Nincs béke a fúrt kutak körül

Elkészült a vízkészletvédelmi országtérkép. Ebből megtudhatják a kúttulajdonosok, hogy a kútamnesztiát követően szükséges-e bejelenteniük, illetve engedélyeztetniük a kutat vagy sem.

2023. október 2., 10:28

Szerző:

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság 2023. szeptember 7-én közölte a honlapján, hogy elkészült az a vízkészletvédelmi országtérkép, amely a háztartási talajvízkutak jövőbeni engedélyezésében központi szerepet fog betölteni.

A 24.hu beszámolója szerint a vízkészletvédelmi szempontból kockázatos területeken a háztartási vízigényt kielégítő, ötven méter mélységet meg nem haladó és az első vízzáró réteget el nem érő kút (háztartási kút) létesítését, üzemeltetését és megszüntetését előzetesen be kell jelenteni a vízilétesítmény helye szerint hatáskörrel rendelkező vízügyi hatóság részére.

Nem szükséges vízjogi engedély és bejelentés a vízkészletvédelmi szempontból kockázatmentesként meghatározott területeken a háztartási kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez.

Rá lehet keresni bármilyen címre, és a térkép jelzi, hogy az adott ingatlan vízvédelmi szempontból milyen területen fekszik. A rózsaszínnel jelölt részek a vízkészletvédelmi szempontból kockázatos területek, de ez sem feltétlenül jelenti azt, hogy engedélyköteles az ott létesített kút.

Akár rózsaszínnel, akár fehérrel jelzi a meglévő háztartási talajvízkút (illetve mezőgazdasági öntözési vagy állattartási célú talajvízkút) helyét a térkép (ezek a kockázatmentes területek), az ottani kúttal nincs teendő, az a jövőben is fönnmaradhat, ha sekély mélységű, azaz talajvízkút.

Az újonnan létesítendő kutaknál a színezés szintén számít. A rózsaszínnel jelölt területeken a háztartási célú talajvízkutak létesítése 2024. január 1-jétől bejelentésköteles és hatósági jóváhagyási eljárás alá tartozik, míg a fehér területeken ilyen talajvízkutak a jövőben szabadon, engedély nélkül lesznek létesíthetők.

A mezőgazdasági célú talajvízkutak a rózsaszínű területfoltokon a Nemzeti Földügyi Központ által kiadott vízjogi engedély alapján lesznek 2024. január 1-jétől építhetők, szemben a fehér területekkel, ahol ugyanezek a kutak csupán az egyszerűbb, bejelentés és hatósági jóváhagyási eljárás alá tartoznak majd.

Rétegvízkút vagy karsztkút létesítésénél azok engedélyezési eljárási rendje semmiben nem változik, minden esetben előzetes vízjogi engedélyezési kötelezettséggel jár.

(Kiemelt kép: fúrt kút fotó: Szántai Edina/168.hu)