Isztambul már a kőkorszakban is lakott volt
Isztambul már a kőkorszakban is lakott volt, legalábbis erre engednek következtetni azok a nyolcezer éves csontvázak, amelyeket az épülő Marmaray-alagútat övező régészeti feltárások során fedeztek fel. A Marmaray-alagút, amely Isztambul európai és ázsiai oldalát köti majd össze a Márvány-tenger alatt, 13,7 kilométeres lesz, ebből 1,4 kilométeres szakasz a Márvány-tengerben, 55 méterrel a víz és 5 méterrel a meder alatt halad. A Turkish Daily News beszámolója szerint négy különböző prehisztorikus temetkezésen fedezték fel a csontvázakat, amelyeket Kr.e. 6400-6200 között helyezhettek végső nyugalomra.
"Ezek a sírok azt bizonyítják, hogy Isztambul helyén már a legkorábbi időkben is települések álltak, akkor, amikor megkezdődött a népvándorlás Anatóliából Európa felé" - hangsúlyozta a lelettel kapcsolatban Mehmet Özdogan, az Isztambuli Egyetem őstörténeti professzora. Mint kifejtette, ezek a leletek azt is bizonyítják, hogy a történelemelőtti időkben a Márvány-tenger kis kiterjedésű és sekély volt. A legfrissebb leletek közé tartozik 150, a bizánci korból származó csontváz is.
Az alagút és a hozzá csatlakozó állomások építése során egyre másra kerülnek elő érdekes régészeti emlékek. Így a régészek felfedeztek 32 hajóroncsot, amelyek a VII. és a XI. század között süllyedtek el. A hajókat az Isztambuli Egyetemen és a Bodrumi Tengerkutató Intézetben konzerválták.
A Marmaray-alagút építése során feltárták a város ősi kikötőjét, s rábukkantak a települést körülvevő első városfalra is. Az eddig előkerült leletek közül félezret az Isztambuli Régészeti Múzeumban állítottak ki.