Kik állnak a roma kivándorlás mögött?
Szervezett segítséget is kaphatnak azok a roma családok, amelyek minden vagyonukat eladva Kanadába utaznak, és menedékjogot kérnek. A Külügyminisztérium többek között kanadai utazási irodákra gyanakszik, mások "belső segítséget", vagy nyerészkedő ügynököket sejtenek az utazási láz mögött – tudta meg az Origó.
Magyarországról a Külügyminisztérium információi szerint csak az idén ezernél is többen kértek menedékjogot Kanadában, 2008 óta mindeddig 2021-en.
A megkérdezett nyíregyházi romák közül mindenki azt állította, az elutazóknak nincs külső segítségük, mindent maguknak intéznek. Balog Artúr, a városi cigány kisebbségi önkormányzat (ckö) vezetője ugyanakkor azt mondta az Origónak, nemrégen bejelentkezett náluk valaki, aki azt állította, hogy a romák útjait szervezi, és együttműködést ajánlott. Ebben nem voltunk partnerek - mondta Balog, aki az ajánlkozóról nem akart többet mondani. A helyi ckö csak származási igazolást adott azoknak, akik kérték ezt az elutazók közül - tette hozzá.
Hasonlóan nyilatkozott a Romnetnek Balog János, egy sajóhidvégi roma egyesület vezetője is, aki szerint több elutazó család útjait Kanadából szervezik olyan személyek, akiknek vannak magyarországi összekötőik. A Romnet szerint az utak szervezői kisebb-nagyobb összegekért vállalják a segítséget, de az is előfordul, hogy hiteleket vetetnek fel az emberekkel, és annak egy részét a "felmerülő költségekre" hivatkozva elveszik tőlük.
Belső segítség
Az Origó által megkérdezett megyei és országos roma vezetők nem akartak beszélni arról, hogy valamilyen segítők szervezik-e a menedékkérők útjait, vagy azt állították, nem tudnak ilyenről. A Baranya megyei ckö elnöke, Horváth József azt mondta: "vannak ismeretei" az utazások szervezettségéről. "Van olyan segítség, ami lehetővé teszi, hogy Kanadában minden segítséget megkapjanak a kiutazók", szerinte "belső segítségről" van szó, részleteket azonban nem akart mondani.
Az idén felerősödő kivándorlási hullám mögött a magyar hatóságok és Kanada is szervezettséget gyanít. A kanadai kormány októberben intézkedésre kérte Magyarországot, miután április óta megtöbbszöröződött a Kanadában jelentkező magyar menedékkérők száma. Az ottawai menekültügyi hatóságok szerint 2009 első felében 750 - többségében roma - magyar állampolgár kért menedékjogot Kanadában, legnagyobb részük április óta érkezett - írta korábban a kanadai Canwest News Service. A magyar Külügyminisztérium szerint az elmúlt két évben, összesen 2021 kérelmet nyújtottak be. Korábban a tárca azt közölte, hogy tavaly összesen 288-an jelentkeztek menekültként Kanadában - ez azt jelenti, hogy idén már több mint 1700 kérelmet adtak be.
Az Origónak Berta Krisztina, a Külügyminisztérium konzuli főosztályának vezetője is azt állította, vannak segítői a kivándorlók egy részének. Utazási irodák, ügynökök ígérnek jobblétet, olcsó utakat Kanadába, sürgetik és szervezik a kiutazókat, anyagi haszon reményében - mondta. Nem feltétlenül magyar, hanem kanadai utazási irodákról is szó lehet - tette hozzá, konkrétumokat azonban nem akart mondani, mert - mint mondta - mindez csak gyanú, bizonyítékuk nincs, ezért feljelentést sem tudnak tenni az ügyben.