Kőbánya: Moszkva parki esték
Tarlós István, Budapest főpolgármestere az elmúlt év decemberében moszkvai látogatása során többeket meglepve bejelentette, hogy a Szél Kálmán tér ugyan nem kapja vissza sok évtizedes nevét, de Budapest keresi az új Moszkva tér helyét. Látogatása után nem sokkal egy televízió-műsorban a főpolgármester győzelmi jelentést tett közzé: megtalálta, mégpedig Kőbányán, a helyet, amely hamarosan a mára már ismét felszidolozott Moszkva nevet viselheti.
– Hová ez a hamarjában jött sietség, amikor a 2011. évi átnevezés óta a kutya se foglalkozott a dologgal, holott Tarlós István már az év végére ígérte, hogy meg találja az új Moszkva tér méltó helyét? – kérdezem Horváth Csabát, a fővárosi közgyűlés MSZP-frakciójának vezetőjét.
– Tarlós urat Moszkvában elragadta a jól ismert szervilizmusa, és ígért egy teret. A sietségnek azonban már vége, hiszen csak azt a célt szolgálta, hogy a Putyin-látogatás során még egy dologgal kedveskedhessenek az orosz vezetőnek.
– Hogy jött elő az alig néhány éve dicstelennek bélyegzett közterületnév mint vágyott cél?
– A Moszkva tér név letakarítása után jött a „keleti nyitás”, ami viszont felértékelte a nevet, most pedig bizonyítani akarták – ha kellett, ha nem –, hogy nem csak a szavak szintjén vált a kezdetben erősen oroszellenes kormány oroszbaráttá. A Fidesz-gondolkodás, ahogy azt az elmúlt években megtanulhattuk, nem ismeri a tévedtünk fogalmát, így szó sem lehetett arról, hogy az egész ország által megszokott régi tér és név újra egyesüljön. Nem! Találni kellett egy újat, és ezt Kőbányán vélte felfedezni a főpolgármester, ahol az Óhegy parkot, az egykori Magyar–szovjet barátság parkot akarja moszkvásítani.
– Most, hogy a környék lakói mellett Kőbánya képviselő-testülete is leszavazta az ötletet, mondhatjuk, hogy könnyen jött, könnyen ment. Ezért a csend?
– Nem egészen. Ez a csend csak átmeneti, ami szerintem nyár elejéig, Szergej Szobjanyin, Moszkva főpolgármesterének látogatásáig tart, ugyanis 2013. január 1-jei dátummal a fideszes többségű közgyűlés megváltoztatta a közterület-elnevezéseket szabályozó rendeletét. Ma már tehát nincs valódi beleszólása az egyes kerületeknek abba, hogy mit mire változtat a főváros. A legutóbbi önkormányzati választás óta a kerületi polgármesterek adják a közgyűlés többségét, így egy ilyen szavazás igen komoly dilemma elé állíthat mindenkit, aki esetleg komolyan gondolja mindazt, ami kettős mandátumából következik. Tehát ha a főpolgármester úgy dönt, Moszkva park lesz az Óhegy parkból, akár akarják az ott élők, akár nem. Ám, mint azt oly sokszor elmondtam, sokkal egyszerűbb, és ha úgy tetszik, nagyon népszerű döntés lenne visszaadni a fővárosiaknak a régi, jól megszokott Moszkva terüket, amit nem átnevezni kellett volna, hanem felújítani. Tévedés ne essék, nem most, hanem már évekkel ezelőtt, és nem ilyen lebutított módon, hanem az eredeti terveknek megfelelően, mert az eredményezhetne valóban új közösségi teret és jó minőségű közlekedési csomópontot.