Hűtlen kezelés kísérlete miatt tesz feljelentést az Együtt-PM

Hűtlen kezelés kísérlete miatt, ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz az Együtt-PM egy rendelkezés miatt, amely alapján az államnak fizetnie kell a dohányboltosoknak, ha körzetükben új koncessziót osztanak ki. Az ellenzéki szövetség lépéséről Juhász Péter, a szervezet társelnöke számolt be újságíróknak szombaton Budapesten.

2013. augusztus 24., 14:47

A politikus hangsúlyozta, a trafikkoncessziókkal a Fidesz „saját hűbéreseit” igyekszik kiszolgálni. Ennek részét képezi az a kitétel, amely szerint ha a jövő évi választásokon nem a Fidesz nyer, és az új kormány szeretné visszaadni a trafikjogot azoknak, akik korábban hosszú ideje űzték ezt a tevékenységet, akkor az államnak négymillió forintot kellene fizetnie az adott körzetben található dohányboltok üzemeltetőinek – fejtette ki a szövetség társelnöke. Juhász Péter szerint mindez összességében több mint húszmilliárd forintos kárt okozna az országnak.

Az

Hvg.hu arról számolt be, az államnak milliárdokat kellene kifizetnie a trafiknyerteseknek, ha a következő 20 évben bárki is liberalizálná a dohánypiacot. A kormány ugyanis komoly kártérítést biztosít nekik a megkötött koncessziós szerződésekben. A kitételek alapján a kormány igyekezett minél inkább megóvni a kiválasztott trafiknyerteseket a jövendő kormányoktól.

A szerződések 34. pontja szerint az államnak kártérítést kell fizetnie, ha a koncessziós szerződést úgy szünteti meg, hogy ez például nem a trafikos kihágásának következménye, vagy további trafikosokat enged a piacra. A szerződés szerint az állami kártérítés akkor is jár majd, ha egy kormány a következő 20 évben úgy dönt, megszünteti a dohány-kiskereskedelem koncessziókötelességét.

A trafiknyerteseknek jelenleg éves koncessziós díjat kell fizetniük annak a településnek a lakosságszáma alapján, ahol a dohányboltjukat üzemeltetik: kétezer fős településig 100 ezer forint, tízezer fős településig 160 ezer forint, tízezer fő feletti településen 200 ezer, míg Budapesten és a megyeszékhelyeken 240 ezer forint a koncessziós díj.

Ennek alapján, ha egy következő kormány a 2014-es választások után belenyúlna a trafiktörvénybe, 1,9–4,6 millió forint kártérítést kellene kifizetnie trafikonként. A legtöbbet a fővárosi és a megyeszékhelyen működő trafikosok kárpótlásán veszítene az állam, ugyanis jóval több mint ezer dohányboltnak kellene kifizetni a legmagasabb összeget. Abból kiindulva, hogy július 1-jén közel 5300 nemzeti dohánybolt kezdte meg működését, az összes trafiknyertes kárpótlásának végösszege valamivel több mint 15 milliárd forint lenne.