZMP-s, KISZ-es csúcsvezetőket törvényi úton zárják ki a politika legmagasabb színtereiről. Közölte: a Jobbik a mentelmi jogot továbbra is el kívánja törölni, "aki törvényalkotóként törvényt sért, az igenis duplán bűnhődjön".
LMP: a kormányprogram jókívánság-gyűjtemény
A kormányprogramban nincsenek konkrétumok, a határozati javaslat jókívánság-gyűjtemény - mondta a kormányprogram vitájában az LMP egyik vezérszónoka. Az LMP három vezérszónoka közül az elsőként felszólaló Schiffer András azt mondta, hogy az nem kormányprogram, ahol nem világos, hogy a kitűzött célok hogyan érhetőek el. Megkérdezte, hogyan lehet majd számon kérni, hogy a kormányprogram hogyan fog teljesülni. Hozzátette, nincs gazdasági program cél nélkül és nincsenek célok számok nélkül.
Valójában egyik demokratikus kormányunk se készített az értelmiségiektől elvárt tartós iránymutatást adó kormányprogramot. A mostani győztes meg különösen keveset mond konkrét terveiről. Az újabb Orbán-kabinet nyilvánvalóan nem kíván – Gyurcsány Ferenc módjára –, a választási ígéreteivel szembeforduló induló intézkedésekkel nyomban megbukni. Ám Orbán Viktor nem pusztán taktikai okokból óvatos. A Fidesz minden mozdulatából látszik: a végleges irány kijelöléséhez még stratégiai döntések sora hiányzik. Így továbbra sem világos, hogy konkrétan milyen lesz a mélyreható változásokat ígérő új rendszer. Változatlanul kérdés, a sokszorosan kifejtett célokat: a nagyszabású adócsökkentést, az egymillió adózó munkahelyet konkrétan miként kívánja elérni az új hatalom.
"Orbán nem csak taktikai okokból óvatos"
Valójában egyik demokratikus kormányunk se készített az értelmiségiektől elvárt tartós iránymutatást adó kormányprogramot, a mostani győztes meg különösen keveset mond konkrét terveiről – nyilatkozta az MR1 Kossuth Rádiónak Tölgyessy Péter. Az elemző szerint az újabb Orbán-kabinet nyilvánvalóan nem kíván – Gyurcsány Ferenc módjára –, a választási ígéreteivel szembeforduló induló intézkedésekkel nyomban megbukni.
Ám Orbán Viktor nem pusztán taktikai okokból óvatos. A Fidesz minden mozdulatából látszik: a végleges irány kijelöléséhez még stratégiai döntések sora hiányzik. Így továbbra sem világos, hogy konkrétan milyen lesz a mélyreható változásokat ígérő új rendszer. Változatlanul kérdés, a sokszorosan kifejtett célokat: a nagyszabású adócsökkentést, az egymillió adózó munkahelyet konkrétan miként kívánja elérni az új hatalom – mondta Tölgyessy.
(Forrás: MTI, FH, MR1)