Itt a tél: havazik
A katasztrófavédelem szerint nincsenek járhatatlan utak, de a Dél-Dunántúlon már intenzíven havazik.
Az ország útjai sónedvesek, latyakosak, de járhatóak. A Dunántúl déli részén viszont már intenzívebben havazik, egyre nagyobb területen marad meg a hó. Az Alföldön és a Dunántúl déli felén élénk széllökések tapasztalhatóak – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője pénteken az MTI-vel.
Hajdu Márton kiemelte: a katasztrófavédelem megyei szervezetei felkészültek a teendőkre, az érintett négy megyében több mint négyszáz, polgári tulajdonú munkagépet és tehergépjárművet helyeztek készenlétbe. A közútkezelők délelőtt hetvennégy munkagéppel takarították az utakat, a kritikus szakaszokon két-három alkalommal sóztak.
A Dunántúl nyugati, déli részén, valamint Csongrád megye területén a fő- és alsóbb rendű utak sónedvesek, Nagykanizsa és Nagyatád térségében latyakosak. Az M1 autópálya komáromi és lébényi, az M5-ös balástyai és makói szakasza, az M43-as autópálya, az M6 Tengelictől délre, valamint az M7-es autópálya a 200 kilométerszelvényig sónedves, a sztráda ettől a ponttól a határig latyakos, de jól járható. Az országban járhatatlan útszakasz, elzárt település nincs – szögezte le.
Baranya megyében már éjszaka megkezdték az utak sózását, amelynek köszönhetően a csapadék nem okozott komolyabb fennakadást a közúti közlekedésben. Pécs, Komló, Mohács és Siklós térségében is egyre intenzívebb a havazás.
Somogy megyében délelőtt Nagyatádon, Barcson, Kaposváron, Marcaliban, Böhönyén, Kadarkúton és Tabon hó hullik, Balatonbogláron gyenge hószállingózás tapasztalható, Csurgóról erős havazást jelentettek. Zala megye valamennyi járásában is havazik.
Tolna megyében is felkészült a katasztrófavédelem a rendkívüli helyzetek kezelésére, az előzetesen azonosított kockázati helyszínekhez tartozó melegedők, parkolók, szükségszálláshelyek, valamint a munkagépek is bevetésre készen állnak.
A katasztrófavédelem folyamatosan tájékoztatja a lakosságot a kialakuló helyzetről. Az OKF azt kéri, hogy havazás, hóvihar esetén folyamatosan kísérjék figyelemmel a katasztrófavédelem közleményeit. Az okostelefonnal, táblagéppel rendelkezőknek azt javasolják, hogy telepítsék a katasztrófavédelem „VÉSZ” alkalmazását (
http://vesz.katasztrofavedelem.hu) és figyeljék a katasztrófavédelem Facebook-oldalán, illetve honlapján közzétett információkat is – írta Hajdu Márton.Az Országos Meteorológiai Szolgálat péntek délelőtt Zala megye teljes területére, Tolna, Somogy és Baranya megye nagy részére, továbbá Vas és Veszprém megye több járására adtak ki citromsárga, vagyis elsőfokú riasztást a hófúvás miatt. Ezeken a területeken már a következő órákban készülni kell arra, hogy a viharos szél hótorlaszokat emelhet.
A péntek éjfélig érvényes veszélyjelzés szerint tíz megyében vannak érvényben első-, illetve másodfokú figyelmeztetések a várható jelentős mennyiségű hó, a hófúvás, illetve ónos eső miatt.
Baranya, Somogy, Tolna és Zala megyében a havazás és a hófúvás miatt is narancssárga, vagyis másodfokú figyelmeztetés van érvényben. Ezeken a területeken 24 óra alatt 20 centiméternél is több hó hullhat, és a viharos szél magas hótorlaszokat emelhet. Bács-Kiskun megyére a havazás miatt ugyancsak másodfokú, a hófúvás miatt elsőfokú figyelmeztetést adtak ki.
Egy napon belül 10 centimétert meghaladó hó hullhat még Békés, Csongrád, Fejér, Vas és Veszprém megyében. Ezért ezekre a területekre citromsárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adtak ki. Ezek közül Bács-Kiskun, Fejér, Vas és Veszprém megyében a hófúvás miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
Békés és Csongrád megyében az ónos eső miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
Az ország délnyugati, déli megyéiben – különösen a Dél-Dunántúlon – jelentős havazás várható, hófúvással – áll az Országos Meteorológiai Szolgálta figyelmeztető előrejelzésében.
Pénteken napközben a havazás zónája tovább terjeszkedik a Dunántúl nagyobb részére – kivétel annak északi része – és az Alföld délnyugati felére. Éjszaka a csapadékrendszer fokozatosan áttevődik a déli és a keleti tájakra. Szombaton napközben már csak a keleti tájakon, azon belül is a nagyobb mennyiségű havazás a Tiszántúlon lesz. Pénteken 10 cm-t meghaladó hó a Zalaegerszeg-Kecskemét vonaltól délre valószínű, a 20 cm feletti mennyiség pedig Somogy, Baranya megyében, Tolna megye déli részén és Bács-Kiskun megye délnyugati harmadán várható. Holnap a Tiszántúlon eshet 10 cm-t meghaladó friss hó.
A folyamatosan élénkülő északkeleti, keleti szél a Dunántúl déli felében és Bács-Kiskun megyében hordhatja a havat, emelhet hótorlaszokat. Kiemelten Baranya megye, a Mecsek térségében lehet erősebb hófúvás, ahol erre kedvezőbbek a feltételek (több hó és erős [> 50 km/h] szél). Szombaton a Dunántúl és az Alföld hóval fedett tájain hordhatja az élénk; nyugaton és északkeleten az erős szél a havat.
Pénteken a nap második felében az Alföld délkeleti részén átmenetileg előfordulhat ónos eső (akár eső is, majd ismételten havas eső, estétől havazás várható).
Az
Időkép.hujelentése szerint péntekre virradó éjszaka elérte Magyarországot egy csapadékmező, amely egyre többfelé okoz majd havazást. A legtöbb hó délnyugaton eshet, ott néhol 25-30 centis hótakaró is kialakulhat – írja az Időkép, hozzátéve, hogy Budapestre és az ország északkeleti részére kevés hó fog jutni.Tűzoltószövetség: 20 ezer önkéntes vethető be hóhelyzetben
Húszezer önkéntes tűzoltó áll készen országszerte a bevetésre, ha az előre jelzett nagy mennyiségű hó miatt szükség lenne a munkájukra – tájékoztatta pénteken az MTI-t a Magyar Tűzoltószövetség elnöke.
A 750 tűzoltóautóval és egyéb gépkocsival, munkagéppel rendelkező önkéntesek jelen vannak valamennyi településen és már hivatásos kollégáik kiérkezése előtt képesek katasztrófahelyzet esetén a beavatkozásra – közölte Dobson Tibor.
Elmondta: országszerte 1100 önkéntes tűzoltó egyesület működik, amelyek közül 500 kötött együttműködési szerződést a katasztrófavédelemmel. Vagyis baj esetén tőlük kapják a riasztást.
Különösen hasznos lehet a tevékenységük hóhelyzet esetén, hiszen közvetlen helyismerettel rendelkeznek és segíteni tudnak, a többi között a lakosság ellátásának megszervezésében is – mondta Dobson Tibor.
Arról is szólt, hogy az elmúlt évben plusz százmillió, az idén pedig plusz 200 millió forint támogatást kaptak az önkéntes tűzoltó egyesületek a költségvetésből. Ez azért jelentős, mert a 2013-at megelőző egy évtizedben az évi 100 milliós működtetésre fordítható támogatáson túl nem jutottak fejlesztési forráshoz – ismertette.
Kijelentette: a támogatás lendületet adott az önkéntes tűzoltói munkának, amelyet helytállással kívánnak meghálálni.