Kiderült, mit írt gróf Teleki Pál miniszterelnök az öngyilkossága előtt írt egyik búcsúlevelében
Nyilvánosságra hozott Budapest Főváros Levéltára egy irategyüttest, amely kedd este került az intézményhez. Közte van gróf Teleki Pál eddig ismeretlen, 1941-es búcsúlevele is. Az iratokat a volt miniszterelnök 1941. április 3-i halálának 78. évfordulóján mutatták be. A sajtótájékoztatóról az Index számolt be.
Az egykori miniszterelnök Incze Péterhez írt levelet, aki személyi titkára és bizalmasa volt. Ebben Teleki a tervezett öngyilkosságát embergyűlöletével magyarázta, és azt kérte, hogy Inczén és a papon kívül senki más ne legyen a temetésén. Még sírfeliratot sem akart.
A levél egyúttal a Teleki meggyilkolásáról szóló összeesküvés-elméleteket is cáfolja. Teleki Pál az egyetlen magyar miniszterelnök, aki hivatali ideje alatt öngyilkosságot követett el. Időnként különböző elméletek kétségbe vonták, hogy valóban önkezével vetett volna véget életének, a nyilvánosságra hozott levél viszont a Teleki meggyilkolásáról szóló elméleteket is cáfolja.
– Temetésem nem csak legeslegegyszerűbben, de teljes titokban reggel 7 órakor történjék. Azon a papon kívül csak maga vegyen részt
– kezdte levelét a miniszterelnök bizalmasának címezve.

Ebben úgy rendelkezett, hogy a szertartáson még családtagjai se vegyenek részt, és az egész a lehető legpuritánabb legyen, az időpontot pedig ne közöljék a nyilvánossággal.
– Ha valaki kíváncsi, hogy mindez miért, megmondhatja, hogy nagyon és mind jobban utáltam az embereket
– indokolta döntését a miniszterelnök.
A levélben azt kérte, hogy sírjára se akkor, se később ne tegyenek emléket, még névtáblát sem.
Telekinek az ötvenes évek óta ismert a Horthy Miklósnak írt két, drámai hangú búcsúlevele, amelyekben azt írta, hogy „szószegők lettek és hullarablók” lesznek. Teleki döntésére hatással lehetett, hogy 1941 tavaszán Magyarország arra kényszerült, hogy átengedje területén a Jugoszláviát lerohanó német csapatokat, és maga is hadviselő félként bekapcsolódjon a II. világháborúba. Magyarország Jugoszláviával néhány hónappal azelőtt kötött örök barátsági szerződést.
Már korábban is, legalább egy alkalommal próbálkozott öngyilkossággal. Ablonczy Balázs történész szerint Teleki komoly hangulathullámzásokkal küzdött, ebben pedig Incze volt legfőbb támasza. Az 1941-es öngyilkosságának több oka is lehetett. Akkortájt tudta meg ugyanis, hogy felesége és édesanyja is mindketten súlyos betegek.
A feltételezések szerint feleségének is írhatott levelet Teleki, de ez eddig nem került elő. Az sejthető volt, hogy titkárának is írt, de ez eddig ismeretlen volt a szakma és a nyilvánosság előtt.
Búcsúlevele ellenére nagy állami temetést kapott, a katolikus egyház pedig megállapította, hogy tettét átmeneti elmezavarban követte el. Így öngyilkosként egyházi temetést is kaphatott.