Hiú ábrándok?

Heim Péter, a Fidesz-birodalom részeként működő Századvég Zrt. elnöke a Heti Válasznak adott interjújában több meglepő kijelentést tett. Egyebek mellett azt, hogy a „rezsicsökkentéssel elmentünk a falig”. Meg azt: „Ha a Fidesz fenn fogja tartani a harcias retorikáját, az káros az országra nézve, mert félelmet kelt és elriasztja a befektetőket.” És ezt: a budapesti választási eredményekből a Fidesznek le kell vonnia a tanulságokat, és „a fővárosi értelmiséggel ki kell egyeznie”. Heim Péter újabb interjút nem adott, így véleményéről más szakértőket kérdezett LAMPÉ ÁGNES.

2014. május 6., 11:09

– Hadd hívjam fel a figyelmet a Fidesz önellentmondásos kommunikációjára, vegyük akár a 13. havi nyugdíjat, mondja Pápa Levente, az Együtt – a Korszakváltók Pártja gazdaságpolitikusa, az OTP egykori devizastratégája arra reagálva, hogy a Századvéget vezető Heim Péter szerint Bajnai Gordon nagy erénye, hogy volt mersze 2009-ben eltörölni a pluszjuttatást. – A narancsosok egyszer az ország eladósításával vádolják a baloldali kormányokat, mert bevezették a 13. havi nyugdíjat, máskor meg azzal, hogy a szocialisták kifosztották az embereket, mert eltörölték. Most akkor a Fidesz szerint a 13. havi nyugdíj jó vagy rossz? Orbán 2010 szeptemberében Németországban Angela Merkel és diplomaták előtt dicsérte a Bajnai-féle konszolidációt, miközben az utca emberének szidta.

Pápa Levente véleménye szerint Heim megnyilvánulása viszont azt jelzi, hogy a Fidesz értelmiségi holdudvarában sem mindenkinek tetszik a mai unortodox gazdaságpolitika.

– Úgy tűnik, a Fidesz körül is vannak értelmes szakemberek, akik nemcsak átlátnak a szitán, de önálló véleményt is mernek megfogalmazni. Ez mindenképpen jó hír, hiszen segíthet a párbeszéd, az értelmes gondolkodás újraindításában. Végre tényleg szakmai konzultációk után kéne fontos szakpolitikai döntéseket meghozni, és pártállástól függetlenül meghallgatni a hozzáértőket! Attól félek viszont, hogy ez kisebbségi vélemény csupán a Fidesz körein belül, és semmilyen hatása nem lesz a tényleges gazdaságpolitikai döntésekre.

Pogátsa Zoltán közgazdász úgy véli, Heim abszolút autonóm személyiség, aki a sajátjaival szemben is mindig kritikus hangot ütött meg.

– Sosem éreztem, hogy a fideszes csapatkommunikáció részese, inkább azt: okos, kedves, jóindulatú ember. Hiszem, amit mond, őszintén gondolja. Ráadásul felettébb jómódú, így nincs igazodási kényszere.

Akárhogy is, a folyamatosan milliárdos kormánymegrendeléseket szerző Századvég elnöke a fideszes retorikával szögesen ellentmondó állításokat tett. Különösen a választási győzelem kovásza, a rezsicsökkentés kritikája verhette ki a biztosítékot a pártban. Heim szerint ugyanis „elmentünk a falig”.

– Igaza van – véli Pápa Levente. – A további rezsicsökkentésbe belerokkannánk. Államosíthatjuk a közműcégeket, de a díjbevétel csökkenése miatt központi támogatással kell majd életben tartani őket, ami már el is kezdődött. És mi van, ha energiaár-robbanás lesz a világban? Mondjuk az ukrán válság, a szír helyzet vagy egy közel-keleti háború miatt? A magyar szabályozott árrendszer arra csak brutális áremeléssel vagy a közműcégek eladósodásával tud reagálni. Más megoldás nincs. A hetvenes évek kommunista Magyarországában az olajválságok után azt mondták, a határnál megállítjuk az energiaár-emelést. Mi lett belőle? Államcsőd. Rohantunk is 1982-ben az IMF-hez.

Felfelé a hullámban

Heim azt is állította, hogy hazánk jó makrogazdasági mutatói „nem kizárólag az unortodox gazdaságpolitikának köszönhetőek”. Pápa Levente ebben is egyetért vele.

– A gazdasági növekedés folyamatosan hullámzik, ez a természete. Kár, hogy most nulla, és nem mondjuk háromszázalékos növekedés körül hullámzunk. A mostani jó eredmény csak annyi, hogy épp a felfelé menő ágban vagyunk a hullámban. A pillanatnyi, átmeneti növekedés három oka az MNB növekedési hitelprogramja, a rezsicsökkentés átmeneti hatása, valamint a tavaly lezárult uniós ciklus végén befolyt rengeteg EU-s pénz. Utóbbiból sajnos nem termelőkapacitás épült, hanem stadionok és presztízsberuházások. Az idei várható jó eredménytől függetlenül hosszú távú növekedési képességünk még mindig a legalacsonyabb a régióban.

Heim ütős megállapítása az is, hogy a harcias Fidesz-retorika elriasztja a befektetőket.

– Ez tény – összegez Pápa.

Pogátsa viszont azt mondja, a nagyvállalatok és a multik megadóztatása gazdaságpolitikai meggyőződésből fakad, és nem kommunikációs stratégia.

– Orbán szokta mondani, hogy a gigászok korábban már rengeteg költségvetési támogatást kaptak, és ebben teljesen igaza van. ÁSZ-jelentés is igazolja, hogy több kedvezményben részesültek, mint amennyi társasági és iparűzési adót befizettek, miközben rengeteg profitot vittek ki. Ráadásul a különadó egyetlen szektort, egyetlen iparágat sem döntött be, ahogy a bankadó sem teszi tönkre a bankrendszert, és a tőke sem menekül az országból. Mi több, a kormány valószínűleg kedvező különszerződéseket köt a számára fontos multikkal, és Szaúd-Arábiáig árulja az olcsó magyar munkaerőt. A szűkebb nyilvánosság előtt jóval befektetőbarátabb a retorika, mint amit a széles közvélemény előtt képvisel a kormány. Ha nagyvállalati befektető lennék, nem a választóknak szóló mondatokra figyelnék, hanem a szerződésekre és a támogatásokra.

Viszik a pénzt

Illusztrálandó a harcias retorikát, idézzük ide Pelczné Gáll Ildikó Fidesz-alelnök és EP-listavezető minapi kijelentéseit: „A nemzeti lista minden képviselő-jelöltje azért fog küzdeni, hogy a magyar érdekek érvényesülni tudjanak, és hogy ezzel együtt minden olyan szélsőséges eszmét vagy megnyilvánulást kezelni lehessen, ami árt hazánknak... Egyértelmű, hogy továbbra is küzdeni fogunk a kettős mérce ellen és mindazokkal szemben, akik visszaélnek hatalmukkal az Európai Unióban. Nem fogjuk tudni elfogadni azt sem, ha egyesek azt gondolják majd, hogy magyar polgárokként másodrendű európai polgárok lennénk.”

Mindez azért kívánkozik ide, mert Heim azt is állítja, hogy – látva a választás budapesti eredményeit – „ki kell egyezni a fővárosi értelmiséggel”.

– Azért mondja, mert ez a meggyőződése – véli Pogátsa. – Neoliberális, de nem szélsőségesen, az oktatásra ő is a jelenleginél sokkal többet költene. Sok jó meglátása van, de túl konzervatívan nyúlna hozzá a költségvetéshez. Ő sem lát esélyt arra, hogy nekimenjen a legkínosabb problémáknak, az offshore-nak, a korrupciónak és az állam pazarló működésének, pedig ezek viszik igazán a pénzt. A paradigmán belül változtatgatna, igaz, relatíve progresszív alapállásból.

Pápa viszont a várva várt, háborús hangulat utáni békülékenyebb felütés reményét hallja ki Heim szavaiból, de ezt illúziónak véli.

– Azzal, hogy Heim Péter tesz pár szimpatikus kijelentést, megint elhisszük, hogy lesz konszolidáció. Pedig nem lesz. A Fidesz politikája erre nem alkalmas, fundamentális okokból. Különben elveszítenék a hatalmukat. Békeidőben ugyanis az emberek megnézik a pénztárcájukat: mennyi van benne. És idegesek lennének, hirtelen kijózanodnának. Az ilyen kijelentések csupán arra jók, hogy hiú ábrándokat kergessünk. Megy a húzd meg-ereszd meg játék, aminek nem szabad bedőlni.