Helsinki Bizottság: Legalább 72 ezer jogsértő intézkedést követett el a magyar rendőrség a menekültekkel szemben

A strasbourgi emberi jogi bíróság kimondta, a magyar hatóságok megsértették a kollektív kiutasítás tilalmát.

2021. július 8., 22:11

Szerző:

Az Emberi Jogok Európai Bírósága csütörtökön a Magyar Helsinki Bizottság által képviselt ügyben meghozott ítéletével először döntött arról, hogy az öt éve életbe lépett hazai szabályozás alapján mindenféle eljárás, azonosítás, dokumentáció nélkül Szerbiába történő visszakényszerítés a kollektív kiutasítás tilalmába ütközik – közölte a jogvédő szervezet.

Ügyfelük története nem egyedi: csaknem 72 ezer visszakényszerítést hajtott végre saját állítása szerint a magyar rendőrség – azaz legkevesebb ennyi jogsértő intézkedést követett el. 

Pakisztáni ügyfelüket öt évvel ezelőtt Szerbiába kényszerítették vissza, miután az menedékkérelmet akart benyújtani. A rendőrség menedékkérelmét nem regisztrálta, hanem beültették egy furgonba és elvitték a határkerítéshez, ahol átparancsolták Szerbiába. A jogvédő szervezet állítása szerint a jogsértéssel szemben semmilyen ellenállást nem tanúsító ügyfelüket ezek után nagyon súlyosan bántalmazták is. 

A szervezet azt kérte a strasbourgi bíróságtól, hogy állapítsa meg, azzal, hogy mindenféle eljárás nélkül embereket automatikusan Szerbiába kényszerítenek a magyar hatóságok, Magyarország megsérti-e a kollektív kiutasítás tilalmát. Ahogy a közleményben olvasható, a kollektív kiutasítás mindenféle egyéniesített eljárás, megtámadható döntés nélküli kitoloncolást jelent.

„A mai döntés ugyanakkor nem csak Khurram Shahzad számára jelentős, hiszen hozzá hasonlóan a mai napig menedékkérők tömegeit pakolják át a határkerítésen önkényesen nap mint nap a magyar hatóságok. Nekik is reményt ad sorstársuk kitartása”

– nyilatkozta Pohárnok Barbara, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, Khurram Shahzad jogi képviselője.

(Kiemelt kép: A kibővített tompai tranzitzóna 2017. április 6-án. Ujvári Sándor / MTI Fotó)