Ki szelet vet...

...vihart arat. Attól tartok, kormányunk nem ismeri ezt a magyar közmondást – jártasabb a dakota kultúrkörben.

2015. augusztus 18., 12:42

Martonfa nem akar menekülttábort, s ezt nem értik az ország vezetői. Pedig egyszerű a válasz. Felelőtlenül felhergelték a magyar embereket az óriásplakátokkal és az állami televízió és rádió műsoraival a migránsok ellen, elhitették velük, hogy mennyire veszélyeztetik a létbiztonságot. Gyűlöletet és félelmet vetettek, és most csodálkoznak, hogy vihar van.

Amikor meg rájöttek, hogy valahová tenni kellene ezt a sok szegény embert – köztük nőket, gyerekeket is –, átgondolatlanul és egyeztetés nélkül odazsuppolnák őket a falu mellé. A falu lakói persze aggódnak, tiltakoznak. A minisztérium próbálja győzködni, kecsegtetni a polgármestert – kérdés, milyen eredménnyel. Vajon beadja-e a derekát, s ha igen, milyen áron? S mit tesz a falu, ha igen? Mi lesz a faluval, ha nem? S ha nem Martonfán, akkor hol lesz tábor? Már annyira felhergelték az embereket, hogy csak kevesen szeretnének a közelükben ilyen helyet. S ha nem tudnak kiegyezni a falu lakóival, akkor hová megy tovább a vihar? Hiszen az óriásplakátok mindenütt ott vannak az országban, az állami médiából még mindig a rémisztgetés zúdul a magyar emberekre.

Tény, a menekültek problémáját meg kell oldani. De nem így.

Úgy gondolom, ez már nem egy ország, de még csak nem is az EU problémája, mivel több kontinens országaiból özönlenek ide az emberek a jobb jövő reményében. Megjegyzem, eszük ágában sincs Magyarországon maradni. A probléma gyökerét kellene orvosolni elsődlegesen, s emellett persze szükség van tüneti kezelésre is. El kell látni szegényeket jelenlegi embertelen helyzetükben, és ebben a civilek, magánemberek járnak az élen, nem a kormányok. De a legfontosabb dolga az ENSZ-nek lenne. E szervezetnek lenne a legfőbb feladata biztosítani, hogy ne kelljen eljönniük a hazájukból, s ha már így alakult, minél hamarabb visszamehessenek oda, élhető körülmények közé. A harmadik teendő pedig az embercsempészbandák felszámolása és a migránsok felvilágosítása lenne. Ez utóbbi még lehetőleg indulás előtt lenne jó, s ebben elöl járhatnának a különböző vallási szervezetek. Az embercsempészek megállítása pedig szintén csak az érintett államok összefogásával lehetséges.

Országunk vezetőinek nem a gyűlölködést kellene szítaniuk itthon, hanem minden nemzetközi fórumon a fenti három feladat mielőbbi hatékony megoldását kellene szorgalmazniuk. Máskülönben nem csak a migránsok problémáját, hanem az általuk keltett belpolitikai vihart is kezelniük kell.

Sebestyén Judit,
e-mail