Hogy mi van?

2015. május 22., 12:56

Bolgár György sorozata

Azt állítja Orbán Viktor
miniszterelnök (az Európai Parlament vitája után tartott sajtóértekezletén), hogy ha Magyarország újra saját maga dönthetné el, hogyan szabályozza a bevándorlást, a probléma megszűnne. 2012-ben ugyanis az EU tiltotta meg Magyarországnak azok őrizetbe vételét, akik illegálisan lépték át a határt, de menekültnek mondták magukat.

Ezzel szemben a tény az,
hogy az unió nem tiltotta meg az őrizetbe vételt, csak a szigorú idegenrendészeti őrizet helyett más rendszer bevezetését sürgette. Ez lett a menedékkérőkre szabott úgynevezett menekültügyi őrizet, amelynek maximális ideje rövidebb az idegenrendészetinél, a körülmények pedig valamivel jobbak, bár az ombudsman vizsgálata szerint még így is gyakran embertelenek és megalázóak. De ha van irgalom a szívünkben, ahogy azt a miniszterelnök gyakorta mondja, akkor még ez is több, mint amit megérdemelnek?

Azt állítja a kormányfő
(ugyanott), hogy az Európai Bizottság javaslata a bevándorlásról „abszurd, közel ahhoz, amit őrültségnek nevezhetünk. Meggyőződésem, hogy veszélyes hozzáállás, ha azt mondjuk, hogy nincs itt semmi probléma, tárjuk szélesre a kapukat, és jöjjön, aki akar.”

Ezzel szemben a tény az,
hogy az Európai Bizottság éppen ellenkezőleg, azt hangsúlyozza, hogy a probléma egyre súlyosabb, és nemhogy nem tárja szélesebbre a kapukat, hanem igyekszik minél inkább becsukni mindegyiket. A menekültek szétosztásának terve a tagállamok között ezért csakis azokra a bevándorlókra vonatkozik, akik nemzetközi menedékre jogosultak, és közülük is csupán évente húszezret (mert egyébként ennél jóval többen vannak) telepítenének le átmeneti időre és meghatározott szabályok szerint a tagországokban. Emellett a legális (ha úgy tetszik, gazdasági vagy megélhetési) bevándorlás engedélyezése továbbra is a tagállamok hatáskörében marad, vagyis ha Magyarország nem kér belőlük, senki nem fogja őket ránk kényszeríteni. Nekünk mindössze évente háromszáz olyan menekültet kellene befogadnunk, akinek az élete forgott veszélyben. Abszurd. Szinte őrültség. Mármint az, ahogy erről egy felelős (?) magyar miniszterelnök beszél.

Azt is állítja a miniszterelnök
(szintén Strasbourgban), hogy a korábbi európai vitákhoz képest most több bírálat hangzott el a néppárti képviselők részéről is, aminek szerinte egyebek közt az az oka, hogy a bevándorlással kapcsolatos nemzeti konzultáció kérdései nehezen adhatók vissza más nyelven „lényeghű” módon.

Ezzel szemben a tény az,
hogy minden visszaadható „lényeghű” módon, még a nyugati politikusok számára hihetetlen nemzeti konzultáció szövege is. Erre csak egy friss példa Krasznahorkai László nemzetközi Man Booker-díja, amit angolul olvasható regényeiért kapott meg. Pedig ő valamivel választékosabban fogalmaz, mint a Habony művek.

Azt állítja továbbá Orbán
(még mindig az Európai Parlamentben, Magyarország gazdasági sikereit ecsetelve), hogy 2010-ben még jóval 11% fölött volt a munkanélküliség, most pedig már 7 % alatt van, és miközben más országokban nő az államadósság, mi a 2010-es 85-ről 77% alá csökkentettük.

Ezzel szemben a tény az,
hogy az államadósság a GDP-hez viszonyítva 2010 júniusában nem 85% volt, hanem 83,7, a munkanélküliség 2010 második negyedévében, vagyis a választások idején nem állt jóval 11% fölött, hanem 11,1% volt, most pedig nem 7% alatt van, hanem 7,8. Vagyis a kormányfő egyetlen mondatban háromszor tévedett. A tudatlan idegeneknek (ott Strasbourgban) jó lesz ez is?

Azt állítja Deutsch Tamás
fideszes európai képviselő (a miniszterelnököt védve, Facebook-bejegyzésében), hogy „sem Magyarország, sem Európa nem volt multikulti, mert a multikulturalizmus egy alig néhány évtizedes találmány, és éppen napjainkban bukik meg látványosan.”

Ezzel szemben a tény az,
hogy Európa történelme folyamán mindig is sokféle volt etnikailag, szokásaiban és kultúrájában, vagyis multikulti, és ez a 19. század folyamán kialakuló nemzetállamokra is igaz volt. De ha csupán Magyarország történetének legutóbbi hetven évét vesszük, akkor ebből a magyar országból deportáltak 440 ezer zsidót Auschwitzba, ebből a magyar országból telepítettek ki 180 ezer svábot Nyugat-Németországba, és ebben a magyar országban él ma 7-800 ezer cigány, aki miatt (lásd az igazságügyi miniszter erről szóló minapi kijelentését) nem tudunk befogadni gazdasági okokból érkező menekülteket. Deutsch Tamás és Orbán Viktor éppen ezekben a napokban a multikulturalizmus tantárgyból bukik meg – látványosan.