KIÁLLÍTÁS » A professzor fotói

2016. április 29., 08:49

Nincs meghatóbb annál, mint amikor valaki 72 évesen veszíti el az ártatlanságát, és szorongva bár, de láthatóan élvezi. Rédei Ferenc ma ennyi idős, és a múlt héten nyílt meg sajtófotóiból élete első kiállítása. Ne tegyenek szemrehányást maguknak, ha nem tudják, ki az a Rédei, hiszen ő maga is elég sokat tett annak érdekében, hogy ez így legyen. Egyébként is, a cikkek szerzőit inkább lesi és keresi az olvasó a lapokban, honlapokon, mint a fotókét. Még akkor is, ha nem a szöveg, hanem éppenséggel a meghökkentő, töprengésre késztető kép adja el a témát.

Rédei Ferenc iparosnak tartja magát, aki előbb a Népszava, majd a Népszabadság fotóriportereként rohant eseményről eseményre. Zajlott gépének objektívje előtt mindenféle esemény, nevezzük úgy, maga az élet. Szülés, szívműtét, egy hentes szétroncsolt kezének operációja, mára elfeledett, le- vagy megtagadott politikusok és események, sportjelenetek sorjáznak Budapesten, a Szent István körúti Örkény István könyvesbolt emeletén lévő Cultiris Galéria falain. Az utolsó fotó 1989 márciusából a megtört Kádárról, a magabiztos Antall József portréja 1989. szeptember 15-én, az Ellenzéki Kerekasztal tárgyalásain, és a gyászoló Kádárné Tamáska Mária öt nappal később, férje temetésén. A boldog Mészöly Kálmán 1981 októberében, a 4-1-re végződött magyar–norvég meccsen, egy földbe fúródó raliautó vagy a gyermekúszás-oktató iskola víz alatt lebegő, büszke csecsemője – mind a mi életünk. De volt itt közben más is. Miközben a két nagy napilapnál a fotórovatokat vezette, nyugtatta az örökösen aggódó szerkesztőket és velük együtt harcolt az idővel, a lapzártával. Végigcsinálta emellett a fotózás rendszerváltását, a hívós, fixíres, laboros világtól a digitális technikáig.

Sok-sok év hiányzik persze a válogatásból, és nem volna teljes ez az írás, ha nem szólnánk arról, ami fontos ugyan, de nem kapott helyet ezen a tárlaton. A Népszabadság fotórovata élén eltöltött évei alatt többtucatnyi fiatalt segített szerkesztőségi lóti-futiból, fényképészipari szakmunkástanoncból fotóssá, fotóriporterré válni, megtanítva nekik a szakma fogásait, nevelve őket a hivatás iránti alázatra, nemritkán emberi tisztességre és a tőle jól megtanulható szerénységre is.

Sokan közülük ma a fotó világában a legrangosabb díjak birtokosai, világhírű képügynökségek és szakmai műhelyek szerkesztői, képszerkesztői, megbecsült munkatársai: a Rédei-iskola egykori hallgatói.

Berkó Pál