Kemény évet jósolnak Orbánnak

Kemény évet jósol Orbán Viktor számára a francia hírügynökség, miután zuhannak a politikus népszerűségi mutatói. Pedig Orbán pár hónapja még legyőzhetetlennek látszott: begyűjtött három választási győzelmet, rózsásak voltak a gazdasági kilátások, az ellenzék gyenge, a parlamenti többség pedig kényelmes.

2014. december 24., 14:09

Csakhogy – ahogy Tóth Csaba a Republikon Intézettől mondja – a miniszterelnököt arculcsapásként érte saját és a Fidesz támogatottságának mélyrepülése. A kiváltó ok az internetadó, az orbáni unortodox gazdaságpolitika legújabb ötlete volt, amely még a hatalmon lévő párt bázisszavazóit is felháborította. További tényező a Washingtonnal kirobbant, meglehetősen nyilvános vita. A kormányfő – szokás szerint – kívül kereste a magyarázatot, mondván, hogy az USA a szoros orosz kapcsolatért akarja megbüntetni az országot. Ám az Egyesült Államok azt közölte, hogy a beutazási tilalmat korrupciós ügyek miatt rendelte el, és ezzel ideget ért, főként mivel Orbán szilárdan támogatja az adóhivatal főnöknőjét. Mindehhez járult, hogy néhány régi Fidesz-politikus megtörte az egységet és megrótta a párt több fiatalabb tagját azok fényűző életmódjáért és luxusvilláiért.

Bár Orbánt kitűnő taktikusnak tartják, e pillanatban csak nehezen tud olyasmit kitalálni, amivel ismét a bejáratott útra terelheti a kormányzást és megfordíthatja népszerűségvesztését. Bíró-Nagy András a Policy Solutions Intézettől az mondja, hogy Orbán kármentő üzemmódra tért át, amióta meghátrált az internetadó ügyében. Nem jól sült el a vasárnapi zárva tartás, illetve a drogteszt javaslata. Ablonczy Bálint a Heti Válasz szemleírója szerint az ok az, hogy ezek az elképzelések úgy csapódnak le, hogy a hatalom oktatni akarja az embereket, ez azonban irritálja a szavazókat. Hozzátette, hogy az állandó forradalom sulykolása immár nem működik, a népek már nem veszik be. Mindazonáltal elemzők megjegyzik, hogy a kormányfő 2012-ben ennél már rosszabb helyzetet is túlélt, de a kiút cseppet sem ígérkezik könnyűnek. Ahogy Tóth Csaba megfogalmazza: bármilyen ragyogó elképzelés jön is, az könnyen cinikus taktikai húzásnak minősülhet, jóllehet elképzelhető, hogy 2-3 éve még roppant népszerű lett volna.