Hülyét csinált magából a magyar kormány

A migránsellenes hangulat fokozására készült kormányzati honlap szerint azokban az európai nagyvárosokban, ahol nagy számban élnek bevándorlók, több mint kilencszáz úgynevezett „no-go” zóna van, amit a hatóságok nem képesek ellenőrzésük alatt tartani. Mint kiderült, ezeket a számokat főleg blogokból és összeesküvés-elméleteket közlő oldalakról ollózták össze.

2016. március 31., 18:05

A

honlaponaz olvasható: „A »no-go« zónáknak nevezett területek olyan városrészek, amelyeket a hatóságok nem vagy nehezen képesek ellenőrzésük alatt tartani. Ezekben a befogadó társadalom írott vagy íratlan normái alig érvényesülnek. Azokban az európai városokban, mint például Párizs, London, Stockholm vagy Berlin, ahol nagy számban élnek bevándorlók, több mint kilencszáz ilyen »no-go« zóna létezik.”

A The Guardian nevű brit lap rákérdezett, hogy a magyar kormány honnan veszi ezeket az adatokat. Amikor Kovács Zoltán kormányszóvivőt a London környéki zónákról faggatták, csak annyit válaszolt a The Guardiannak: „Minden nyilvánosan hozzáférhető adatokon és forrásokon alapul.”

A kormány válaszképpen főleg blogokra és összeesküvés-elméleteket közlő site-okra hivatkozott. A 444.hu is kikérte a forrásokat a Külügyminisztériumtól.

Berlinben a Neukölln nevű menő hipszternegyed egyes részeit minősítette a magyar kormány no-go zónának egy olyan PR-cikkre hivatkozva, amely ami éppen az ellenkezőjéről szól: arról, hogy a korábban problémás negyed megváltozott, és hogy most már érdemes Neuköllnbe látogatni.

A „több mint kilencszáz” no-go zónából a kormány szerint 751 Franciaországban van. Linket is küldtek a honlapról, amin egy 1996-os lista tekinthető meg, amin 751 „érzékeny városi zóna” van felsorolva. No-go zónákról viszont szó nincs. Az 1996-os lista éppen azokat a területeket szedte össze, amelyek a városfejlesztés és integrációs politika szempontjából prioritást élveztek (húsz éve). Daniel Pipes nevű akadémikusra hivatkoztak, aki ugyan használta ezt a kifejezést, de később elismerte, hogy hibázott, amikor a francia „zones urbaines sensibles” kifejezést ilyen szerencsétlen módon fordította le angolra.

Svédország állítólagos 55 no-go zónáját a magyar kormány egy Svédországban élő amerikai állampolgár által készített blog alapján vizionálta. A SwedenReport.org egy 2014-es bejegyzését küldte bizonyítékként a magyar minisztérium, ami amúgy rögtön egy javítással indít, hogy az a rendőrségi jelentés, amire a cikkben hivatkoznak, sosem tartalmazta a no-go zóna kifejezést, csak a svéd médiában így számoltak be róla, ezért ő is így adta tovább.

A 444.hu a Külügyminisztériumot is megkérdezte az állítólagos no-go zónákról. Kiderült: hivatalos nyoma sehol nincs ezeknek a zónáknak és egyetlen EU-tagállam sem említ ilyeneket, ezért a konzuli szolgálatok honlapjára nem lehet feltenni őket. A válaszból az is kiderül, hogy ezek nem számítanak kockázatos területnek utazás szempontjából.