Ha senki sem segít, az állam vásárol

A lakáshitelek körül még mindig nem csillapodnak a kedélyek, hiszen jelenleg is 32 ezer család van, akiknek 90 napon túli tartozása van. Bár több rendelkezés született – így áthidaló kölcsönökre, kamattámogatásra éppúgy van lehetőség, mint állami garanciavállalásra – az MSZP frakcióban újabb elgondolás született. Török Zsolt szocialista képviselő azt mondja, azért megvárják, hogy mit lépnek az önkormányzatok.

2009. szeptember 12., 09:33

A Fidesz szerint önök megint elkéstek az ötleteikkel, míg mások szerint türelmetlenek, mert egyelőre nem tudni, hogy az önkormányzatok mit lépnek.

Egyik sem igaz. Sajnos vagy hál isten, sok lakást nem árvereztek az utóbbi hónapokban. S bár nem vagyok barátja a bankoknak, el kell ismerni, hogy viszonylag korrekten jártak el. Tehát még nem késtünk le semmiről. Az persze igaz, hogy az önkormányzatok augusztus elseje óta vásárolhatnak lakást MFB segítséggel, ahol erre 60 milliárd forintos keret van. A kamat is nagyon kedvező, talán Európában a legjobb. Mi nem kapkodunk, megvárjuk, hogy mit lépnek az önkormányzatok, élnek-e ezzel a lehetőséggel, s csak utána állunk elő a javaslatunkkal, de addig is egyeztetünk a kormányzattal és a bankokkal. Bennünket az a szándék vezet, hogy egyetlen család sem veszítse el a fedelet a feje fölül. Ha az önkormányzat nem lép, segítsen az állam.

Hallottunk már olyan polgármesteri nyilatkozatokat, hogy ők nem foglalkoznak a lakásvásárlással.

Megtehetik, majd elnyerik méltó jutalmukat a választásokon. Viszont mindenki akkor jár jól, ha nem hagyjuk elveszni a lakást. Ha az MFB, vagy egyik cége megveszi a banktól a lakást, a bank sem veszít annyit, a volt tulajdonos pedig bért fizet a lakás után. És az sem biztos, hogy végleg elveszítette a lakását, mert elképzelhető olyan konstrukció is, hogy később újra tulajdonossá váljon. Mindenesetre nem akarjuk az adófizetőkkel kifizettetni a számlát.

Az állam képes lesz helytállni, ha túl sokan kerülnek ilyen helyzetbe?

Számoljunk, jelenleg 32 ezer család tartozik több, mint 3 hónapos részlettel. Ha mind bedől, akkor is csak 20-30 milliárd forintról van szó, tehát az MFB ezt képes fedezni. Ám miután működik az áthidaló kölcsön, a kamattámogatás és az állásukat elvesztők számára az állam a hitel összegének 70-80 százalékára garanciát ad, ez a helyzet aligha állhat elő. Természetesen tudunk olyan esetekről is, amikor nettó 80 ezer forintos fizetésre havi 50 ezer forintos hitelt vettek fel, ami most 70 ezer forint is lehet, ha deviza alapú. Ha valaki ilyen meggondolatlan volt, azon segíteni is nehéz.