"Járvány van, de nem akkora, mint azt a faluvégen hallottam"
Bezárták a szederkényi általános iskolát, mivel a napokban ötven diák betegedett meg új influenzaszerű tünetekben.
Bezárta az ÁNTSZ Szederkény általános iskoláját a tömeges H1N1-megbetegedések miatt - értesült a bama.hu egy olvasói hozzászólás alapján. A tisztiorvosi szolgálat megerősítette az információt, és közölte, az iskola egy ideig nem fogadja a tanulókat.
Éppen kedden gyűjtötték volna be a szederkényi iskolában is a kisdiákok védőoltásához a szülői beleegyezéseket, de már nem kerül sor az oltásra. Ugyanis az iskolában kitört a H1N1-es vírus okozta influenzajárvány, s így okafogyottá vált az oltóanyagok beszerzése. Mindezt Hergenrőder János polgármester mondotta az internetes portálnak, hozzátéve: járvány van, de nem akkora, mint azt a faluvégen hallotta. Nem százötven, hanem csak ötven gyerek betegedett meg – hétfőn hiányoztak a legtöbben –, s ezért kénytelenek voltak a tanítást felfüggeszteni és a gyerekeket majd két hétre hazaküldeni. A polgármester cáfolta azt a híresztelést is, miszerint egy ukrajnai kirándulásról hozták volna haza a vírust. Valóban jártak kirándulóbusszal felnőttek Beregszászon – maga is a buszon ült –, de már október 23-án hazaértek, így a tisztiorvosok szerint nehezen elképzelhető, hogy a buszon utazók között kéne keresni a vírushordozót. (A vírus lappangási ideje 1-7 nap.)
A település polgármestere szerint a járvány egyelőre nem produkált „nagy beteget”, kórházi kezelésre senki sem szorul. A diákok lázasak, a vírus tünetei hasonlóak a hagyományos influenza tüneteivel, de mivel feketén-fehéren kimutatták két mintából a pécsi laboratóriumban az új típusú influenzavírust, kénytelenek a tényt elfogadni. Hergenrőder a pánik kitörését szeretné megakadályozni, amit jó kommunikációval lehet elérni, ezért felkérte a kábeltévé szerkesztőjét, hogy naprakész műsorokkal segítse a lakosság tájékoztatását. Tegyük hozzá: a járvány kitörésének hírére azonnal a térség több gyógyszertárában elfogyott a vakcina. Dr. Szücs Mária járványügyi tisztiorvos szerint mivel Szederkény központi hely, a járvány tovaterjedését nehéz lesz megállítani, pedig ez a cél.
Ez már járványnak számít nem csak az iskola tekintetében, hanem a települést illetően is. Aligha hihető ugyanis, hogy csak a diákokat fertőzte meg az igencsak fürge, gyorsan szaporodó vírus. Várható a gyors továbbterjedése. Az ÁNTSZ azonnal elrendelte az iskolaépület fertőtlenítését - közölte a bama.hu.
Használjon maszkot
A Dunántúli Naplónak Hergenrőder János polgármester elmondta, hogy a gyerekek lázasak – de a láz sokuknál inkább csak hőemelkedés –, s az állapotuk az orvos szerint kielégítő, olyan, mintha a „hagyományos influenzavírusokkal fertőződtek volna meg”. Hasonlóképpen nyilatkozott dr. Szücs Mária, az ANTSZ regionális járványügyi főorvosa, aki szerint most a legfőbb teendő a járvány lokalizálása. Az iskolát a tisztiorvosi szolgálat egy hétre bezáratta – amit a polgármester a saját hatáskörében még egy héttel megtoldott, így a reményeik szerint november 23-án lesz a járvány utáni első tanítási nap. Az ÁNTSZ szakemberei az elkövetkező időszakban nemcsak a helyi gyermekorvostól, hanem a felnőtt háziorvosoktól is napi jelentést kérnek, figyelik a járvány alakulását. Arra kérnének mindenkit a településen, hogy aki teheti, kerülje a csoportosulást, ha beteg, csak az orvosig menjen és vissza, használjon maszkot, szájkendőt.
A település polgármestere szerint az iskola tanulói között nemcsak szederkényiek vannak, ide járnak többen Szellőről, Kékesdről, Erzsébetről, Kátolyból, Máriakéméndről és Monyoródról is. Így a kistérségben könnyen terjedhet a járvány. Ezért a térségi (bólyi) kábeltévén keresztül fogják tájékoztatni a lakosságot, tisztiorvosok bevonásával egészségügyi tanácsokat adnak, amelyek így eljuthatnak a környező negyven településre is.
Két mintából általánosítható
Dr. Reuter Gábor, az ÁNTSZ Dél-dunántúli Regionális Intézete pécsi víruslaboratóriumának vezetője mutatta ki két szederkényi mintából az A vírus H1N1-es változatát, s ebből következtettek arra, hogy a kisdiákok mindegyike az új típusú influenza betege. De vajon két mintából lehet-e általánosítani? Nos, a szakember szerint a kérdés a laikustól jogosnak tűnhet, de a virológia világában egyértelmű a válasz, ha egyazon környezetben azonos tüneteket produkálók közül néhányat ellenőriznek.
Ez történt esetünkben is. A vírus kimutatása egyenként ötezer forintba kerül, de nemcsak ezért nem vizsgálnak meg többmillió mintát. Reuter Gábor leszögezte: a vírus gyorsan képes terjedni emberről-emberre, néhány hét alatt, egyszerre sok beteggel kell számolnunk általában is, és kikerülhetetlen, hogy köztük súlyos lefolyású, intenzív osztályos ellátást igénylő fertőzött is lesz. Dr. Szücs Mária mindehhez hozzátette, a vírusfertőzésben megbetegedettek védőoltásáról nincs értelme beszélni már, így a kisdiákok szülői nyilatkozatai okafogyottá váltak.