Gyurcsány bohócot csinált a fideszesekből

Alkotmánysértő Gyurcsány Ferenc távolmaradása az elmúlt nyolc év jogsértéseit vizsgáló albizottság meghallgatásáról – így vélekedik a testület fideszes elnöke. Gyurcsány Ferenc nyílt levelében az Alkotmánybíróság egyik döntésére hivatkozva az ellenkezőjét állítja. Levelében azt írja: a rendbontók kapcsolatban álltak Orbán Viktorral is.

2010. szeptember 25., 20:04

Gulyás Gergely a

Klubrádió Megbeszéljük című műsorábanazt mondta: bár az alkotmány az önkéntes együttműködésben látja a bizottságok működésének alapját, a megjelenést kötelezővé teszi. Gyurcsány Ferenc korábban már közölte: nem megy el a meghallgatásra, mindössze egy levelet küldött a vizsgálóbizottságnak.

Azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi házelnök sem ment el a korábban szocialisták által létrehozott bizottság meghallgatására, azt mondta: bár nem tudja milyen ügyről van szó, az alkotmány egyértelműen kötelezővé teszi a megjelenést.

Gyurcsány: hál’ Istennek ilyen alkotmányos kötelezettség nincsen

A volt miniszterelnök levélben tájékoztatta a parlament elnökét, a fideszes Kövér Lászlót, hogy a meghívásnak nem tesz eleget. Az MSZP-s politikus kijelentette: az albizottság alkalmatlan feladatának teljesítésére.

Gyurcsány Ferenc szerint az albizottság tagjai közül többen sértettként, vagy sértettek jogi képviselőjeként, terrorcselekmény előkészületével és az alkotmányos rend elleni szervezkedéssel meggyanúsított személy védőjeként közvetlenül érintettek az albizottság tárgyát képező cselekményekben. A levélíró levonta a következtetést: az albizottság tehát összetétele miatt elfogult, így politikai értelemben nyilvánvalóan illegitim. Ráadásul a tagok többsége mögött álló pártok már sok évvel ezelőtt határozottan és egyértelműen minősítették a történteket. Az ítéletük tehát megvan. Mi okom lenne asszisztálni egy olyan ügyben, amelyben közvetlenül érintett - és ezért elfogult - politikusok utólag kívánnak vizsgálatot folytatni, és amelyben már kimondták a verdiktet?

"Szívem szerint azt mondanám, hogy semmi, de ez így nem feltétlenül igaz. Hiszen ha törvény, sőt az Alkotmány kötelezne erre, akkor bizony nem lenne választásom. Hiába gondolom ugyanis ripacskodó, illegitim politikai színjátéknak az egész albizottságosdit, törvényi kötelezettség esetén mennem kellene, mert nem szegülhetek szembe a joggal. De hál’ Istennek ilyen alkotmányos kötelezettség nincsen" - írta a volt miniszterelnök .

Gyurcsány Ferenc arra hívta fel Kövér László figyelmét: az Alkotmánybíróság szerint (50/2003. AB határozat) a parlamenti bizottságok alkotmányellenes helyzetben működnek, ezért annak megszüntetéséig az országgyűlési bizottságok vizsgálatainak „az érintett személyek önkéntes együttműködésén kell alapulniuk”.

"Ezt nem lehet félreérteni" - írta az MSZP-s politikus. "Ehhez képest az Ön frakciójába tartozó albizottsági elnök az albizottság előtt való megjelenés alkotmányos kötelezettségéről beszél. Így viszont kénytelen vagyok azt gondolni, hogy az albizottság elnökének purifikátori ambíciói meghaladják alkotmányos felkészültségét. A tisztességes vizsgálat megkövetelné, hogy az albizottság elnöke minimális feltételként legalább azt a joganyagot ismerje, amely az általa vezetett albizottság alapvető alkotmányos helyzetét érinti. Jelen esetben sajnos ez nincs így, ez viszont megkérdőjelezi a szóban forgó képviselő alkalmasságát az albizottság szakszerű vezetésére."

Gyurcsány Ferenc azt írta: mindezek erősen megrendítik a hitét abban, hogy ez az albizottság alkalmas-e azon kívül bármire is, hogy delegáló pártjaik régóta ismert, több lényeges pontban megalapozatlan, esetenként kifejezetten hamis politikai álláspontját visszhangozzák.

"Összességében tehát azt mondhatom, hogy nincs okom arra, hogy önkéntesen részt vegyek egy rosszindulatú, hazug politikai színjátékban."

Gulyás Gergely: Gyurcsány szánalmasan magyarázkodik

Gulyás Gergely, a 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló albizottság fideszes elnöke sajtótájékoztatón reagált arra, hogy a volt miniszterelnök levélben utasította el a megjelenést a testület előtt - írta a

Stop.

Gulyás Gergely leszögezte: az alaptörvény és a Gyurcsány Ferenc által hivatkozott alkotmánybírósági határozat is teljesen egyértelmű a tekintetben, hogy a parlamenti bizottságok előtti megjelenés alkotmányos kötelezettség.

Gyurcsány Ferenc levelében egy 2003-as alkotmánybírósági határozat indokolásának - az önkéntesség, illetve a kötelesség tekintetében dodonai megfogalmazású - részletére hivatkozott, mely szerint: az országgyűlési bizottságok vizsgálatainak a törvényi garanciák megalkotásáig az érintett személyek "önkéntes együttműködésén kell" alapulniuk.

(A hivatkozott alkotmánybírósági határozat egyébként 2004 végéig szabott határidőt a parlamentnek arra, hogy megalkossa a bizottságok működésének részletes szabályait.)

Idézte az alkotmányt

Gulyás Gergely a volt miniszterelnök felvetésével kapcsolatban a sajtótájékoztatón idézte az alkotmányt: "az országgyűlési bizottságok által kért adatokat mindenki köteles a rendelkezésükre bocsátani, illetőleg köteles előttük vallomást tenni."

Majd pedig a fideszes képviselő a Gyurcsány Ferenc által hivatkozott alkotmánybírósági határozat indoklásának azokat a részleteit ismertette, melyek azt támasztják alá, hogy alkotmányos érdek a parlamenti bizottságok hatékony működése és ennek érdekében az alkotmány rendelkezésén túl "további jogi garanciák szükségesek, amelyek konkretizálják az alkotmányban (...) szereplő normát, joghátrányt helyeznek kilátásba a norma jogellenes megszegőivel szemben, illetve garantálják a norma, valamint a szankció végrehajtását". A volt miniszterelnök azon kifogására, hogy az albizottság elfogult, Gulyás Gergely szintén az alkotmánybírósági határozat indoklásával válaszolt, mely szerint "a bizottsági tisztviselők és tagok pártatlanságáról (...) általában azért nem lehet szó, mert leginkább a választásokon a parlamentbe jutott pártok képviselői alkotják a parlamenti bizottságokat".

Arról pedig az albizottság nem tehet, hogy a szocialisták nem vesznek részt munkájában - fűzte hozzá a fideszes politikus.

Az albizottság összetételéből fakadó esetleges elfogultságokra vonatkozó újságírói kérdésre még annyit mondott Gulyás Gergely: ez a Fidesz és a KDNP vonatkozásában bizonyosan alaptalan, a többi parlamenti frakció döntéseibe pedig nem kívánnak beleszólni, és erre nincs is lehetőségük.