Hosszú özvegység vár a nőkre
A magyar háztartások negyven százalékában élnek idős emberek, a nyugdíjasok száma megközelíti a hárommilliót. A nőkre hosszú özvegység, magány, érzelmi és egzisztenciális kiszolgáltatottság vár idős korukban, többségüknek súlyos gondot jelent még az egyszemélyes háztartásuk fenntartása is, a létfontosságú gyógyszerek beszerzéséről nem is beszélve – ismertette Lévai Katalin a napokban alakult párt, a Lendülettel Magyarországért megállapításait.
Az egykori esélyegyenlőségért felelős tárca nélküli miniszter közreműködésével létrejött párt számos kutatást és hosszú évek szakmai tapasztalatait is összegezve felháborítónak tartja – egyebek között –, hogy az állami intézmények nem közvetítik a nemzedékek közötti szolidaritást, legfeljebb szolidaritást pótló intézményeket hoznak létre, amelyek jól-rosszul működnek. Lévai elrettentő példaként említi a szülőtartási kötelezettséget, hiszen a felülről a társadalomra kényszerített összetartozás és megkövetelt együttműködés soha nem működik jól.
Fotó: Kovalovszky Dániel
A szakértők komoly problémának tartják az idősekkel szembeni diszkriminációt, az előítéleteket, a kirekesztést, a hátrányos megkülönböztetést, és segíteni akarnak abban, hogy az idősek aktív, önálló, önmagukról gondoskodó társadalmi csoportként létezzenek, és ekként is jelenjenek meg a közgondolkodásban. A nők helyzetéről végzett kutatásokra alapozva Lévai Katalin határozottan állítja, hogy ők a családok és a társadalom rejtett munkaerői, s az idős női generáció ma is több ingyen- és háztartási munkát végez, mint a férfiak.
A férfiak és a nők közötti átlagosan 15 százalékos, statisztikailag is kimutatott bérkülönbség felháborító – véli Földényi György pártelnök. Legalább ennyire elfogadhatatlan a kereseti különbségből adódó következmény is: a nők nyugdíja tíz százalékkal alacsonyabb, mint a férfiaké, és kevesebb a megtakarításuk is. A gyerekszülés és a gyereknevelés miatt a nőkre jellemző töredezett karrierutak, valamint a rosszul fizetett „női szakmákban” – pedagógus, ápolónő, szociális segítő stb. – eltöltött hosszú évek következménye, hogy idős korukra a férfiaknál jóval kiszolgáltatottabbak lesznek.
Tények, adatok
- A családok 40 százalékában élnek 65 évnél idősebb emberek.
- Az egyszemélyes idős háztartások száma csaknem egy millió.
- A 80 évnél idősebbek aránya minden más korcsoportnál gyorsabban nő.
- A 65 éven felüliek 38 százaléka férfi, 62 százaléka nő.
- A 65 évnél idősebbek 35 százaléka krónikusan beteg.
- 2017-ben 2 606 759 nyugdíjas kap havi ellátást.
- 2017-ben az öregségi nyugdíjasok átlag járadéka személyenként 124 278 forint volt.
- 2017 januárban a férfiak átlagnyugdíja 134 338, míg a nőké 123 725 forint volt.
- Az öregségi nyugdíjban részesülők 32 százaléka nem éri el a 88 ezer forintos létminimum szintjét.
- A 65 év felettiek 13 százaléka önellátásában korlátozott.
- Az idősek két százaléka él szociális intézményekben.