Ilyenkor mindenki szlovákabb a szlováknál

Válaszul az Országgyűlés szerda délelőtti döntésére, a szlovák parlament megszavazta a szlovák állampolgársági törvény módosítását, mely szerint az a szlovák állampolgár, aki más állampolgárságot vesz fel, elveszíti a szlovákot. Cúth Csaba a Szlovákiai Magyar Civil Kerekasztal tagja szerint ez nem feltétlenül jogállami eljárás, sőt a szlovák alkotmányba is ütközik.

2010. május 27., 09:55

– A szlovák alkotmány kimondja, hogy senkit sem lehet megfosztania a szlovák állampolgárságától. Csak úgy „szabadulhat” meg valaki tőle, ha lemond róla – közölte lapunkkal a Szlovákiában élő jogász. Hozzátette: – Ha mégis megtörténik az a nonszensz, hogy elveszik a kettős állampolgároktól a szlovák állampolgárságot, akkor az semmiképp sem jelent kitelepítést, vagy bármi hasonlót. Uniós állampolgárként egyszerűen bárki ott élhet tovább, ahol akar.

Cúth eljátszott a gondolattal: ha elveszik valakinek az állampolgárságát, egyszerűen megigényelheti újra. Ha mindent feltételt teljesít, és így tagadják meg, akkor az már nyilvánvalóan diszkrimináció.

A nyelvész-jogász a 168 Óra online-nal azt közölte: a törvény azon a logikán alapszik, hogyha valaki kérvényezi egy másik ország állampolgárságát, az olyan, mintha lemondana a szlovákról. – Ez egy nagyon szűk értelmezése a kérdésnek. Nekem meggyőződésem, hogy az ügy fontossága miatt nem lehet ezt úgy kezelni, hogy „csak úgy tekintjük”.

A jogász szerint kifejezetten egy lemondó nyilatkozatot kellene tennie azoknak, akik valóban le is akarnak mondani a szlovák állampolgárságról.

A tegnap elfogadott törvény számos kérdést is felvet: mi lesz például a kettős állampolgárokkal, illetve a szlovákiai magyar parlamenti képviselőkkel? A helyzet fonáksága, hogy a szlovák parlamentben is ül kettős állampolgár, méghozzá a Szlovák Nemzeti Párt színeiben. Mivel a szlovák parlamentben csak szlovák állampolgárok ülhetnek, ha ezek a kettős állampolgárok nem a szlovák állampolgárságot választják, elvesztik a mandátumukat – hívta fel a figyelmet Cúth Csaba.

Alkotmányba ütközik

A Szlovákiai Magyar Civil Kerekasztal tagja közölte: Strasbourg is elmegy, ha elveszik a szlovák állampolgárságát. – A szlovák köztársaság ezzel egy nagyon súlyos jogomat sértené meg azzal, ha megvonja tőlem az állampolgárságomat anélkül, hogy én önszántamból lemondanék róla – mondta a jogász, aki azt tervezi, hogy kérvényezi a magyar állampolgárságot is.

A jogász szerint a frissen elfogadott törvény hiába ütközik szlovák alkotmányba, akkor is elfogadták. - A vagyon eredetéről szóló törvény esetében is ez történt, de mivel alkotmányos többséggel fogadták el azt a törvényt, ezért nem vették figyelembe az alkotmánnyal való összeütközést – mondta el Cúth Csaba.

Balázs Péter, ügyvezető külügyminiszter szerint sem a magyar, sem a szlovák törvény nem sért uniós előírást.

A magyar kisebbség szenvedi meg

Balázs Péter, leköszönő külügyminiszter szerint a kettős állampolgársággal sikerült beletalálni a szlovák kampány kellős közepébe. Az ügyvezető külügyminiszter a

Klubrádióbanazt mondta: az új magyar törvény egyrészt nagyon jól jött Ficónak, ezzel van egy újabb magyar ügy, másrészt a szlovákok saját önmeghatározása nagyon kényes dolog, ezt nagyobb tisztelettel kellett volna kezelni.

Cúth Csaba, a Szlovákiában élő jogász szerint az ott élő magyarok is megszenvedik a mostani konfliktust. Mind Balázs Péter, mind az álatlunk megkérdezett szakértő kiemelte: senki sem kérdezte meg az érintetteket, vagyis a határon túliakat. Balázs Péter szerint a szlovák válaszlépés hisztérikus, a magyar lépés kapkodó és átgondolatlan, a két ország közötti háború jelképes, érzelmekkel túltelített, melynek lesznek következményei.

Ficónak jól jött

– Nem választható el a szlovákiai választásoktól ez a történet. Nem mondhatni, hogy csak emiatt történik az egész, de jórészt ennek köszönhető. Ilyenkor mindenki szlovákabb a szlováknál a képviselők között. Van egy „nemzeti minimum”, amit teljesíteni kell a szlovák pártoknak, ami kifejezetten a választások előtt szokott felbukkanni. Olyasmi ez, mint a liberális minimum, vagy szociális minimum. Ebbe tartozik például a Benes-dekrétumok és a kettős állampolgárság ügye is, amiből egyszerűen nem engedhetnek. Az a baj, hogy ez van a közhangulatban, ami az oktatásnak köszönhető jórészt.

Cúth Csaba elmondta: a téma azoknak a pártoknak kedvez, akik napirenden tartják, elsősorban a Szlovák Nemzeti Pártnak. – Fico őket igyekszik a saját oldalára állítani, ezért neki is be kell szállnia ebbe a történetbe. A magyar pártok közül az MKP-nak (Magyar Koalíció Pártjának) hozhat még szavazókat, hiszen kivonultak a szavazásról. Míg az együttműködésre, vagy a konszolidáltabb megoldásokra törekedő pártoknak kifejezetten hátrányos. Gondolok például a Hídra, vagy az új jobboldali-liberális pártra.