Így vesz revansot a Fidesz az EP-n

Ellenzéki össztűz zúdult a Fideszre a kormányt kritizáló Tavares-jelentés és a válaszként született parlamenti határozat miatt. Az ellenzék szerint amikor Magyarország belépett az Európai Unióba, akkor elfogadta, hogy egy értékközösség része lesz, ezért amikor a kétharmad alapértékeket sért, teljes joggal lehet napirendre tűzni a kérdést az Európai Parlamentben.

2013. július 5., 14:37

Az Európai Parlament szerdán fogadta el az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló, Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő által készített jelentést. A dokumentum fő megállapítása az, hogy a magyarországi jogi változások rendszerszintűek voltak, és eltávolodtak az unió szerződésének kettes cikkében foglalt alapértékektől, és ha ez a trend nem változik „időben és megfelelő módon”, akkor az annak kockázatához vezethet, hogy Magyarországon sérülhetnek az alapértékek. Az immár az EP hivatalos álláspontjának tekinthető jelentés több ajánlást megfogalmaz mind az uniós intézmények, mind Magyarország számára.


A magyar Országgyűlés erre válaszul pénteken határozati javaslatot szavazott meg, amely szerint az EP szembemegy az európai értékekkel, és veszélyes útra vezeti az Európai Uniót. Igennel voksoltak a Fidesz, a KDNP és a Jobbik politikusai, míg az MSZP-frakció távol maradt a szavazástól.

MSZP: A Fidesz kivezeti Magyarországot Európából

Az MSZP szerint a Tavares-jelentésre válaszoló parlamenti határozat pénteki elfogadásával a Fidesz világossá tette, hogy Orbán Viktor korlátlan hatalmának biztosítása fontosabb számára, mint a demokratikus alapértékek betartása. Ezt Harangozó Gábor országgyűlési képviselő közölte az MTI-vel, hozzátéve: ez az út kivezeti Magyarországot Európából, ezért ehhez az MSZP nem asszisztál.

Az MSZP-s Harangozó Gábor közleménye szerint az EP jelentése olyan demokratikus alapértékek betartására szólította fel a Fideszt, mint a kormányzati hatalmat korlátozó fékek és ellensúlyok rendszerére épülő jogállam tiszteletben tartása, a szabad és teljes mértékben független igazságszolgáltatás, a tisztességes politikai verseny feltételeinek megteremtése, a sokszínű, semleges, és ha kell, kritikus sajtóviszonyokat biztosító médiaszabályozás, az elesett és kiszolgáltatott emberek, vagy a többségtől eltérő nemzeti, vallási, etnikai és nemi identitású társadalmi csoportok jogegyelőségének biztosítása. Ha ezek az értékek a Fidesz számára még fontosak lennének, akkor végrehajtanák a javasolt módosításokat. Ez ugyanis a magyar emberek és nem az Európai Unió első számú érdeke – írta a szocialista politikus.

LMP: Orbán saját oligarchái érdekében harcol

Az LMP politikusai nem szavaztak az Országgyűlés azon határozati javaslatáról, amelyet a parlament a Tavares-jelentésre válaszul fogadott el. Schiffer András szerint az Országgyűlésnek nem dolga, hogy pártpolitikai nyilatkozatokat küldözgessen az Európai Parlamentnek (EP). Az LMP társelnöke úgy fogalmazott: a Tavares-jelentés nagyon pontosan írja le a magyar demokrácia állapotát, mert a kritika fókuszában az áll, hogy Magyarországon az elmúlt három évben olyan rendszer jött létre, ahol a többségi uralomnak nincsen korlátja. Amikor Magyarország belépett az Európai Unióba, akkor elfogadta, hogy egy értékközösség része lesz, ezért amikor az alkotmányosságot „beszántja” a parlamenti többség, akkor teljes joggal lehet napirendre tűzni egy ilyen kérdést az EP-ben – fejtette ki.

A Fidesz egy „ügyes kommunikációs trükkel” azt állítja, hogy a rezsicsökkentésért harcol az EU-ban – folytatta Schiffer András, aki szerint lehet, hogy Orbán Viktor szabadságharcot folytat a multicégek ellen, de ezt nem az emberek, hanem saját oligarchái érdekében teszi. Meszerics Tamás, az LMP a sajtótájékoztatón szintén részt vevő külpolitikai szakszóvivője azt mondta, Magyarország rosszabb helyzetbe kerül azáltal, hogy a parlament az ilyen és hasonló politikai deklarációkkal próbálja elfedni azt a tényt, hogy lenne miről beszélni az ország alkotmányosságát illetően.

DK: Az elfogadott határozat a sértett Orbán Viktorról szól

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a Tavares-jelentésre válaszul elfogadott országgyűlési határozat nem az országról, az emberekről vagy az Európai Unióról, hanem a „saját magát mélységesen imádó és (...) saját magát megsértettnek érző Orbán Viktor miniszterelnökről” szól – jelentette ki pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Molnár Csaba DK-alelnök.

A határozatot az elmúlt három év „talán legsilányabb, legszánalmasabb politikai nyilatkozatának” nevező független képviselő megengedhetetlennek nevezte, hogy a miniszterelnök személyén esett sérelemért az Országgyűlés próbál meg revansot venni az Európai Parlamenten. A határozat szövegét idézve hamisnak tartja azt az állítást, hogy a Tavares-jelentés üzleti érdekekről és a rezsicsökkentésről szól. Hazugságnak nevezte, hogy az európai baloldal támadta volna meg Magyarországot, és valótlannak, hogy az EP túllépte a hatáskörét.

Együtt 2014: Szégyenpadra kerültünk Orbán Viktor miatt

Az Együtt 2014 még a Tavares-jelentés elfogadásakor azt közölte: a Rui Tavares nevével fémjelzett jelentés elfogadásával az Európai Parlament olyan mélységű és részletességű bírálatot fogalmazott meg a magyar kormánnyal szemben, melyre még nem volt példa a közösség történetében. Kimondták: Magyarország rendszerszinten távolodott el az EU alapértékeitől. Hazánk a szégyenpadra került, ezért pedig Orbán Viktor kormánya a felelős.

„Orbán Viktor már itthon is bebizonyította, hogy építeni nem, csak rombolni képes. Semmi sem drága neki saját hatalmának megtartása érdekében. Nem tiszteli a magántulajdont, nem tiszteli a magyar embereket, és nem tiszteli az európai normákat sem. Ugyanezt most az EP is kimondta róla. Szégyenünk tehát Orbán lelkén szárad, de az ítélet is róla szól. Hiába hazudja Orbán Viktor Brüsszelben, hogy értünk folytat szabadságharcot. A valóság ezzel szemben az, hogy nem minket akar megvédeni, hanem a saját hatalmát, hogy annak révén trafikot, földet, állami megbízást adjon kegyenceinek és vazallusainak. A magyar választókat becsapták, a Fidesz saját választóit is átverte. Orbán Viktor politikája, amellyel az EU-ból való kilépés felé tereli Magyarországot, egy minden eddiginél súlyosabb válság felé vezeti a magyar polgárokat. AZ EU ma még nem fogadott el szankciókat Orbán Viktor kormánya ellen, de ha nem változtat poltikáján, ez is bekövetkezhet. Ennek az árát pedig mi, magyarok fizetjük majd meg” – állapítják meg.

Rogán csodálkozik

A Fidesz szerint a magyar Országgyűlés méltó választ adott az Európai Parlamentnek (EP) a Tavares-jelentésre a Magyarországot megillető egyenlő elbánásról szóló, pénteken elfogadott határozattal. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a parlamenti szavazás után tartott sajtótájékoztatón elmondta, az Országgyűlés megvédte Magyarország szuverenitását és a nagyvállalati érdekekkel szemben a rezsicsökkentést is, amikor 269 igen és hat nem szavazattal elfogadta a határozatot.

A kormánypárti politikus azt mondta, csodálkozik az MSZP-s képviselőkön, mivel „nem éreztek elég bátorságot magukban ahhoz, hogy részt vegyenek a döntéshozatalban”, és a magyar választók előtt világossá tegyék a véleményüket. Hozzátette: a szocialisták nem voltak bent a döntéskor az ülésteremben, és csak a szavazás befejezése után mentek vissza. Az EP-ben a magyar szocialista képviselők is megszavazták a Tavares-jelentést – tette hozzá. Kifejtette: az EP azzal, hogy olyan döntést hozott Magyarországról, amihez nem volt joga, megsértette az ország szuverenitását. Ezt egyetlenegy európai uniós tagállam sem engedheti meg, ezért a magyar Országgyűlésnek erre válaszolnia kellett – fogalmazott.

A frakcióvezető szerint az EP-döntés mögött egyértelműen gazdasági érdekek húzódnak meg. A nagyvállalatok a rezsicsökkentés visszavonása érdekében gyakorolnak az EP-n keresztül nyomást a magyar kormányra, Magyarországra – értékelte. Kijelentette: az országgyűlési határozat visszautasítja ezt, és felhívja a kormányt arra, hogy a lobbiérdekek ellenére tartson ki a rezsicsökkentés mellett.