Wachsler Tamás a Kossuth tér összes szobrát nyugodt szívvel tudja vállalni

2020. augusztus 29., 12:05

Szerző:

A Kossuth tér emlékműveiről és rekonstrukciójáról, valamint a trianoni békeszerződés aláírásának 100. évfordulójára átadott Nemzeti Összetartozás Emlékhelyéről faggatta a Pesti Hírlap a Steindl Imre Program projektcégének vezérigazgatóját, Wachsler Tamást.

Wachsler a lap érdeklődésére mindenekelőtt körberajzolta, mekkora területet érint a program, így már ezt is pontosn tudjuk.

Eszerint a kiemelt nemzeti emlékhely a

  • Kossuth tér,
  • az alsó rakpartnak az Országgyűlés Hivatalának a vagyonkezelésében lévő része,
  • a Vértanúk tere,
  • az Összetartozás Emlékhelye
  • az Országház, valamint 
  • a Kúria és a Földművelésügyi Minisztérium épülete.

Három épület ugyan nem része a kiemelt nemzeti emlékhelynek, de a program részét képezte: a Kossuth térrel szomszédos épület, az úgynevezett Wellisch-ház, ahol a Miniszterelnökség bizonyos szervezeti egységei és az Igazságügyi Minisztérium található, a Tisza Lajos Irodaház a Balassi Bálint utcában, és a Szabad György Irodaház. De

van szándék a Kossuth térre néző társasház-épületek homlokzati helyreállítására is – mondta.

Augusztus 20. - Az Összetartozás emlékhelyének átadása Augusztus 20. - Az Összetartozás emlékhelyének átadása
Fotó: Koszticsák Szilárd

Hogy mely esetekben köti az átalakítókat az országgyűlés határozatba foglalt 1944-es évszám, Wachsler emlékeztetett, hogy a 2011-es országgyűlési határozat szerint a tér képzőművészeti arculatát kell helyreállítani. Ez a szobrokról szól. A tér építészeti megoldásaira vonatkozóan nem tartalmazott előírást. Nyilvánvaló volt, hogy a 2010-es években a 2010-es évek tájépítészeti formanyelvével operálva fognak dolgozni. 

Hogy ha rajta múlna, állítana-e szobrot Tisza Istvánnak, azt nem a vezérigazató tiszte eldönteni, de szerinte Tisza megérdemli, hogy szobra legyen Budapesten – derül ki az interjúból.

Ami a szobrokat általában illeti, mindegyik olyan tartalmi elemeket hordoz, amelyeket

nyugodt szívvel tud vállalni

– tudatta.

A kritikusok szerint az 1944‒45 előtti állapotok helyreállítása a Horthy-korszakot idézi – emkékeztette a lap Wachslert, aki erre így reagált: 

„Amennyiben a személyes véleményem fontos: azonosulok vele, de a döntést nem az én személyes véleményem alapján hozzák."

Ami a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét illeti, Wachlser úgy fogalmazott: az érvényben lévő országgyűlési döntések értelmében a hangsúly nem a veszteségen, hanem az összetartozáson van,

eltérő üzeneteket pedig nem lehet ugyanazon a formanyelven hitelesen megjeleníteni. „A történeti hűséghez hozzátartozik, hogy az emlékmű alapkoncepciója az én fejemből pattant ki, aztán elnyerte a szükséges magasabb szintű támogatást" – árulta el a vezérigazgató.