Ihász Sándor viharról és függetlenségről

Elképzelhető, hogy rövidesen nemcsak a végkielégítések ügyét, hanem a BKV egészének működését is vizsgálni kezdi az ügyészség. A fővárosi főügyész szerint testülete soha nem azt nézi, hogy az adott ügy kinek az érdekét sérti. Azt állítja, a szervezetben nincsenek önjelöltek a legfőbb ügyészi posztra, és ő sem háborúzik senkivel. PUNGOR ANDRÁS interjúját a csütörtöki 168 Órában olvashatják végig.

2009. szeptember 15., 14:41

Pungor András kérdésére Ihász Sándor úgy reagál: "nem aktuális" a kérdés, hogy ő legfőbb ügyész akar-e lenni. – A büntetőjog a szakterületem, szeretném a tudásomat az ügyészségi szervezetben kamatoztatni. Ez nem beosztásfüggő. Főügyész sem akartam lenni. Csupán korrekten, szakszerűen, a törvényeknek alárendelten dolgozni - válaszol a fővárosi főügyész, aki cáfolja a híreket, hogy kíméletlen pozícióharc zajlana közte és Belovics Ervin, a legfőbb ügyész helyettese között.

– Tudja, azért somolygok, mert diplomatikusan kikerüli a kérdéseket. Nem hiszem, hogy ne volna ambíciója - mondja ki egyenesen munkatársunk az interjúban.

A fővárosi főügyész az interjúban kijelenti: mindkét politikai oldalról támadják valamivel az ügyészséget. A politikusok véleményezhetik a munkánkat, ez szívük joga. Csak akkor reagálunk, ha a bírálatok a szakmai tevékenységünket érintik. Munkánk miatt panaszt adhatnak be a felettes ügyészségre. Ha bíróság elé kerül az ügy, az ítélet visszaigazolhatja döntésünk helyességét. Így tudunk válaszolni a bennünket ért vádakra.

– Nem gondolja, hogy azért is támadják az ügyészséget, mert az – mint Fleck Zoltán jogszociológus fogalmazott – „borzasztó takarásban dolgozik”?

– Talán jobban kellene kommunikálnunk döntéseink szakmai hátterét. De ez kényes terep. Az idő előtti megszólalást hol a vádlott, hol a sértett érdeke bánhatja. A kegyelmi pillanat a vádemelés után jön el.

– Fleck inkább arra célzott: hiányzik az ügyészség kontrollja.

– Az Országgyűlés ellenőriz minket. Mondhatják erre, hogy ez a szabályozás nem jó, de mi nem kritizálhatjuk, hiszen jogalkalmazók vagyunk. Döntéseink helyességét több szint igazolhatja: a felettes ügyészség, a bíróság, de létezik a pótmagánvád intézménye is.

– Számomra Varga Gergely ügyész esete is azt bizonyítja, hogy hiányzik az ellenőrzés. Az ön korábbi szóvivője lebukott, vesztegetéssel gyanúsítják. A kontroll hiánya a sérthetetlenség érzetét keltheti a „védett” emberekben.

Kíváncsi, mit válaszol erre a fővárosi főügyész? Olvassa el a csütörtöki 168 Órát!