Hát persze, hogy a fideszesek nem szavazták meg a törökországi folyamatok elítélését

Az Európai Parlament eheti plenáris ülésén – szemben saját néppárti frakciójukkal –a Fidesz EP-képviselői nem szavazták meg a törökországi, antidemokratikus folyamatok elítélését, és a Törökországgal folytatott uniós csatlakozási tárgyalások felfüggesztését – hívta fel a figyelmet nyílt levelében Ujhelyi István szocialista EP-képviselő.

2016. november 27., 19:37

Ujhelyi szerint a Fidesz ezzel nem Európa és az európai értékek, hanem a súlyos és vállalhatatlan lépéseket végrehajtó, az Uniót visszatérően zsaroló török állami vezetés oldalára állt.

MTI/EPA MTI/EPA

A szocialista politikus emlékeztetett rá, hogy Törökországban az elmúlt időszakban súlyos, a nyugati demokráciákban elképzelhetetlen folyamatok zajlanak: homályos indoklással kormánykritikus újságírókat tartóztatnak le, ellenzéki, világi médiumokat zárnak be vagy hallgattatnak el, bírókat, tanárokat és ellenzéki politikusokat félemlítenek meg.

Az ezeket a folyamatokat elítélő szavazásnál a Fidesz jelenlévő EP-képviselői (Erdős Norbert és Tőkés László kivételével) mindannyian tartózkodtak; a voksolásokat rendszerint levezénylő Szájer József pedig nem nyomott gombot – írta Ujhelyi.

Orbán Viktor nemrég az „évtized egyik legkiemelkedőbb politikai vezetőjének" nevezte Recep Tayyip Erdoğan államfőt, vízválasztó tusványosi beszédében pedig már „nemzetközi sztárként" írta le és követendő példaként állította a törökországi, illiberális rezsimet.

Erdoğan a héten elfogadott határozat kapcsán megfenyegette az Európai Uniót, hogy megnyitja a határokat, és „átengedi" a Törökországban várakozó menekülttömeget. A török vezetés az EU helyett pedig inkább már az orosz szövetségi rendszert választaná.

Az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén szólított fel Törökország európai uniós csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztésére. A strasbourgi ülésen 479 igen szavazattal, 37 ellenében, 107 tartózkodás mellett fogadták el a hatpárti indítványt, amelynek benyújtói között ott volt az uniós parlament négy legnagyobb képviselőcsoportja, a néppárti, a szociáldemokrata, a liberális és az Európai Konzervatívok és Reformerek nevű frakció.

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.