Ingyen szemüveg rászoruló gyermekeknek
Ingyen szemüveg-programot indít a rászorulók számára a Gyermekétkeztetési Alapítvány és a Magyar Látszerész Szövetség. A mai sajtótájékoztatón kiderült, sok szegény családban inkább ételre költik a kevés pénzüket és nem gyógyszerre, egészségügyi szolgáltatásra. Ráadásul: ha egy család kedvezményes áron ki is tudná váltani a szemüveget, a látszerészhez sokan már nem tudnának elutazni.
Ingyen szemüveg-programot indít a Gyermekétkeztetési Alapítvány és a Magyar Látszerész Szövetség – erről egy mai sajtótájékoztatón számoltak be. Király Gábor, a Gyermekétkeztetési Alapítvány elnöke elmondta, sok magyar családnak nincs pénze a rendszeres étkeztetésre, ruháztatásra. Az alapítvány már 23 éve az segít a nélkülöző gyerekeknek.
– Ráébredtünk, hogy mivel a gyermek étkeztetése a legfontosabb a szegény családok számára, sok szülő inkább nem váltja ki a gyógyszert – mondta az alapítvány elnöke. Ezért indították el a Szegények Patikája programot, amely révén jelenleg kilenc településen látják el a legszegényebb mintegy háromszáz gyerekeket.
Király Gábor szerint a projektet mindenképpen ki kellene terjeszteni, hiszen legalább kétezer olyan település van, ahol erre szükség volna. Ha egy család kedvezményes áron ki is tudná váltani a szemüveget, a látszerészhez elutazni már nem tudnának.
– A gyerekek így egyre rosszabbul fognak látni, ami a tanulás, és a társas érintkezés területén hátrányt jelent számukra. Ezért kerestük meg a Magyar Látszerész Szövetséget – fejtette ki Király Gábor, az alapítvány elnöke.
A szövetség mintegy ezer gyermek számára ajánlott fel szemüvegeket. Az alapítvány viszont csupán száz rászoruló számára tud segíteni abban, hogy eljussanak a diagnosztikai vizsgálatra, ezért külső segítséget kérnek.
- Ez egy kolduló sajtótájékoztató – mondta Király Gábor. -Szeretnénk további 900 gyermek számára is megszerezni a felajánlott szemüvegeket. Nekik ehhez első lépésben el kellene jutniuk egy diagnosztikai vizsgálatra, amit önerőből sajnos nem tudnak megtenni. Ezért kérem, írjanak róla, hogy eljusson a hír azokhoz, akik képesek összeadni azt a közel 20 millió forintot, amely lehetővé tenné ennek az 1000 gyermeknek az ellátását.
Tóbiás Richárd, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke elmondta, hogy a Válts Igazi Szemüvegre kezdeményezésük is azt a célt szolgálja, hogy a gyermekek szemdiagnosztikáját is sikerüljön megoldani.
- Vannak, akik el tudnak menni egy látszerészhez, ők megfelelő szemüveghez jutnak. Ám annak, akik ezt nem tehetik meg. Nekik ma két lehetőségük van: közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkeznek és kapnak támogatást, vagy rászorulási alapon kérvényeznek szemüveget – mondta el Tóbiás Richárd.
Ugyanakkor aláhúzta: 2009-ben megszűnt a 0, illetve a plusz és inusz 6 dioptriás szemüvegek az OEP-támogatása. Ez a társadalom 85-90 százalékát zárja ki a rendszerből. Régebben milliós nagyságrendben jutottak hozzá emberek a támogatáshoz, ezzel szemben tavaly 246 beteg csupán 892 ezer forint értékben vehetett igénybe segítséget.
– Az emberek nem váltják ki még azt a segédeszközt sem, amire valóban szükségük lenne, mert évekkel ezelőtt rossz támogatási rendszert alakítottak ki. Termékalapú a támogatás, ami azt jelenti, hogy csak a legolcsóbb szemüveget kaphatják meg a rászorulók. Ez károkat okozhat – mondta Tóbiás Richárd.
– A huszonnegyedik órában vagyunk, hogy érdemben fel tudjunk lépni a szegénység ellen, ami elsősorban a gyerekeket érinti – hívta fel a figyelmet Bódis Krisztina író, dokumentumfilm-rendező, a Van Helyed Alapítvány elnöke. (Ő főleg Észak- Magyarországon segít a nyomorban élő gyermekeken.)
Mint mondta, az egész társadalom jövője múlik a gyermekeink sikerességén, hiszen a nyomorban felnövők aligha lesznek sikeres felnőttek. Az alapítvány a Van Helyed Stúdió keretein belül próbál tenni a mélyszegénység ellen. A stúdióban elsősorban jó képességű, ám nyomorban élő gyerekekkel foglalkoznak.
Bódis Kriszta konkrét példát hozott fel:
– Martin, amikor megérkezik hozzánk, látszik, hogy nagyon rosszul van. Nincs kabátja, lyukas a cipője és nyolc testvérével lakik egy szobakonyhában, ahol nincs se víz, se fűtés. Az apukája börtönben, az anyukája a kistestvérével él otthon, a nagyobbik, 16 éves nővér pedig közmunkás – ahelyett hogy iskolában lenne. Martin pedig lázas és a szülei nem tudják kiváltani a gyógyszerét – meséli az írónő.
A Van Helyed Alapítvány három fontos feladatot lát el: a gyermekek étkeztetését, szállításukat a hátránykezelő-központba, valamint gyógyszerellátásukat. Elmondta azt is, hogy ezeket a feladatokat jó lenne más szervezetekkel is megosztani, így hatékonyabbá tennék a működést.
– Amikor azt a statisztikát hallom, hogy tíz százalékkal rövidebb életet élnek a nyomorban felnövő emberek, az a praxisomban azt jelenti, hogy 13-14 éves gyermekek halnak meg. Ez azért történik, mert hosszútávon nem tudják megvenni azokat a gyógyszereket, amikre szükségük van, az pedig már-már luxuskategória, hogy lássanak is – mondta Bódis Krisztina.
A sajtótájékoztatón Nagy Kálózy Eszter Jászai Mari-díjas színésznő, kiváló és érdemes művész, az akció fővédnöke arról beszélt: nem lehetetlen küldetés megfékezni ezt a fajta nyomort, de civil összefogásra van szükség.
Heszler Ramóna