Gyöngyösi kármentés MSZP-módra – Hiesz György: Feltörlik velem a padlót, és még nekem legyen lelkifurdalásom?

Miközben a múlt héten az MSZP választmányi ülésén döntés született a szövetségi politikáról és a korábbi választásnál kevesebb befutó hellyel kecsegtető országos listáról, folytatódott a rituális önleépítés is: a pártnak sikerült megszabadulnia egy ígéretesnek tartott választókerülettől (Heves megye 2-es), egyúttal Gyöngyös polgármesterétől, a párt alapító tagjától, Hiesz Györgytől. Hiesz könnyeivel küszködve jelentette be, harminc év után kilép a pártból, miután a vezetés arra ösztönözte, hogy „engedje maga elé” a liberális Fodor Gábort. Az alapszervezetet Fodor miatt már-már az önfeloszlatás fenyegette, amikor színre lépett Molnár Gyula. A pártelnök sandasággal vádolta a polgármestert, aki szerinte így akart megszabadulni a képviselőjelöltségtől s az egyre terhesebbé váló MSZP-től. A pártvezetés végül visszavonta a frontvonalból Fodor Gábort, sőt lehagyták a biztos parlamenti bejutók listájáról is. Ebben az állapotban kerestük fel a baloldal, a Fidesz és a Jobbik szoros küzdelméről ismert Gyöngyöst.

2018. február 16., 07:56

Szerző:

– Csapásokat adunk és csapásokat kapunk. A helyzet fokozódik – kommentálja Virág elvtárs után szabadon a történetet az MSZP gyöngyösi veteránja. Egyelőre inkább kapnak, mint adnak. Gyöngyös önkormányzatának maradt hat szocialista testületi tagja (hat jobbikossal, három fideszessel szemben), de már nincs és egy darabig nem is lesz MSZP-s polgármestere. Nem mintha a kilépéssel minden felborult volna. Hiesznek továbbra is baloldalon dobog a szíve. Talán mégis jelenthet valamit, hogy a pártból való kilépését könnyek között jelentette be. Hiesz ama kevesek egyike, akik még Nyers Rezső szocialista pártjába léptek be. A maiak viszont számítónak, helyezkedőnek, sumákolónak bélyegezték, aki a könnyes akciót is már jó ideje eltervezte, a jelöltséget félszívvel csinálta, ráadásul Botka embere.

Hiesz a parlamentben nem számított volna új fiúnak. Végigbrusztolta a Horn-érát, belekóstolt az ellenzéki létbe, aztán hazament, hogy 2002-től nyolc évig Gyöngyös polgármestere legyen. Négy évet kihagyott, majd 2014-ben városvezetőként tért vissza. Hiesz akkor tudott győzni, amikor baloldali polgármester nagyobb városban csak elvétve nyert.

Fotó: Bazánth Ivola

– Nem akarta már a képviselőséget a Gyuri. Nem karmolt igazán utána – méltatlankodik Nyakó István szóvivő, Molnár Gyula magyar hangja. A történetben mindkét fél (Hiesz és az elnök emberei) minimum árulással gyanúsítja a másikat.

– Végül abban maradtunk – folytatja Nyakó –, hogy a visszalépés hírét Gyöngyösön fogja bejelenteni, Fodor Gábor indítását pedig mi. De hogy kilép a pártból, az egészet a nyakunkba varrja, arról nem volt szó. Ezt a szálat még fel kell fejteni – mondja Nyakó.

A szóvivőt azért kerestük, mert Gyula (Molnár) akcióba lépett, Gyöngyösre robogott, hogy letörje a lázadást. Az alapszabály szellemében a jelölés a helyi szervezetek feladata. Ha nem tudnak dűlőre jutni, az elnökségnek kell ejtőernyőst küldenie. (Gyöngyösön szóba került ez is.) Fodor örökbefogadásának híre a tagság körében múlt hétfőn kezdett terjedni. Izzottak a telefonvonalak.

Fodor sokkal többet kapott Gyöngyöstől – háborogtak a mezei párttagok –, mint amennyit valaha adott. Tudjuk, hogy innen indult, de mi köze a mai Fodornak a mai Gyöngyöshöz? A 24.hu-nak valaki úgy nyilatkozott: ha az MSZP Fodort indítja, nemhogy nem szórólapozik, de „a két kezével szaggatja le a plakátjait”. A gyöngyösi terv még csak kidolgozás alatt állt, de gyakorlatilag azonnal elbukott. A felháborodás hullámai múlt kedden a csoportos kilépésig tornyosultak. Molnár Gyula elnök azért indult a városba, hogy az asztalra csapjon.

A sors iróniája, hogy Hiesz György és Fodor Gábor már sokadszor futnak össze. 1994-ben Fodor nyert Hiesz ellen, a második fordulóban. 1998-ban Hiesznek kellett volna visszalépnie a harmadik helyen tanyázó Fodor javára. Ezt egy hajdani vezető Hiesznek külön megtelefonálta. Egyik sem lépett vissza, így futott be nevető harmadikként a fideszes Mánya Kristóf háromszáz szavazattal.

– Rég volt, nincs harag bennem – mondja a polgármester békülékenyen. – Különben sem voltunk mi rosszban.

Ettől függetlenül a szocik kicsit unják, hogy hiába múlnak az évtizedek, minduntalan Fodor jön velük szembe. A liberálisok egykori szőke hercege ötvenöt lett, Hiesz túl van a hatvanon. A mostani zárókép metaforikus: Fodor mandátumot remélve kéredzkedik a szoci listára, de legalább egy választókerületet szeretne.

Nem ingyen teszi. Erről a 24.hu által megkérdezett szocialista zuhanyhíradósok többet tudnak, szerintük Fodor támogatói választási pénzzel és ötletekkel segítenék az MSZP-kampányt. A választmánynak azonban, ha már helyet kell áldozni a várhatóan minden idők legkisebb frakciójából, szimpatikusabb lenne a fiatal Bősz Anett.

– Én ilyen üzletekről földhözragadt vidéki polgármesterként nem tudok – mondja Hiesz György. – Gyöngyösnek ehhez semmi köze. Azt meg föl sem tudom fogni, mit hozhat nekünk szavazatban Fodor Gábor.

A szocik ugyanis minden letörtség ellenére Gyöngyösön sosem esélytelenek. Sokan mondják, mit akar itt Vona Gáborral szemben egy derék polgármester. De Gyöngyös kisváros, ha esélyeket mér valaki, a családias légkörben megosztja a többiekkel is. Márpedig a számok azt mutatják, hogy bár a fideszes Horváth László a múlt héten vezetett Hiesz előtt (azóta történt egy s más), Vona jócskán lemarad az MSZP mögött. A Fidesz helyzete speciális. A választókerület vezetője, Horváth László 2014-ben csak a földrajzi átműtés miatt nyerhetett mandátumot. A Heves 2-est egy kicsit „megnyújtották” Pétervására felé. Azon a szegény vidéken Horváth a király, fejlesztési pénzeket is szerez oda. A harmincezres Gyöngyös a lakótelepeivel klasszikus szoci rozsdaövezet.

Hiesz György: Ha valaki szól egy jó szót…
Fotó: Bazánth Ivola

– Lehettem volna keményebb is, amikor a Gyula megkeresett ezzel a nagy ötlettel. És itt most fontos hangsúlyozni: ő keresett meg engem, nem én őt. Mondhattam volna, hogy nem lépek vissza, erre a melóra én jelentkeztem be – meséli a polgármester. – Csak aznap este döbbentem rá, mikor átgondoltam, mi is történt. Hogy mi van? Mit nyer egy párt azon, hogy eldob egy esélyes jelöltet és egy nyerhető mandátumot? Akar egyáltalán az MSZP kormányt váltani? Nem vagyok az összeesküvés-elméletek rabja, de az ember elkezd gyanakodni.

Magáról a cseréről Fodor is rezignáltan tett említést Hiesznek egy rendezvényen. Tulajdonképpen ő jelentkezett be. De ő eredetileg nem egyéni választókerületről, hanem „színes listákról álmodott”. A nyilatkozók nem ekézik Fodort. Mindenki tudja – szülőváros ide vagy oda –, ő itt nem fog nyerni. A kísérlet valószínűleg a „hosszú, kanyargós út” vége lesz.

A bevezető útnál, a ködben magasban úszó vörös lámpatest, mögötte Gyöngyös védjegye, a húszemeletes „pokoli torony”. A monstrum mögött szomorkás, akáclombos város. Nem csak az elvándorlás sújtja (a lélekszám harmincezer alá ment), a politika is a földbe nyomja. Az Apolló gumigyár projektjét a Fidesz és a Jobbik közös tüntetése söpörte el. Felcihelődtek, mentek egy kört, s leköltöztek két kilométerrel délebbre, az autópálya másik felére. A város milliárdoktól esett el. Hiesz legutóbbi kampányában ezt meg is lovagolta. De az a hajó elment, a hatalmas iparűzési adót Gyöngyöshalászi halászta el.

A gazdasági fejlődés a Mátraalján kissé hektikus. Attól függ, ki van nyeregben, ki kivel van a nemzeti együttműködés frontján jóban vagy rosszban. Gyöngyös éveken át sorvadozott, a baloldaliság stigmáját cipelte. Hieszék azonban belehúztak, nyertek öt és fél milliárdot pályázatokon. A Mátra közelsége, a virágzó szállodaipar nagy előny. Korábban Hatvan csillaga ragyogott, de most „büntiben” van. Az ottani polgármester összekülönbözött egy szintén fideszes államtitkárral, a város azóta egy centet sem nyert. Ajánlatos vigyázni.

Orosz Bálint János: Minden ember számít
Fotó: Bazánth Ivola

A város ködbe-fagyba süpped, a politikai botránynak nincs nyoma. Hideg van. A néptelen kis piacon a helyi „botrányról” semmit sem tudnak. A pártházként szolgáló főtéri épület lépcsőfeljárójában az első tábla muzeális. Szabad madár nemzeti színekben, alatta a felirat: „Fodor Gábor képviselői irodája”. Ajtaja húsz éve zárva.

Bálint és Bálintka várnak ránk eggyel feljebb, a lepattant MSZP-irodában. Végül is az a döntés született, ha már a saját jelölt visszalépett, Fodor Gábor meg nem kellett, a helyi erők állnak csatasorba. Mindössze tíz napjuk van az aláírásgyűjtésig. Orosz Bálint János, a városi MSZP-elnök volt kéznél. Vele van kisfia, Bálintka is. Az elnök nem túl beszédes, zavarban van, látszik, kezdő. Elszántan hárít, tudja, viharok idején ez a politika törvénye. Mondja, majd akkor lesz jelölt, ha a többiek megszavazzák. De reméli, Gyuri bácsi meggondolja magát. Azt például nem is hiszi, hogy Hiesz György végleg kilépett. Visszatér. Ahhoz már régi motoros, ráadásul csupaszív ember. Hogy mi lenne Orosz Bálint János programja helyben? A program kész van, de nem tárhatja fel. Kivár. Mi a fontos, hova helyezné a hangsúlyokat, kérdezzük. „Minden fontos”, mondja egy kicsit kétségbeesetten. „Minden ember számít.” Ez végül is igaz. Minden ember és minden város számít. A szegényedő Gyöngyös is. Azzal a gyanúval hagyjuk el az irodát, hogy Bálint helytáll ugyan, de hatalomváltás Gyöngyösön még jó ideig nem lesz.

Fotó: Bazánth Ivola

Molnár Gyula keményen kezdett a gyöngyösi „kárrendező értekezleten”. Úgy érkezett, mint egy vadnyugati hős. „Nyugi, gyerekek, rendben lesz, fél óra alatt megoldunk mindent”, írta a 24.hu. A tagság meg is nyugodott. Molnár azzal a praktikus megoldással távozott, hogy ha helyben találnak valakit, az elnökség támogatni fogja. Némi feszültség akkor alakult ki, amikor megérkezett a nagy kilépő, Hiesz György is.

– Komolyan mondom – morfondírozik Hiesz –, úgy mentem oda, hogy ha valaki szól egy jó szót hozzám, meggondolom magam. Harminc évet, a reformköröktől a rendszerváltáson át, nem lehet csak úgy kidobni az ablakon.

Akkor állt elő Molnár a saját értelmezésével. Szerinte Hiesz egy ideje már készült arra, hogy az önkormányzati választásokon ne legyen a szocialisták politikusa. Ami a Fodor-ügyben történt, csak apropó volt számára.

Hieszben megállt az ütő. Elővette a telefonját, felolvasta az SMS-eket, előadta a saját verzióját. Hogy kezdettől Molnár presszionálta, lépjen vissza.

– Ez azért szíven üti az embert – mondja Hiesz. – Feltörlik velem a padlót, s még nekem legyen lelkifurdalásom?

A városházán ülünk, az iroda szerény, a mátrai kénes víz keserű. A záró gondolat még hátravan.

– Végül is Gyulának bizonyos értelemben igaza lehet. Polgármesternek lenni jobb és emberségesebb. A munkának mérhető eredménye vagy kára van. Nem üzletelnek veled olyan emberek, akik közül néhányért nem tennéd tűzbe a kezedet. A sok díszpintynek, aki mélybe vitte a pártot, miért nincs lelkifurdalása? 

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.