Ízekre szedték Schmitt Pált
A köztársasági elnök honlapjára olyan szöveg került fel, amely nemcsak helyesírási és stilisztikai hibáktól hemzseg, de szerzője reformátusnak nevezte Luther Mártont, a magyar alkotmányos rend eredőjének pedig Istent, az új alkotmány vezérelvének pedig a Szent Korona-tant tette volna meg. Az eset kapcsán lassan egy hete rugózik a sajtó Schmitt Pálon és hivatalán. A Vasárnapi Hírek most megtudta: Kontrát Károly fideszes képviselő lányára hárítják a felelősséget.
Schmitt Pál nevében, a köztársasági elnök hivatala egy ténybeli és helyesírási hibáktól hemzsegő javaslatot nyújtott be a Parlamentnek az alkotmánymódosításhoz. A múlt héten a hivatal bejelentette, hogy felelősségre vonják az előterjesztőt, de titkolták a konkrétumokat. A hivatal most sem hajlandó a kérdésekre válaszolni, de annyi kiderült: a Vasárnapi Hírek szerint "a köztársasági elnök hibáktól hemzsegő alkotmányjavaslatát a felterjeszési osztály 25 esztendős, friss diplomás vezetője, Kontrát Nóra írta, aki egyébként a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium államtitkárának, Kontrát Károlynak a lánya." Feltehetően ő az, akire a múlt héten Kiss Norbert, az államfő kommunikációért felelős hivatalvezetője utalt, hogy felelősségre vonás várható - írta a
Stop.hu.A hírportál megkérdezte a Köztársasági Elnöki Hivatalt, hogy kit vontak felelősségre, illetve, hogy ki a vitatott dokumentum szerzője. Ám megkeresésükre csupán annyit válaszoltak: "Köszönjük megtisztelő érdeklődésüket! A ma reggeli televíziós interjúban elhangzottak szerint ezt a kérdést lezártnak tekintjük".
Továbbra sem tudni, pontosan kit és hogyan vontak felelősségre az üggyel kapcsolatban. A Vasárnapi Hírek úgy tudja, a köztársasági elnök hibáktól hemzsegő alkotmány-javaslatát a felterjesztési osztály 25 esztendős, friss diplomás vezetője írta. A felterjesztési osztály vezetőjéről van szó a lap szerint, aki nem más, mint Kontrát Károly belügyi államtitkár lánya. Kontrát Nóra az egyik közösségi oldalon közzétett adatai szerint az ELTE ÁJK-n, illetve a vilniusi Mykolas Romeris Universityn végezte felsőoktatási tanulmányait.
Az államfő kommunikációért felelős hivatalvezetője a hét közepén azt mondta: sem Schmitt Pál, sem ő nem látta korábban azt a hibákkal teli javaslatcsomagot, amelyben arról volt szó, hogy az államfő szerint mit lenne fontos beleírni az alkotmányba. Az elnöki hivatal honlapján ma is fenn van az a tájékoztatás, miszerint a tudtuk nélkül került nyilvánosságra egy "jószándékkal is dolgozatnak nevezhető anyag".
Csupán annyi biztos: a javaslat első oldalán olvasható összefoglalót - amelyben a "világ" nagybetűvel szerepel - dr. Cservák Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Jogi, Alkotmányossági és Közigazgatási Hivatalvezetője szignálta. Ő tehát valószínűleg olvasta, de legalábbis átfutotta, hiszen vázlatszerűen ismerteti annak tartalmát.
Mit kellene beleírni az alkotmányba?
A dokumentumban arról volt szó, hogy Schmitt szerint jövő tavasszal mit lenne fontos beleírni az alkotmányba. Helyesírási hibák és félreértések voltak a magyar nyelv védelmét hangsúlyozó írásban, a tartalmi hibák közül is kirívó volt például, hogy az evangélikus egyházalapító Luther Mártont reformátusnak nevezték. A dokumentum az alkotmány-előkészítő eseti bizottság honlapjára került fel, de miután sorban jelentek meg az annak hibáival foglalkozó írások, eltávolították onnan - írta az
Index.Már hetekkel ezelőtt írásban figyelmeztette Schmittet Balás Béla kaposvári püspök arra, hogy nyelvtani és teológiai gondok is vannak a csomagjával. A katolikus főpapot éppen a KEH kérte fel a szöveg ellenőrzésére.
A
Népszavahozzátette: az anyag ennek ellenére heteken át elérhető volt az alkotmány-előkészítő eseti bizottság honlapján. A javaslat beérkezési dátumaként a bizottság október 18-at tüntetett fel, a honlapról viszont csak november 12-én távolították el. Az államfő kommunikációjáért felelős hivatalvezetője, Kiss Norbert úgy nyilatkozott, hogy sem ő, sem Schmitt nem látta a javaslatokat, mielőtt nyilvánosságra kerültek volna, de azt nem is közlésre szánták.Az esettel kapcsolatban a 168 Óra online is keresi a köztársasági elnök hivatalát.