Kecskefej a Fidesz-irodán: újabb fordulat

A soproni városi bíróság pénteken nem jogerősen húszezer forint pénzbírság megfizetésére kötelezte Gál Szabolcsot, aki egy levágott kecske fejét akasztotta ki a Fidesz-iroda ajtajára.

2012. február 25., 09:43

A

nyugatmagyar.hubeszámolója szerint a soproni városi bíróságon pénteken tárgyalták Gál Szabolcs ügyét. A soproni férfi még januárban akasztott ki egy levágott kecskefejet a soproni Fidesz-iroda ajtajára. A rendőrség a nyomozást bűncselekmény hiányában zárta le, de rendzavarás szabálysértése miatt tett feljelentést a bíróságon. Emellett a párt, jogi képviselője útján becsületsértés miatt magánindítványt nyújtott be. Ezt az ügyet várhatóan később tárgyalják majd. A rendőrséget azonban senki sem képviselte pénteken, ugyanis az ő távollétükben is lefolytatható az eljárás.

Gál Szabolcs a bíróság előtt ismételten tett vallomást. Újra elmondta, azért tette ki a kecske fejét, mert szerinte lefejezték az országot. Január 7-én, szombaton délután egy beteg kecskét vágtak le. A kezdés előtt kettő cent röviditalt fogyasztottak el, majd a darabolás során kettő-három vörösfröccsöt ittak meg. A böllér, a munka végeztével hazament. Gál Szabolcs estefelé felhívta az egyik ismerősét, hogy vigye le a városba, mivel, ő már ivott, így nem ülhetett autóba. A sofőr megérkezése előtt a kecske fejére rákötötte a madzagokat és egy táskába tette. Az autót vezető férfi a tettről semmit sem tudott.

Gál Szabolcs elmondása szerint a kiakasztás előtt egy csoport haladt előtte, de ők ebből semmit sem vettek észre. A cselekedete után gyalogosan távozott. Gál Szabolcs közölte még továbbá, hogy 2009-ben Budapesten a Magosz a gazda demonstrációja során egy levágott marha fejet locsolt le tejjel. Ez ügyben tudomása szerint semmiféle eljárás nem indult. Ráadásul, a szervezet akkori vezetője most a Fidesz országgyűlési képviselője, a Parlament egyik alelnöke.

Mint azt dr. Horváth-Megyeri Cirill ügyvéd kifejtette, a nyomozás során meghallgatták azt a személyt, aki a kiakasztott kecske fejéről készült képet a nyugatmagyar.hu-nak beküldte. Az illető a rendőrségnek elmondta: érdekességnek fotózta le a fejet, és számára ez semmiféle riadalmat nem okozott.

- Meglátásunk szerint nem valósult meg a szabálysértés, ugyanis ez a tett belefér a vélemény nyilvánítás szabadsága, amelyet az Alaptörvény is rögzít - emelte ki Gál Szabolcs védője. - Azt elismerjük, ez egy különleges, a hétköznapitól eltérő forma, de ügyfelem így szerette volna felnyitni mások szemét. Tény, lehetnek olyan emberek, akiben ez riadalmat, félelmet, megbotránkozást keltett. Ennél lényegesebb: mivel a kecske fejét egy nagy támogatottságú párt ajtajára akasztotta ki, a velük szimpatizáló emberek sértődöttségéről lehet szó. A tette csekély mértékben veszélyes a társadalomra.

Dr. Bajkó Ágnes bírósági titkár ismertette a rendőrségen tett feljelentés tartalmát. A Fidesz Magyar Polgári Szövetség soproni csoportja nevében a helyi elnök, Abdai Géza tett rendőrségi feljelentést. Beadványukban kifejtették: sok olyan felháborodott megkeresést kaptak, akikben ez riadalmat, félelmet keltett. A párt irodája a Belváros szívében van, ahol hétvégente turisták sétálnak, valamint sokan mennek a templomba. Azaz sokan megláthatták ezt a fejet. Meglátásuk szerint ez a cselekedet súlyosan megzavarta a köz nyugalmát, primitív és barbár. Éppen ezért garázdálkodásról van szó. A zaklatás is megtörtént, mert egyértelműen aljas szándék vezérelte a tettest. Ráadásul, gerinces állatról van szó, így megvalósulhatott az állatkínzás is. (Ez ügyben az eljárást az ANTSZ folytatja le).

A bíróság húszezer forint pénzbüntetés megfizetésére kötelezte Gál Szabolcsot. Rendelkezett a pénzbírság meg nem fizetése esetén annak 4 napi közérdekű munkára, illetve 20 napi elzárásra történő átváltoztatásáról is. A szóbeli indoklásban elhangzott: a bíróság a rendzavarást garázdasággá minősítette át. A kecskefej kiakasztásának helye és ideje miatt megvalósulhatott a köznyugalom megzavarása. A bíróság ez utóbbit vizsgálta, és nem a politikai motívumot. Attól függetlenül, hogy kevesen látták, nem zárható ki, hogy bárkiben is riadalmat keltett. Emellett szándékosság is volt a dologban. Mindezek figyelembe vételével nem volt indokolható az elzárás kiszabása. Gál Szabolcs és védője az ítéletet tudomásul vette. A rendőrség nem jelent meg a tárgyaláson, ezért a határozat nem jogerős.