Károsnak tartják a Horthy-korszak kulisszáinak idétlen visszaépítését
A Hauszmann Terv társadalmi testületének három tagja szerint a kormány folyamatosan figyelmen kívül hagyja a szakmai véleményeket a Vár fejlesztési terveinek kialakításakor.
Lemond tagságáról a budai várnegyed és várpalota felújítását célzó Nemzeti Hauszmann Terv társadalmi testületének három tagja, mert szerintük a kormány folyamatosan figyelmen kívül hagyja a testület véleményét a fejlesztési tervek kialakításakor – írja az
Index.Csomay Zsófia építész, Lővei Pál művészettörténész és Schneller István építész-urbanista Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek küldte el lemondó levelét, melyben azt írják: „Egyenesen bűn a várnegyed és a várpalota egész nemzetet szolgáló, sikeres kulturális-tudományos hasznosításával szemben a kulturális és tudományos intézmények kitelepítése, ellehetetlenítése, és az ide nem való kormányzati funkciók tervezett helyükre telepítése”.
A társadalmi testület tagjait 2014 októberében kérte fel Lázár János a Nemzeti Hauszmann Terv munkájában való részvételre, mégis a testület megkérdezése nélkül döntöttek több, Hauszmann Alajos által tervezett, a II. világháború végén megsérült, majd később lebontott építmény gyors ütemű újjáépítéséről.
A lemondott tagok azt írták: „Elfogadhatatlannak tartjuk a kortárs megoldások helyett száz-százötven éve megrajzolt tervek, fel sem épült épületek anakronisztikus megvalósítását, teljesen elpusztult épületek újraépítését, az ennek érdekében teljesen felszámolt magyar műemlékvédelem történetének és eredményeinek teljes semmibevételét. Szellemiségében is igencsak károsnak tartjuk a 19. század második felének, a 20. század elejének ilyesfajta rekonstrukcióját, az I. világháborúba torkolló késői historizmus, illetve a Horthy-korszak jelentés nélküli kulisszáinak, esetenként egyenesen idétlen építészeti megoldásainak száz- és ezermilliárdokat igénylő újraálmodását.”